fbpx
Tags Bisedime

Tag: bisedime

LSDM: Me Besën nuk kemi marrëveshje, ngelim të hapur për bashkëpunim

LSDM me kumtesë ka njoftuar se me Lëvizjen Besa nuk kanë arritur marrëveshje rreth disa çështjeve, por se ngelen të hapur për bashkëpunim rreth reformave. "Ju njoftojmë se në lidhje me bisedimet me partinë BESA, edhe pse u pajtuam se bashkërisht e ndajmë përcaktimin për reforma urgjente për zhvillim demokratik të Maqedonisë, për një pjesë të pyetjeve nuk arritëm marrëveshje....

LSDM sot në kongres do ta rizgjedh Zaevin

NĂ« hotelin “Aleksandar Palace” nĂ« Shkup do tĂ« mbahet kongresi i 22-tĂ« i rregullt i LSDM, ku krahas pikave tjera, do tĂ« bĂ«het rizgjedhja e Zoran Zaevit pĂ«r kryetar i partisĂ« si dhe do tĂ« zgjidhet pĂ«rbĂ«rja e re e KĂ«shillit Qendror. LSDM nĂ« fillim tĂ« muajit shpalli konkurs pĂ«r vet- kandidim tĂ« personave tĂ« interesuar pĂ«r postin e kryetarit...

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Zaev: Dëshiroj në vitin 2018 të hapet datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Jam i lumtur që sot arritëm mes vete të bisedojmë dhe të vijmë në përfundim se qëndrojnë në linjën e nevojës së qytetarëve tanë për avancimin e bashkëpunimit. Këtu në prezencë të Mogerinit kemi konstatuar se edhe BE do të na respektoj më shumë nëse ne bashkëpunojmë në rajon- ka thënë kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pas mbarimit të...

Zaev dhe Sela kanë biseduar për çështjet e resorëve në Qeverinë e re

Bisedimet po vijojnĂ« me tĂ« gjitha partitĂ« politike dhe besoj qĂ« do tĂ« fillojmĂ« tĂ« flasim edhe pĂ«r resorĂ«t dhe emrat e ministrave, ka deklaruar sot kreu i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev para fillimit tĂ« takimit me kreun e AleancĂ«s pĂ«r ShqiptarĂ«, Zijadin Sela. “MĂ« vjen mirĂ« qĂ« nĂ« kĂ«tĂ« pjesĂ« bisedimet po ecin nĂ« drejtimin e duhur. Besoj se sot...

Sela: Sulmi ndaj meje ishte atentat politik

MĂ« 27 prill Ă«shtĂ« kryer atentat ndaj kĂ«rkesave dhe nevojave politike tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Maqedoni, ka deklaruar sot kreu i AleancĂ«s pĂ«r ShqiptarĂ«t, Zijadin Sela gjatĂ« paraqitjes sĂ« tij tĂ« parĂ« nĂ« opinion pas trazirave nĂ« Kuvend mĂ« 27 prill. “Ne na vranĂ« mĂ« 27 prill dhe ne u ringjallĂ«m pĂ«rsĂ«ri mĂ« 27 prill. Ne do tĂ« vazhdojmĂ« qĂ« nevojat...

Zaevi dhe Ahmeti janë dakorduar që të merren vesh në mënyrë më intensive

Lideri i LSDM-së dhe mandatari Zoran Zaev dhe kreu i BDI-së, Ali Ahmeti sot nuk kanë biseduar për zgjidhjet kadrovike të ministrive resor dhe kjo temë është lënë për takimet e radhës, thuhet në njoftimin e shkurtë të LSDM-së pas takimit të dy liderëve. Temat e takimit të sotëm, që është e para në suazat e bisedimeve mes LSDM-së dhe...

Zaevi në selinë e LSDM-së ka filluar bisedimet me Ahmetin për qeverinë e re

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për formimin e qeverisë së re, Zoran Zaev sot prej orës 12:30 ka filluar bisedimet për kabinetin e ardhshëm qeveritar me kreun e BDI-së, Ali Ahmeti. Takim mbahet në selinë e LSDM-së, ku Ahmeti ka arritur saktë në terminin e paraparë, por nuk u prononcua për mediat. Pas takimit me Ahmetin, duhet të vijojnë edhe bisedimet...

