fbpx
Tag: BDI

tag: BDI

Me shuarjen e Prokurorisë Speciale, në Maqedoni do të shuhet edhe shpresa për shtet ligjor

Gjykata Supreme e Maqedonisë, si instanca më e lartë gjyqësore në vend, me mendimin e fundit juridik kontrovers me sa duket i ka shuar të gjitha shkënditë e shpresës se udhëheqësit e regjimit të ish-kryeministrit të arratisur Nikolla Gruevski do të përballen me drejtësinë. Pas këtij vendimi mijëra njerëz të cilët brohorisnin “s’ka drejtësi – s’ka paqe” duke marshuar në “Revolucionin e Larmishëm”...

Sërish zgjedhje në Maqedoni, këtë herë presidenciale

Në Republikën e Maqedonisë në prill të këtij viti, do të mbahen zgjedhjet e gjashta presidenciale. Zgjedhjet presidenciale, siç parasheh Kushtetuta, duhet të shpallen 60 ditë para skadimit të mandatit të kreut aktual të shtetit. Mandati i dytë pesëvjeçar i presidentit aktual Gjorge Ivanov skadon më 12 maj. Edhe pse deri tani asnjë parti politike s’ka dalë me kandidat për president të...

Ibrahimi: Qeveria nuk është reformuese, por me kriminelë të ricikluar, nuk votoj për të

“A e dini i nderuari Zaev se cili është dallimi mes reformës dhe riciklimit? Nëse me reformë nënkuptoni se keni zgjedhur çfarë është mirë dhe sot është në taborin tuaj, kjo nuk është e mirë, por se keni bërë riciklim”, e ka porositur mandatarin Zoran Zaev, zv/ koordinatori i grupit të deputetëve të Besës, Zeqirija Ibrahimi. Ibrahimi në fillim uroi...

VMRO DPMNE nuk tregon nëse nesër do të merr pjesë në seancën parlamentare

VMRO DPMNE ende nuk ka njoftuar nëse deputetët e tyre do të marrin pjesë në seancën e nesërme parlamentare ku duhet të debatohet lidhur me propozimin e Zoran Zaevit për qeverinë e re. Seanca e nesërme është e para pas emërimit të Talat Xhaferi për kryetar kuvendi. Përzgjedhjen e tij, VMRO DPMNE e quajti “jolegjitim, jokushtetues dhe në kundërshtim me Rregullore”. Nga...

BDI propozon Likën, Osmanin, Saliun, Bektashin, Merkon dhe Durakun për ministra në qeverinë e re

Kryesia e BDI-së në orët e vonshme dje ka marrë vendim që t’i propozoj Hazbi Likën, Bujar Osmanin, Bylent Saliun, Kreshnik Bektashin, Ramiz Merkon dhe Sadulla Duraku për ministra në qeverinë e re. Hazbi Lika do të jetë kryeministër për sistem politik dhe marrëdhënie mes komuniteteve. Ai në vitet 2005-2009 ishte kryetari i komunës së Tetovës. Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani...

Zaevi dhe Ahmeti janë dakorduar që të merren vesh në mënyrë më intensive

Lideri i LSDM-së dhe mandatari Zoran Zaev dhe kreu i BDI-së, Ali Ahmeti sot nuk kanë biseduar për zgjidhjet kadrovike të ministrive resor dhe kjo temë është lënë për takimet e radhës, thuhet në njoftimin e shkurtë të LSDM-së pas takimit të dy liderëve. Temat e takimit të sotëm, që është e para në suazat e bisedimeve mes LSDM-së dhe...

Ahmeti largohet nga LSDM pa dhënë deklaratë, thotë se do të ketë njoftim

Më shumë se dy orë ka zgjatur takimi i sotëm mes liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe kreut të BDI-së, Ali Ahmeti, në selinë e LSDM-së në kuadër të bisedimeve mes partive për përbërjen e qeverisë së re. Ahmeti në selinë e LSDM-së ka arritur në 12 e 30 minuta ndërsa është larguar më 14 e 45 minuta. Kreu i...

BDI ndjen keqardhje për vrasjen e Idrizit dhe kërkon zbardhjen e rastit

Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon institucionet përgjegjëse të zbardhin motivet për vrasjen e kryetarit të komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi, që sipas asaj që thuhet në njoftim, një asnjë rast nuk është provokuar. "BDI është tronditur sot thellë nga lajmi për vrasjen e anëtarit të familjes sonë dhe Kryetarit të Komunës së Bogovinës Hazbi Idrizi gjatë kryerjes së punës së tij...

Ambasadorët Ahmetit ia kanë konfirmuar mbështetjen për formimin e qeverisë së re

Lideri i Bashkimit Demokratike për Integrim, Ali Ahmeti sot në selinë e partisë në Reçicë të Vogël të Tetovës ka realizuar takim me ambasadorin e Britanisë së Madhe Çarls Garet, të Holandës Vauter Plomp, Suedisë Mats Stefanson dhe me Marko Akvatiçi nga ambasada e Gjermanisë, njoftojnë nga partia. "Në takim mysafirët përshëndetën zgjedhjen e Kryeparlamentarit nga mazhoranca e re në...

Talat Xhaferi emërohet për kryetari kuvendi, protestuesit futen në institucionin ligjvënës

Shumica parlamentare sot pasdite ka zgjedhur deputetin e BDI-së, Talat Xhaferi për kryetar të ri të Kuvendit të RM-së. Kryesues i seancës konstituive ishte deputeti Ferid Muhiq, si deputeti më në moshë në Kuvend sepse më i moshuari Branko Manojlovski, nuk ishte prezent. Muhiq për zëvendës të tij zgjodhi Goran Misovskin dhe Xhevat Ademin ndërsa zgjedhjen e Xhaferit për kryesues...

