fbpx

Departamenti i shtetit përshëndetin ndarjen e mandatit për qeverinë e re

-

Departamenti i shtetit sonte përmes njoftimit ka përshëndetur ndarjen e mandatit për qeveri të re në Maqedoni, duke porositur se shpresoj në bashkëpunim me qeverinë në menaxhimin me sfidat e shumta që gjenden para vendit.

“SHBA-të përshëndesin vendimin e presidentit të vendit, Gjorge Ivanov i cili vendosi t’ia ndaj mandatin Zoran Zaevit për formimin e Qeverisë. Ky vendim paraqet hap të rëndësishëm për demokracinë dhe qytetarët e Maqedonisë. Me padurim pres të bashkëpunojmë me qeverinë e re në menaxhimin e sfidave të cilat e presin Maqedoninë, përfshirë edhe nevojën për reforma demokratike dhe zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Përzhinës. SHBA do të ngelin mik dhe partner të Maqedonisë”, thuhet në kumtesën e Departamentit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.