Zaev: Qeveria e re do të ndërtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane

“Mandatin e pranova dhe pres sĂ« shpejti tĂ« formoj qeverinĂ« e re. Si mandatar dhe kryeministĂ«r i ardhshĂ«m, siguroj se qeveria e re do tĂ« ndĂ«rtoj Maqedoni civile, unitare dhe evropiane. TĂ« gjitha forcat do t’i fokusojmĂ« ndaj asaj qĂ« tĂ« ndĂ«rtojmĂ« shtet tĂ« sĂ« drejtĂ«s dhe juridik”, ka thĂ«nĂ« lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev nĂ« deklaratĂ« pas marrjes...

Spasovski: ËshtĂ« e sigurt vetĂ«m se Zaevi do tĂ« jetĂ« mandatar pĂ«r qeverinĂ« e re

AsgjĂ« nuk Ă«shtĂ« e sigurt pĂ«rveç se mandatar pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e qeverisĂ« sĂ« re do tĂ« jetĂ« Zoran Zaev, ka thĂ«nĂ« sot deputeti dhe sekretari i LSDM-sĂ«, Oliver Spasovski, duke u pĂ«rgjigjur nĂ« pyetjen e gazetarĂ«ve “NĂ«se bisedimet pĂ«r qeverinĂ« e re po zhvillohen mes Ali Ahmetit dhe Zoran Zaevit dhe nĂ«se dihet pozita e tij (e Spasovskit v.j)...

Pasdite Ahmeti do të ketë takim me kryesinë qendrore të BDI-së

Lideri i BDI-sĂ«, Ali Ahmeti ka thirrur kryesinĂ« qendrore tĂ« partisĂ« pĂ«r sot mĂ« ora 17:30, konfirmojnĂ« nga BDI pĂ«r “Televizija 24”. NĂ« takim, siç shkruan televizioni, tre nĂ«nkryetarĂ«t, Teuta Arifi, Nevzat Bejta dhe Izet Mexhiti, duhet tĂ« referojnĂ« pĂ«r rrjedhĂ«n e bisedimeve me ekipin e punĂ«s tĂ« LSDM-sĂ«. Takimi i kryesisĂ« qendrore vjen pas takimit tĂ« mbrĂ«mshĂ«m tĂ« liderĂ«ve tĂ«...

Osmani: PĂ«rdorimi zyrtar i gjuhĂ«s shqipe Ă«shtĂ« kusht pa tĂ« cilin s’mund tĂ« bisedohet

Në selinë e BDI-së në Reçicë të Vogël, vonë pasdite filloi takimi mes liderit të BDI-së, Ali Ahmetit dhe nënkryetarëve të partisë. Në takimin ku mori pjesë kryesia e ngushtë, sipas zëdhënësit Bujar Osmani, është biseduar për çështje aktuale për marrjen e mandatit për formimin e Qeverisë së re, vendim të cilin duhet ta merr kryesia e partisë. Ky trup...

Arifi: Kontrollet e shpeshtë në Komunën e Tetovës kanë motivim politik

Kontrollet qĂ« institucionet e shtetit i bĂ«jnĂ« ndaj organeve tĂ« vetĂ«qeverisjes lokale janĂ« tĂ« motivuara politikisht para formimit tĂ« QeverisĂ« sĂ« re, tha kryetarja e TetovĂ«s, Teuta Arifi pasi javĂ«ve tĂ« fundit disa institucione nĂ«n patronazh shtetĂ«ror, kontrollonin punĂ«n e autoritetit komunal. Arifi shton se kontrollet e kĂ«tilla nuk janĂ« nĂ« interes tĂ« qytetit dhe popullit. “Nuk besoj qĂ« kĂ«to...

Duhet të marrim vendim të mirë, së shpejti do të ketë rezultat konkret

Duhet tĂ« marrim vendim tĂ« mirĂ« dhe tĂ« shĂ«ndoshĂ« ndĂ«rsa çdo reagim i shpejtĂ« mund tĂ« ketĂ« pasoja fatale, deklaroi sot lideri i BDI-sĂ«, Ali Ahmeti pas shĂ«nimit tĂ« 16 vjetorit tĂ« konfliktit nĂ« vitin 2001. Ahmeti vuri nĂ« dukje se nĂ« parti po bĂ«hen tĂ« gjitha analizat, por se ato “nuk rezultojnĂ« me ndonjĂ« bombĂ« atomike”, por se punohet...

