fbpx
Tag: референдум

tag: референдум

Dalje e madhe në referendumin e parë studentor

“Plenumi Studentor”, sot e organizon referendumin e parë studentor, i cili mbahet në 20 fakultete të Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”. Nga Plenumi thonë se deri më tani, votimi po zhvillohet në mënyrë të qetë, korrekte dhe në atmosferë demokratike. “Votimi nuk ka filluar në fakultetet për, Veterinari, Bujqësi dhe Kulturë Fizike, pasi që nuk ka pasur vullnetarë të paraqitur....

Maqedonia feston 25 vite pavarësi

Republika e Maqedonisë sot shënon 8 Shtatorin- Ditën e pavarësisë. Në ditën e sotme në vitin 1991, u mbajt referendumi në të cilin qytetarët me shumicë bindëse mbi 95% u deklaruan për shtet të pavarur. Më herët, më 25 janar 1991, parlamenti i parë shumë- partiak miratoi Deklaratën për pavarësi. Shteti i parë që pranoi pavarësinë e Maqedonisë ishte R. e...

Në Slloveni mbahet referendum për martesat mes gjinive të njëjtë

Në 3113 vendvotime, do të votojnë 1,7 milion qytetar. Rezultatet zyrtare nga referendumi do të publikohen më 16 shkurt ndërsa ato të parat jozyrtare, sonte më orën 21. Edhe pse pikat e votimit janë hapur më orën 7, në orën e parë nuk është paraqitur asnjë votues, njoftojnë mediumet lokale. Nëse miratohen ndryshimet dhe plotësimet e ligjit, i njëjti do të vlej...

Takimi i liderëve për Greqinë përfundoi me deklaratë të përgjithshme për mbështetjen e Cipras

Kryeministri grek Aleksis Tsipras thotë se është gati të kthehet në tryezën e bisedimeve, pasi 61 për qind e votuesve në referendumin e së dielës votuan kundër pranimit nga Greqia të masave të mëtejshme shtrënguese në këmbim të shpëtimit financiar.Ai tha se rezultati e forcon mandatin e tij për të negociuar një marrëveshje më të mirë për Greqinë. Por...

Varufakis jep dorëheqje

Vazhdon vala e ndryshimeve pas referendumit grek. Ministri grek i Financave Janis Varufakis ka kumtuar sot në mëngjes në blogun e vet se ka dhënë dorëheqje nga ky funksion. Në zhvillimin e ri të ngjarjeve në Greqi, ministri i Financave të këtij vendi Janis Varufakis e ka shpallur dorëheqjen e vet. Sipas tij, bëhet fjalë për vendim i detyruar nga kërkesat e...

Samaras jep dorëheqje

Pas referendumit të mbajtur në Greqi, ku populli votoi “Jo” në shumicë, lideri opozitar Andonis Samaras ka dhënë dorëheqjen. Samaras është përballur menjëherë me presionin për të dhënë dorëheqje, në momentin që ka mësuar se grekët i kanë thënë “Jo” masave shtrënguese, politikë të cilën ai proklamonte. Grekët vendosën me referendum ti thonë “Jo” marrëveshjes me kreditorët ndërkombëtarë.

Cipras bën negociata për hapat e radhës, grekët festojnë në Sintagma

Rezultatet e para jozyrtare të votave të numëruara në referendumin e së dieles në Greqi tregojnë se 52 për qind e grekëve i  thanë „Jo“ propozimeve të kreditorëve ndërkombëtar për masat shtrënguese në Greqi. Sipas rezultateve të 48 përqind e votuesve ishin për marrëveshjen e propozuar nga KE, BQE dhe FMN. Këtë e kishin konfirmuar edhe sondazhet që treguan për...

Greqia “noton” në ujëra të panjohur: Parlamenti miratoi referendumin

Me 178 vota pro dhe 120 vota kundër deputetët votuan për mbajtjen e një referendumi, për propozimin e mëparshëm të masave të kursimit dhe të reformave, të propozuara nga kreditorët ndërkombëtarë. Në fillim u bë e ditur se pro referendumit kishin votuar 179 vetë, por pas një numërimi të ri, shifra u korrigjua. Partia Syriza e Ciprasit ka shumicën...

Euro- grupi nuk do të lejoj vazhdimin e financimit të Greqisë

Euro- grupi nuk do ta vazhdoj programin financiar për Greqinë. Numri një i euro- grupit, Jyrgen Dajselblum në konferencën e shtypit pas takimit me ministrat evropian të financave shprehu dëshpërim të madh nga vendimi i qeverisë greke që t’i ndërpres papritmas bisedimet dhe të shpall referendum, duke shtuar se nuk do ta pranojnë kërkesën e grekëve për vazhdimin e...

