fbpx
Таг: иницијатива

таг: иницијатива

Антикорупциска ќе бара распуштање на Советот на општина Карпош поради ДУП-от за „Пуцко Петрол“

Антикорупциската комисија ќе достави до Министерството за локална самоуправа претставка за понатамошно постапување за распуштање на Советот на општина Карпош во согласност со членот 75, став 1, точка 1 од Законот за локална самоуправа поради тоа што во два навратa го донеле Деталниот урбанистички план за градската четврт 3 04, а истиот бил поништен од Уставниот суд. Во спорниот ДУП...

Иницијативата Владата да ја преземе реконструкцијата на Универзална не се најде на советнички дневен ред

Советниците во Советот на Град Скопје денеска не прифатија да се најде на дневен ред иницијативата Владата да ја преземе реконструкцијата на Универзална сала од Град Скопје. „Реконструкцијата на Универзална сала повеќе од една година стои во место, откако градоначалничката Данела Арсовска реши овој проект да не продолжи“, изјави вчера координаторката на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот...

Алтернатива бара „Заедница на албанските општини во Северна Македонија“

Политичката партија Алтернатива само неколку дена откако излезе од владината коалиција, преку соопштение до медиумите се огласи со барање да се започне спроведување на иницијатива „Заедница на албанските општини во Северна Македонија“, по барањето на Србија да се формира Заедница на српските општини во Косово. Во денешното соопштение потпишано од генералниот секретар на партијата Алтернатива, Зеќирија Ибрахими се вели дека...

Архитектите бараат Скопје да добие улица што ќе го носи името на Константинос Доксијадис

Една од скопските улици да го добие името на грчкиот архитект Константинос Доксијадис, кој имал голема улога во постземјотресната обнова на Скопје. Група архитекти и универзитетски професори поднесоа Иницијатива до Советот на град Скопје и до градоначалничката Данела Арсовска за трајно одбележување на неговиот придонес во обновата на Скопје по земјотресот од 1963 година. Во објавената Иницијатива, тие потсетуваат дека...

Контраспин: Џафери заборава дека треба да е одговорен и пред јавноста

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во интервју во емисијата Вин-Вин повеќе пати во дебата со новинарката употреби реченица која што почнува со „вие можете да мислите што сакате“, или „вие можете да тврдите што сакате“… Ваквиот однос на Џафери, без притоа во најголемиот број случаи да се обиде да појасни каде е тврдењето погрешно или да се обиде да...

Џафери ја отфрли иницијативата за референдум на ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на Уставот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја отфрли иницијативата за распишување задолжителен референдум за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија, поднесена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во образложението доставено до Мицкоски, претседателот на Собранието вели дека инцијативата не е во согласност со македонскиот Устав и поради тоа иницијативата не е прашање по кое може да се распише...

Пендаровски на средба со претставници од Сојузот на средношколци

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници од Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија, кои информираа за досегашните и идни активности во рамки на иницијативата „Лидер(ка) на училиште, лидер(ка) во иднината“, која во соработка со Институтот за добро управување и евроатлантски политики е започната мината година. Претседателот беше запознаен со заложбите на средношколците за реформирање и подобрување на ученичкото организирање....

Презентирана иницијативата „Алијанса за родова еднаквост на работното место“

Во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АТЕМ), денеска официјално беше презентирана иницијативата Алијансата за родова еднаквост на работното место. Главниот стремеж на ваквата нова иницијатива е да придонесе за еднакви можности, еднаква застапеност и еднакво вреднување на трудот, со насока кон создавање инклузивна култура каде што и жените и мажите се вреднуваат за нивниот уникатен придонес во работната...

Елпида Хаџи – Василева покрена иницијатива за спасување на најстарото „близнак“ дрво во светот

Еден од најстарите брестови во светот се наоѓа во Престон Парк во Брајтон. Станува збор за брест - „близнак“ стар 450 години што моментално е опфатен со болест што доведува до негово изумирање. Уметницата Елпида Хаџи - Василева која по потекло е од Кавадарци, а веќе подолг период престојува во Обединетото Кралство, ја поттикна иницијативата за информирање на што повеќе...

Студентка донираше новогодишни пакетчиња на учениците на „Д-р Златан Сремец“

Анастасија Андреевска е млада студентка која во петокот ги израдува учениците од ОУРЦ "Д-р Златан Сремец" донирајќи им новогодишни пакетчиња, собрани преку инцијатива за хуманитарна акција што ја започнала пред две недели на своите профили на социјалните мрежи. „Свесна сум дека има многу дечиња кои за жал имаат потежок живот и тажни судбини. Деновите пред Нова година за секој човек,...

