fbpx

Ambasada e SHBA-së: Tash është e rëndësishme Ivanov dhe qeveria e re të bashkëpunojnë

-

Ambasada amerikane sot ka përshëndetur ndarjen e mandatit për formimin e Qeverisë, duke e vlerësuar si hap të rëndësishëm për dalje nga kriza.

“Kjo është punë e shkëlqyeshme për Maqedoninë dhe për njerëzit në Maqedoni është mirë që formimi i Qeverisë hynë në fazë të re dhe se së shpejti do të formohet qeveria e re. Presim që të bashkëpunojmë me Qeverinë e re, sapo të formohet, shpresojmë se kjo do të jetë shpejt. Maqedoninë e pret një punë e madhe dhe reformat urgjente që të mund të avancohet në mënyrë të përshpejtuar në bashkësinë euroatlantike”, theksoi Shvajcer Blum në deklaratën e publikuar në ueb faqen e Ambasadës së SHBA-së.

Ajo ka thënë më tutje se do të bashkëpunojnë me qeverinë e re, e cila pritet të formohet së shpejti.

“Ka shumë gjëra për t’u bërë që Maqedonia të avancoj drejt reformave prioritare dhe rrugën e komunitetit euro- atlantik. SHBA-të mbeten partner dhe mik i Maqedonisë, presin të bashkëpunojnë me qeverinë e re dhe të mbështesin dhe ndihmojnë në zbatimin e reformave”, ka thënë Shveicer Blum.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.