Grekët tërheqin paratë e tyre nga aparatet e bankave, opozita kërkon Cipras të tërhiqet

Paralajmërimi i kryeministrit grek Aleksis Cipras për referendum krijoi panik të vogël në mesin e qytetarëve. Duke filluar prej orës 2 pas mesnatës, shkurt pas fjalimit të Cipras një pjesë e madhe e qytetarëve filluan të formojnë radhë të tëra para aparateve të bankës në Athinë dhe pompat e benzinës, nga paniku se mund të zgjohen në banka të...

Cipras me qëndrim të prerë: Referendum për masat më 5 korrik

  Greqia do të mbajë referendum më 5 korrik mbi kërkesat e kreditorëve. E premtja e gjatë dhe e lodhshme ka kulmuar pikërisht me këtë vendim, marrë nga qeveria greke në mbledhjen urgjente të mbajtur pas samitit të Brukselit. Kryeministri Aleksis Cipras ka lënë zyrën në orën katër të mëngjesit dhe më pas njoftoi se populli grek do të pyetet më...

Aktivistët kërkojnë QTQ të shpallet për trashëgimi kulturore

Pas referendumit të dështuar, aktivistët nga nisma “E dua QTQ” nuk heqin dorë nga lufta. Ata planifikojnë sërë aktivitetesh për ruajtjen e pamjes autentike të Qendrës tregtare të qytetit. Hapi i parë është ajo të shpallet si trashëgimi kulturore. “Që QTQ të shpallet si trashëgimi kulturore duhet të ketë një nivel të caktuar të mbrojtjes dhe të ndahet një sasi e...

Referendumi dështoi, por Zhernovski nuk dorëzohet nga QTQ

Dështoi referendumi në komunën e Qendrës për pamjen e Qendrës tregtare të qytetit. Sipas të dhënave të kryetarit Andrej Zhernovski, rreth 40% prej 43.560 votuesve të regjistruar kanë shfrytëzuar të drejtën e tyre për votë, që është për 10% më pak se censusi i nevojshëm që referendumi të jetë i suksesshëm. Zhernovski sot në konferencën e shtypit i falënderoi banorët...

Heshtja për referendumin e QTQ-së fillon sonte pas mesnate

Dyzet e tetë orë para fillimit të referendumit për pamjen e Qendrës tregtare të qytetit duhet të përfundoj shpallja e propagandës publike, për dallim nga 24 orët që vlejnë për partitë gjatë zgjedhjeve. Gazetarët guxojnë të publikojnë tekste lidhur me QTQ-në, por jo edhe me referendumin apo tezën që e përfaqëson propozuesi i autorizuar. Në nenin 12 të Ligjit për...

Referendum- modë: Shumë përpjekje, një i suksesshëm

Për 24 vite si shtet i pavarur dhe krahas shumë përpjekjeve, deri më tani në Maqedoni kishte vetëm një referendum të suksesshëm edhe një në nivel lokal si dhe një nismë civile për referendum në nivel komune, por edhe ajo ishte e pasuksesshme... Andrej Zhernovski, kryetarit i komunës Qendër u takua me Nikolla Rilkovskin, kryetarin i Komisionit zgjedhor shtetërorë dhe...

Filluan përgatitjet për zbatimin e referendumit në Qendër

Andrej Zhernovski, kryetari i Komunës Qendër sot deri në Komisionin zgjedhor shtetërorë dhe ai komunal ka dërguar kërkesë për zbatimin e referendumit për Qendrën tregtare të qytetit. Në kërkesë shkruan se KZSH dhe KZK duhet ta përgatitin dhe zbatojnë referendumin në pajtueshmëri me rregullativën ligjore. Nga komuna thonë se do t’i sigurojnë të gjitha teknikat e nevojshme, hapësirat dhe...

Referndum në Qendër më 26 prill për pamjen e QTQ-së

Më 26 prill, banorët e komunës Qendër do të kenë mundësi të votojnë në referendum për dukjen e Qendrës tregtare të qytetit ndërsa rezultatet e referendumit do të jetë obligativ dhe patjetër do të duhet të zbatohen- thotë kryetari i komunës Qendër, Andrej Zhernovski. Pyetja e referendumit do të jetë “Nëse jeni të bë mbahet pamja aktuale e fasadës në...