Ahmeti- Timonie: VMRO DPMNE dhe LSDM pa anulim të gjejnë zgjidhje të krizës

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti sot në Tetovë ka pasur takim me ambasadorin e Francës në vend, Kristian Timonie ku, siç njoftojnë nga partia, është biseduar për situatën politike në vend, rrethanat gjeopolitike dhe mundësitë për tejkalimin e krizës politike dhe institucionale. Ahmeti në takim ka shpalosur “të gjitha hapat konstruktiv që BDI i ka marrë për dalje nga kriza...

Në shtabin e BDI-së, flamuri maqedonas shtyhet anash për takimin me Bilt

Ish shefi i diplomacisë suedeze, Karl Bilt i cili sot po zhvillon sërë takimesh me liderët politik në vend, me siguri pa qëllim, duke dashur të postojë fotografi në Twitter se ka arritur në shtabin e BDI-së në Reçicë të Vogël në Tetovë, ilustroi se ku BDI e mban flamurin maqedonas. Në podiumin i cili është në kornizat e sallës...

Ahmeti: Për momentin nuk shoh dritë në fund të tunelit

Kryesia qendrore e BDI-së sot ka mbajtur takim të shkurtë në Reçicë të Vogël, pas çka lideri i partisë, Ali Ahmeti theksoi se nuk sheh dritë në fund të tunelit, shkruan "A1on". "Po bëhen përpjekje maksimale për ta tejkaluar krizën por kjo nuk do varet njëanshëm por duhet vullnet nga të gjitha palët. Të gjithë duhet të ndihmojnë për ta...

Të gjitha parashtesat e Maqedonisë, kush i përdor e kush i sforcon?

“Unitare”, “federale”, “kantonale”, “e përbashkët”, “e vetme”, “konfederate”, “multietnike”. Këto janë termet dhe mbiemrat që dominojnë në narrativin e partive politike për Maqedoninë në periudhën para dhe pas zgjedhore dhe gjatë krizës politike. Pjesa më e madhe e këtyre termeve, të gjitha partitë politike, liderët dhe përfaqësuesit e tyre njëjtë i përdorin në paraqitjet e tyre publike, nëpër intervista, njoftimet...

Gashi dhe Spasovski pohojnë se BESA nuk do t’i tërheq nënshkrimet

Nuk kemi marrë vendi nëse do të hyjmë në Qeveri. Bisedojmë vetëm për emërimin e kryetarit të Kuvendit. Nuk i tërheqim nënshkrimet, do ta ndihmojmë procesin aq sa mundemi, deklaroi deputeti i Lëvizjes Besa, Afrim Gashi mbrëmë në emisionin “Top Tema” në “Telma”. Ai këtë e deklaroi, pasi shefi i kabinetit të Ali Ahmetit, deputeti Artan Grubi mbrëmë tha se...

BDI mendon për tërheqjen e ministrave nga Qeveria

Në takimin e sotëm të kryesisë qendrore të BDI-së, që tani po mbahet në selinë partiake në Reçicë të Vogël, do të debatohet për tërheqjen e ministrave të partisë nga Qeveria, thonë burime partiake për "Meta". Nëse kryesia qendrore merr vendim të tillë, Qeveria aktuale do të ngel pa një të tretat e ministrave. Kjo sipas përllogaritjeve, do të thotë se...

Ahmeti thirr takim urgjent në BDI për zhbollikin e Parlamentit

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti sot ka thirrur takim urgjent të kryesisë qendrore ku do të kërkohet dalje nga bllokimi i Kuvendit, por do të diskutohet edhe për sjelljen e Lëvizjes BESA. Shefi i kabinetit të partisë, Artan Grubi thotë se në rend dite do të jetë koalicioni opozitar mes VMRO DPMNE-së dhe BESËS. Grubi zbulon se BESA i ka tërhequr...

Deputeti më i moshuar Manoilovski u bën thirrjeve deputetëve të punojnë për Maqedoninë

Vazhdimi i pestë i seancës konstituive kalon në përplasje të ndërsjella të partive politike dhe në dhënien e vërejtjeve procedurale, në vend që të ketë debat për pikën e rendit të ditës gjegjësisht për zgjedhjen e anëtarëve dhe kryetarit të Komisionit për mandat dhe emërim. Deputeti më i moshuar i Kuvendit, Branko Manoilovski nga BDI, u bëri thirrje deputetëve t’i...

Kuvend: Është e sigurt vetëm se seanca do të filloj, çdo gjë tjetër varet nga vullneti për dalje nga kriza

Partitë politike parlamentare nesër, pas tre muaj pauzë dhe bisedime, do të vazhdojnë seancën konstituive të Kuvendit që filloi më 30 dhjetor vitin e kaluar ndërsa u ndërpre pasi partitë nuk kishin marrëveshje për shumicë parlamentare dhe nuk mund të zgjidhnin kryetarin e këtij institucionit ligjvënës. Sipas agjendës parlamentare, për nesër më orën 12 është caktuar vazhdimi i seancës konstituive...

LSDM sot do të dorëzojë nismë për thirrjen e Kuvendit

LSDM sot në ora 10:30 do të ngrit në Kuvendin e RM-së nismë për vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit, në të cilën sipas paralajmërimeve, duhet të zgjidhet kryetari i institucionit ligjvënës, njoftojnë nga LSDM. Menjëherë pas dorëzimit të nismës, në pres- qendrën e Kuvendit, deklaratë për mediat do të jep deputeti dhe sekretari i LSDM-së, Oliver Spasovski. Siç njoftojnë nga...