fbpx
Таг: иницијатива

таг: иницијатива

Крушевските средношколци со иницијатива утре да не се користат автомобили

Крушевските средношколци од училиштето „Наум Наумовски Борче“ испраќаат апел до сите граѓани и туристи во Крушево, утре да се приклучат кон одбележување на Светскиот ден без автомобили, така што нема да ги користат своите возила. „Како ученичка заедница на средношколци повикуваме да се приклучите и да дадете свој придонес, со тоа што не би ги користеле вашите автомобили, доколку не...

Бајрами: Случајот за евентуални злоупотреби во ИВЗ ги поттикна институциите што беа заспани

државна комисуја за спречување на корупција
По отворањето на случајот за евентуални финансиски злоупотреби во Исламската верска заедница (ИВЗ) од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата, институциите се разбудија и започнаа со работа. ИВЗ доставил годишен извештај за 2019 година, додека Антикорупциска достави иницијатива за да се поведе постапка за одговорност на директорката на Централниот регистар за неизвршување на овластувањата, објаснува за „Порталб.мк“,...

Општина Струга против владината уредба за враќање на плажите во првобитна состојба

Општина Струга ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд против владината уредба за отстранување на објектите и на урбаната опрема од плажите на Охридското езеро. Тие се против ваквата одлука на владата, со која закупците треба да ги вратат плажите во првобитната состојба. На предлог на Министерството за транспорт и врски, Владата вчера ја дополни Уредбата со законска сила за...

За да го намали загадувањето, Град Скопје ќе ги следи препораките од државниот кризен штаб

Започна намалувањето на вонредните мерки со кои се ограничи движењето на граѓаните, кои беа воведени со цел да се спречи ширењето на корона вирусот. Со забавување на човековите активности што и штетат на Земјата се намали загадувањето. Тоа го покажуваат и последните податоци за намалувањето на присуството на ПМ-2,5, ПМ-10 честичките и азотниот двооксид во скопскиот воздух во текот...

Иницијатива на „Една може“ за поддршка на еднородителските семејства во ризик поради корона кризата

Поттикнати од вонредната состојба, организацијата „Една може!“ започнува ад хок активности за поддршка на еднородителски семејства во ризик. Преку иницијативата „Заедно во се! - Емпатија, солидарност, споделување“, организацијата ги повикува сите компании да донираат прехранбени, хигиенски, дезифициенски и разновидни добра. „Овие активности се иницирани низ согледување на мноштвото дојави и барања за поддршка од целната група – самохрани мајки, повеќекратно...

Националната галерија ги повика децата да споделат цртежи со тема „Нашите херои“

Националната галерија ги охрабри и ги повика децата да направат уметнички дела со кои ќе им се заблагодарат на хероите во нашата заедница. „Херои можат да бидат сите, покрај докторите, медицинските сестри како и целиот персонал во здравството, касиерката во маркетот, полицаецот, пожарникарот, возачот на автобус, баба и дедо, мама и татко кои се грижат за Вас, бато кој мора...

Група пратеници во Собранието формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември 2019 година, формирана е група од пратеници кои се залагаат за пропорционален изборен модел со една изборна единица. „Како пратеници од Иницијативата бараме да бидеме вклучени во...

Претставници на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, денеска на средба со Заев

Претставници на граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“, денеска ќе се сретнат со премиерот Зоран Заев, информираат од таму. Тие ќе одржат тркалезна маса за иднината на овој туристички центар, а средбата која е предвидена да трае еден час, ќе започне во 17 часот. Потоа, граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ ќе одржи прес-конференција пред зградата на Владата. Едно од нивните...

Заев се сретна со здруженија за заштита на животната средина, договорена идна соработка

Премиерот Зоран Заев и заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, се сретнаа со членови на Координативното тело на граѓански здруженија за животна средина кои заедно со Министерството за животна средина и просторно планирање соработуваат за заштита и подобрување на состојбите во овој сектор. На средбата, како што информираат од Владата, премиерот Заев изразил подготвеност и волја за продолжување...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен суд за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за јазици, откако минатата недела иницијатива поднесе и професорот Јове Кекеновски. Според партијата, Законот е донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување на законите. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев вели дека Указот за прогласување на...

