fbpx
Таг: иницијатива

таг: иницијатива

Г.г. Стефан: Мора да сфатиме дека работите треба да се решаваат низ дијалог

„За нашиот верен народ и за нашата независна држава, сè уште останува еден од проблемите – тоа што Македонската православна црква (МПЦ) е неприфатена во сеправославното семејство, за жал, од политички причини. Па, Охрид и Црквата во Македонија ниту ги измисливме, ниту се создадени за штета на другите, туку за слава на Бога и за спасение на нашиот богољубив...

Дипломатскиот клуб Скопје предлага скопскиот аеродром да се вика „Киро Глигоров“

Дипломатскиот клуб Скопје ја поддржува иницијативата скопскиот аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Од Дипломатскиот клуб велат дека со именувањето на аеродромот со името на претседателот Глигоров „на најдостоен начин ќе се материјализира оценката за неговата голема улога во процесот на создавањето на Македонија како современа држава“. „Нагласуваме дека од скопскиот аеродром отпочнуваа и на него...

ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за насилниците од 27 април

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара „итно и неодложно“ ослободување и амнестија на сите лица што „извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите во Собранието на Република Македонија од 27 април“. Според ВМРО-ДПМНЕ, овој чин ќе придонесе за помирување во Македонија и за релаксирање на политичките тензии. Ваков заклучок, како што информираат од партијата, бил донесен на последната седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на кој бил...

Уставниот суд в среда пресекува дали УБК смее да прислушува преку телеком-операторите

Уставниот суд в среда ќе ја одржи првата седница по летната ферија, на која, според агендата, судиите треба да ја донесат конечната одлука за членот 175 од Законот за електронски комуникации, односно дали Упрвата за безбедност и контраразузнавање смее да прислушува преку телекомуникациските оператори. Овој предмет, заведен под бројот У.бр.29/2015, е прва од петте прифатени иницијативи, за кои уставните судии треба...

Охрид СОС со еко-перформанс ќе влијае врз зголемување на еколошката свест кај младите

Граѓанската иницијатива Охрид СОС денеска преку еко-перформанс ќе се обиде да влијае на еколошката свест кај младите, но и да потсети на исклучителните природни вредности на Охридското Езеро. Перформансот со артисти, кои ќе ја раскажат приказната за трската, ќе се одржи во паркчето пред хотелот „Палас“ во центарот на Охрид. Според организаторите, овој настан е и најава за почетокот на новата сезона. „Туристичката сезона...

Граѓанските организации бараат консултативен совет за реформите

Надградена верзија на предлогот на граѓанските организации за итни демократски реформи за следните 6, 9 и 12 месеци, денеска беше презентирана на прес-конференција во име на 73 граѓански организации и експерти. Предлозите за реформи се изработени од страна на 146 учесници на Форумот на граѓански организации на 4 и 5 јули годинава, а се надоврзуваат на основниот документ изработен...

Трамп најави можност „нешто да се постигне“ околу Парискиот договор

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој е во посета на Франција, на денешната заедничка прес-конференција со својот домаќин, францускиот претседател Емануел Макрон, најави дека „нешто може да се постигне“ во врска со Парискиот договор за климата, но не прецизираше што. „Нешто може да се случи во врска со Парискиот договор, но ајде да видиме што ќе биде тоа. За тоа ќе...

Уставен суд денеска расправа дали УБК може да прислушува без судски налог

Уставниот суд ја почна расправата за уставноста и законитоста на контроверзниот член 175 од Законот за електронски комуникации, со кој на телекомуникациските оператори во земјава им се наложува „да ги обезбедат сите неопходни технички услови за да ѝ овозможат на УБК да ги следи комуникациите во нивните мрежи, без судски налог“. Судија известител е Ангелина Маркудова. Иницијативата за разгледување на...

„Охрид СОС“: Продолжува изградбата на хотелот во Лагадин без одобрение за градба

Инвеститорот Никола Толевски ја воскресна изградбата на хотелот во Лагадин со кој се прекршуваат 13 закони, еден подзаконски акт и Уставот, и тој се гради без никакво одобрение за градба, велат од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“. По претставката што иницијативата ја доставила до Инспекцискиот совет, оттаму добиле одговор дека „градбата на објектот е повторно почната без никакво одобрение за градба“. „Ги испративме истите...

Породилното отсуство и замениците министри во сенка на депонијата во Струга

Собранието и денеска не гласаше за именувањето на замениците министри во Владата. Пратениците, на денешното пладневно продолжение на петтата седница, водеа паралелни дискусии за иницијативата за продолжувањето на породилното отсуство и за ситуацијата со пожарот во депонијата во Струга, за која пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа одржување на итна собраниска седница. Пладневниот дел од седницата продолжи во тензична атмосфера, откако претседателот...

