fbpx

Arifi: Kontrollet e shpeshtë në Komunën e Tetovës kanë motivim politik

-

Kontrollet që institucionet e shtetit i bëjnë ndaj organeve të vetëqeverisjes lokale janë të motivuara politikisht para formimit të Qeverisë së re, tha kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi pasi javëve të fundit disa institucione nën patronazh shtetëror, kontrollonin punën e autoritetit komunal. Arifi shton se kontrollet e këtilla nuk janë në interes të qytetit dhe popullit.

“Nuk besoj që këto kontrollet bëhen në interes të qytetit. Po të donin të punojnë në interes të qytetarëve, institucionet e shtetit do të kontrollonin ku kanë përfunduar paratë për ujësjellësin i cili ndërtohej një kohë më të gjatë, do të kontrollonin si hapen kazinotë në Tetovë, leje që nuk i jep komuna, por institucionet e shtetit”, thotë Arifi.

Ajo shtoi se kontrollet e këtillë bëhen në patronazhin e individëve të caktuar, që i keqpërdorin institucionet e shtetit për synime personale politike.

Para dy javëve, Inspektorati Shtetëror i Punës kreu kontroll në zyrat e komunës së Tetovës, me qëllim që të vërtetohet nëse po respektohet Ligji për ndalesën e duhanit.

Javën e kaluar, Prokuroria Themelore Publike pas denoncimit të policisë, kontrollonte nëse organet e Komunës së Tetovës e kanë respektuar ligjin kur kanë dhënë leje për tarracat verore. Për këtë qëllim, kanë realizuar kontrolle mbi 74 objekte hotelierike.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.