Отворен ден во Владата за иницијативи на граѓански организации за „Планот за чист воздух“

Утре во 10 часот во прес центарот на Владата ќе се одржи четвртиот од серијата отворени денови за иницијативи на граѓански организации, којшто се однесува на „Планот за чист воздух“ за 2019-та година и временската рамка за негово спроведување. Од Владата информираат дека на отворениот ден воведни обраќања ќе имаат заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули,...

Иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест в сабота

Граѓанската иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ повикува на протест, за како што велат, да се стопира уништувањето на овој туристички центар. „Во сабота, 12 јануари со почеток во 11 часот, ве покануваме да протестираме сите заедно кај Жичарата Тетово – Попова Шапка против уништувањето на овој туристички центар.Туризмот што го имаат Струга и Охрид за три месеци, Тетово требаше...

СДСМ, ДУИ и БЕСА ја потпишаа иницијативата за распишување референдум

Пратениците од владејачкото мнозинство најавија дека претпладнево ќе ја достават иницијативата за распишување на референдумот за името до претседателот на Собранието, Талат Џафери. Според информациите од пратеничката група на СДСМ, нивните пратеници веќе ги собрале потписите за иницијативата за распишување референдум, а на неа се потпишани и пратеници од ДУИ и од БЕСА. Се чека да заврши координацијата на пратеничката група...

Анѓушев: Гасоводот мора да поминува низ Водно, но ќе има нова траса

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и директорот на Македонски енергетски ресурси (МЕР), Бајрам Реџепи, заедно со претставници од иницијативата „Го сакам Водно“ денеска ја поминаа трасата по која треба да поминува гасоводот, за лично да се уверат каква шума и зеленило ќе бидат уништени. Анѓушев вели дека слушал различни спротивставени ставови за тоа колку шума треба да се исече...

ЕК со платформа за запирање на изумирањето на инсектите-опрашувачи

Дури еден од десет инсекти-опрашувачи е на работ на изумирање, а една третина од видовите пчели и пеперутки се во опаѓање. За справување со тој проблем, Европската комисија (ЕК) денеска ја предложи првата генерална иницијатива на ЕУ за справување со проблемите што ги погодуваат опрашувачите. Иницијативата содржи мерки за подобрување на набљудувањето и пребројувањето на инсектите и причинителите на проблемот,...

Данев: Власта ја одби иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за намалување на акцизата на горивата

Граѓаните на Република Македонија денеска по којзнае кој пат беа сведоци дека пратениците на владејачкото мнозинство на чело со СДСМ уште еднаш ги ставија во преден план партиските и личните интереси наспроти интересите на граѓаните на Република Македонија, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, на прес-конференција во Собранието на Република Македонија. - Иницијативата на пратеничката група на...

Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ ќе работи Македонија да се приклучи на иницијативата „Трите мориња“

ВМРО-ДПМНЕ ќе покрене широка меѓународна акција за пристапување на Република Македонија кон иницијативата на „Трите мориња“ - од Балтичкото море до Црно море и од Црно Море до Јадранското море - во која што членуваат 12 европски земји, изјави денеска на прес-конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. - ВМРО-ДПМНЕ ќе ги насочи своите надворешно политички ресурси, иницијативи и контакти за...

Адвокатот Сашо Дукоски поднел иницијатива до Уставниот суд за Законот за амнестија

Адвокатот Сашо Дукоски денеска поднел иницијатива во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за амнестија. Според Дукоски, Законот е неуставен бидејќи во него е наведено за кои кривични дела се однесува амнестијата, а за кои не, со што, вели адвокатот, се крши уставното начело за еднаквост на граѓаните пред уставот и законите. „Денеска поднесов иницијатива за оценка на...

Димовски ќе бара од Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Тој преку својот фејсбук-профил апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот за прогласување на законот, а до неговите колеги во Собранието да не гласаат за овој закон кога тој повторно ќе се врати на седница...

СДСМ поднесе иницијатива за намалување на патните трошоци за пратениците

Пратеничката група на СДСМ поднесе инцијатива за намалување на патните трошоци на пратениците, информираше координаторот Томислав Тунтев на денешниот брифинг со новинарите. Со иницијативата се предлага патните трошоци од 30 отсто од цената на изминат литар бензин, да се намали на 15 отсто. За таа цел, потребно е менување на законот за плати на именувани функционери и законот за пратеници. -...

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...