Јас барам/Ние бараме: Земјата да се врати на правиот пат!

Иницијативата „Јас барам / Ние бараме“, која е поддржана од 111 граѓани, денеска изрази загриженост ситуацијата во која што се наоѓа Македонија и воедно даде поддршка за изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Тие на прес-конференција ги презентираа своите барања кои, според како што рекоа, „ќе осигураат одговорност и ќе значат заземање на нашиот граѓански глас со...

И во Валандово ќе има референдум за рудниците, одлуката донесена доцна синоќа

Со осум гласови „за“ од вкупно 15, Советот на Општина Валандово доцна синоќа ја поддржа иницијативата на подносителот на барањето за собирање потписи за организирање референдум за рудниците Казандол и Башибос. Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ за три часа собра 256 потписи, многу повеќе од потребните 100 за иницијативата што синоќа ја прифати Советот на Општината. Следниот чекор ќе биде...

„Спас за Валандово“ бара да присуствува на седницата на Советот на Општината

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ најави дека ќе бара нејзини претставници да присуствуваат на вечерашната седница на Советот на Општина Валандово, на која ќе се дискутира и за потписите што активистите ги собраа за да се почне постапка за референдум против рудникот Казандол. Доколку не им биде овозможено присуство, од „Спас за Валандово“ најавија дека во иднина ќе преземаат радикални...

„Спас за Валандово“ најави протести доколку Општината не одговори на барањето за референдум

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ најави дека ќе организира протести и блокади на патишта доколку општинските власти продолжат да ја игнорираат иницијативата за одржување референдум во општината против отворањето на рудникот во областа Казандол. Претседателот на Советот на Општина Валандово, како што соопштија денеска од „Спас за Валандово“, не доставил официјален одговор во законскиот рок од три дена, на предлог-иницијативата...

Еколозите бараат Шар Планина да стане национален парк за да се спаси од уништување

Шар Планина што поскоро да се прогласи за национален парк, зашто само на тој начин ова подрачје ќе се заштити од уништувањето на биодиверзитетот, истакнаа учесниците на завршната конференција на проектот „Предизвици за заштита на природата на Шара во идното прекугранично заштитено подрачје Шара, Кораб, Шари“. - Сведоци сме дека има неконтролиран незаконски лов, а најопасно е неконтролираното градење на...

Тодор Петров со иницијатива до Уставниот суд го оспори изборот на Џафери за спикер

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров поднел иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Тој од судот барал да ја поништи одлуката за изборот на Џафери за претседател на Собранието, која беше објавена во „Службен весник“. Петров за телевизија „Телма“  изјавил дека очекува судот да ја прифати неговата иницијатива. Шефот на кабинет...

Манчевски: Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски

Времето и моментот од стратегијата за деблокирање на Собранието и за избор на спикер, ќе го зачуваме за себе за да избегнеме каква било шанса за каков било конфликт помеѓу граѓаните, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, одговарајќи на новинарски прашања. - Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски - рече Манчевски. Прашан за коментар на...

Иницијатива за смена на претседателката на Собранието на Србија

Собранието на Србија денеска ја продолжува седницата што беше прекината на 1 март поради предизборната кампања. На седницата опозициските пратеници ќе пробаат на дневен ред да ја воведат иницијативата за смена на претседателката на парламентот, Маја Гојковиќ. Иницијативата за смена на Гојковиќ ја поднесоа Демократската партија и движењето „Доста беше“, тврдејќи дека таа го деградира највисокото законодавно тело, дека ги крши...

Уставниот суд привремено ја стопира одлуката на Владата за барокна фасада на ГТЦ

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови одлучил да поведе постапка за утврдување на уставноста и на законитоста на членот 50 од Законот за просторно и урбанистичко планирање, особено за ставот 2 од овој член и терминот „посебен интерес“. „Градба од посебен интерес за која ќе се изработи урбанистичко-планската документација од став 1 на овој член се утврдува со...

Уставните судии ја одложија расправата за прислушувањето преку телеком-операторите

Уставните судии денеска го одложија за една од наредните две седници разгледувањето на иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на контроверзниот член 175 од Законот за електронски комуникации. Причина за ваквата одлука, како што беше истакнато на денешната седница, е обемниот материјал доставен во прилог на иницијативата. Разгледувањето на оваа иницијатива требаше да биде прва точка на дневен ред...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...