Ahmeti- Timonie: BDI është në presion iracional mediatik, por nuk është servisi i askujt

BDI nuk shpejton, por se dĂ«shiron tĂ« sigurohet se pritjet e qytetarĂ«ve tĂ« pĂ«rmbushen, bashkĂ« me “shqyrtimin dhe zbardhjen e rasteve si “Monstra”, “Sopoti”, “Kumanova” dhe pĂ«rgjimet. KĂ«tĂ« e ka theksuar lideri i BDI-sĂ«, Ali Ahmeti nĂ« takimin e sotĂ«m me ambasadorin e FrancĂ«s, Kristian Timonie “Kryetari i BDI-sĂ« pĂ«rmendi bisedimet me VMRO DPMNE-nĂ« dhe LSDM-nĂ« duke zbuluar prioritetet tona...

Han: Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike

Nevojitet kohĂ« shtesĂ«, por partitĂ« duhet tĂ« demonstrojnĂ« pjekuri demokratike, deklaroi sot euro- komisari Johanes Han nĂ« dorĂ«zimin solemn tĂ« 31 automjeteve tĂ« terrenit, donacion nga BE pĂ«r policinĂ« kufitare ndĂ«rsa nĂ« kontekst tĂ« bisedimeve tĂ« djeshme me liderĂ«t e partive politike rreth çështjes sĂ« formimit tĂ« qeverisĂ« sĂ« re. “PartitĂ« tĂ« vazhdojnĂ« me bisedimet dhe tĂ« tregojnĂ« pjekuri demokratike,...

Zaev: Ahmeti nuk ma kërkuar dokument të shkruar, por pasi e dëshiron do ta ketë

Do t’ia japim materialet BDI-sĂ«, bĂ«jnĂ« çmos qĂ« tĂ« mbaroj procesi i grumbullimit tĂ« nĂ«nshkrimeve pĂ«r formimin e QeverisĂ«, deklaroi lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev pas takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ai tha se kreu i IntegristĂ«ve, Ali Ahmeti deri mĂ« tani personalisht nuk i ka kĂ«rkuar kurrfarĂ« dokumenti tĂ« shkruar, por nĂ«se kĂ«shtu ka vendosur, do ta ketĂ«. “Fjala...

Han nesër do të takohet me Ivanovin në vilën në Vodno

Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov nesër në ora 9 do të takohet me euro- komisarin për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, kumtojnë nga kabinetit i presidentit. Takimi do të mbahet në vilën presidenciale në Vodno. Euro- komisari mbrëmë arriti në Shkup ndërsa sot mori pjesë në takimin e gjashtë ministror të vendeve të Ballkanit Perëndimor lidhur me bashkëpunimin në...

Bejta: BDI angazhohet sa më shpejtë të formohet Qeveria

NĂ«nkryetari i BDI-, Nevzat Bejta, deklaroi sot se partia e tij angazhohet qĂ« Kuvendi tĂ« filloj tĂ« funksionoj dhe nĂ« afat sa mĂ« tĂ« shpejtĂ« tĂ« formohet Qeveria. “Ne angazhohemi Kuvendi tĂ« filloj tĂ« funksionojĂ« dhe sa mĂ« shpejtĂ« tĂ« formohet Qeveria, qĂ« do t’i pĂ«rmbush kĂ«rkesat e tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«ve tĂ« MaqedonisĂ«. Ajo qeveri qĂ« do t’i pĂ«rmbush tĂ«...

VMRO DPMNE: Bisedimet e sërishme për Marrëveshje kornize është hapje e Kutisë së Pandorës

Bisedimet e sërishme për Marrëveshjen kornizë të Ohrit, që po e aktualizon Platforma e re e partive shqiptare, është hapje e Kutisë së Pandorës për çka VMRO DPMNE gjatë bisedimeve me BDI-në refuzoi të bisedoj për Platformën, është theksuar në takimin mes liderit të VMRO-së Nikola Gruevski dhe ambasadores së Turqisë, Erkal Kara. Siç kanë thënë nga VMRO DPMNE në...