Фондацијата Метаморфозис започна со имплементација на иницијативата „Разговори за приватност“

Во рамки на програмата „Човекови права на интернет“, Фондацијата Метаморфозис започна со имплементација на иницијативата „Разговори за приватност“, информираат од Фондацијата Метаморфозис. „Разговори за приватност“ обединува претставници на општата јавност, јавни службеници, граѓански организации, новинари, наставници и други заинтересирани индивидуалци од целата земја да дискутираат околу актуелните трендови и предизвици од областа на заштита на личните податоци. Оваа неформална мрежа...

ЛДП и ДОМ ќе бараат законски измени за регулирање на „копањето“ криптовалути

Криптовалути
Коалициските партнери Либерално демократска партија (ЛДП) и Демократска обнова на Македонија (ДОМ) соопштија дека, имајќи ја предвид енергетската криза и последиците врз животната средина, преку своите пратеници во парламентот ќе побараат законски измени кои се однесуваат на „копањето“ криптовалути. „Во време на енергетска криза недозволиво е да се троши струја за производство на криптовалути за лично богатење на поединци. Бидејќи...

На 23 и 24 јуни состанок на иницијативата за напуштање на употребата на јагленот во Западен Балкан и во Украина

„Иницијативата за регионите со јаглен кои се во транзиција во Западен Балкан и во Украина“ на Европската комисија, најавува дека на 23 и 24 јуни годинава ќе одржи онлајн годишен состанок, со цел да се поддржи отворен и повеќестран дијалог за постепено напуштање на употребата на јагленот и за правична транзиција кон одржливи извори на енергија во: Босна и...

АА и Алтернатива од Уставниот суд бараат да се изјасни за бесплатната патарина за српските туристи

Опозициската коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива денеска пред Уставниот суд поднесе иницијатива за проценка на законитоста на одлуката на македонската влада со која граѓаните на Србија се ослободуваат од плаќање патарина во летниот период. Правниот претставник на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, адвокатот Абидин Абдули, откако ја поднесе иницијативата до Уставниот суд изјави дека секоја одлука на владата...

МЗЗПР со иницијатива до Уставен суд: 100 отсто плата за сите заболени работници од ковид-19

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) достави иницијатива до Уставниот суд за утврдување на законитоста и уставноста на точка 408 од Правилникот за професионални заболувања. Со неа се бара поништување на оваа  одредба и донесување на нова. Со неа, секој работник, според Законот за безбедност и здравје на работа, во случај на инфекција или заболување со ковид-19, да...

Кликни Subscribe на YouTube на омилениот изведувач, #1000subscribersmk за поддршка на македонските музичари

Македонските музичари се една од најпогодените групи од ковид-19 пандемијата во изминатиов период. ВБУ Музички регистар ја отпочна иницијативата за поддршка на лицата кои создаваат и изведуваат музика во земјава, промовирајќи ја идејата граѓаните да кликнат Subscribe (да се претплатат) на YouTube каналот на нивните омилени изведувачи. Заедно со редовното преслушување на песните на YouTube каналите на членовите на...

Охрид СОС покрена иницијатива за заштита на објектот на ресторан „Парк“ и негово прогласување за споменик на културата

Граѓанската организација Охрид СОС покрена иницијатива со која бара објектот ресторан-дискотека „Парк“ да биде ставен под привремена заштита во согласност со член 39 од Законот за заштита на културното наследство. Во рокот од истиот член 39 став (3) во кој е предвидено да трае привремената заштита „една година за друго недвижно добро, сметано од денот на донесувањето на решението“,...

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието достави потписи за поништување на Законот за попис, СДСМ вели попис ќе има

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Претседателот на Собранието, Талат Џафери ги достави потписите и записниците за започнување на иницијатива за собирање на потписи за поднесување на предлог-закон за поништување на донесениот Закон за попис. Како што веќе најавија од опозициската партија, донесениот Закон нема да ја прикаже реалната состојба на жители во државава, а исто така, поради пандемијата на корона вирусот,...

НМСМ покрена иницијатива да се дигитализира процесот за пријавување во Агенцијата за вработување

Со цел да се олесни процесот на евиденција на невработените лица, како и пристапот до правата во случај на невработеност, Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) преку иницијатива предлага да се дигитализира постапката. „Потребно е прво да се додаде услугата „Евидентирање на невработено лице“ на порталот uslugi.gov.mk. Ова ќе им овозможи на невработените лица лесно да добијат пристап до информации...

Проверувачи на факти објаснуваат како да се препознае и спречи ширење дезинформации за ковид-19

Во светот постојат многу веб-страници кои се занимаваат со објавување факти и раскринкување лажни вести, дезинформации и полуинформации (misinformation)). Еден од таквите е Verified („Потврдено“), иницијатива на Обединетите нации во соработка со Purpose („Цел“) која има за задача да обезбеди содржини кои ќе помогнат за заштита и спасување на човечки животи, совети засновани на факти и позитивни приказни од...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат во справувањето со дезинформациите во...