fbpx
Tag: Tetovë

tag: Tetovë

Arifi: Kontrollet e shpeshtë në Komunën e Tetovës kanë motivim politik

Kontrollet që institucionet e shtetit i bëjnë ndaj organeve të vetëqeverisjes lokale janë të motivuara politikisht para formimit të Qeverisë së re, tha kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi pasi javëve të fundit disa institucione nën patronazh shtetëror, kontrollonin punën e autoritetit komunal. Arifi shton se kontrollet e këtilla nuk janë në interes të qytetit dhe popullit. “Nuk besoj që këto...

BDI dhe Aleanca nuk tregojnë qëndrimin për propozimet e LSDM-së

Takimi i nënkryetarëve të BDI-së dhe Aleancës për shqiptarët përfundoi, por asnjëri nga përfaqësuesit e dy partive politike nuk njoftoi detaje nga bisedat dyorëshe. Ata nuk zbuluan çfarë propozime përmban dokumenti i dërguar nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev e as nëse janë të pranueshme për ta. Edhe nga BDI edhe nga Aleanca njoftuan se “kanë biseduar për platformën e...

#Përgjegjësi është mos të lejohet helmimi i qytetarëve

Prania e substancave kancerogjene PM10 në ajrin e Tetovës vazhdon të jetë e lartë.  Nga viti 2009 e këtej, Tetova dhe fshatrat për rreth po thithin ajër të ndotur, që është shumë më i lartë së sa kufiri i lejuar të PM grimcave. Nga gjithsejtë 365 ditë të vitit vetëm në 2015-tën, ajri i ndotur në Tetovë është prezentë plot...

Thaçi dhe Robert de Groot në Tetovë diskutuan krizën politike

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në selinë e partisë realizoi takim me delegacionin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Holandës. Delegacionin Holandez e kryesonte Drejtori i Përgjithshëm i Bashkëpunimit me Evropën, Robert de Groot dhe Ambasadori i Mbretërisë së Holandës Wouter Plomp, thuhet në njoftimin drejtuar nga zyra për informim e PDSH-së. ”Thaçi në takim...

Ali Ahmeti: Zgjedhjet patjetër të mbahen më 24 prill

Duhet të përgatitemi për zgjedhjet e 24 prillit dhe të dalim në shesh burrash. Kështu është shprehur lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim gjatë fjalimit të tij para tetovarëve.  Me këtë Ahmeti përsëriti qëndrimin se zgjedhjet duhet të mbahen në datën e caktuar. Megjithatë sipas tij për një datë të re “katërshja” në negociata duhet të ulen sërish në...

Prej 1 shkurtit fillon parkimi zonal në zonën B të Tetovës

Prej ditës së hëne më 1 shkurt, Ndërmarrja publike që menaxhon me parkingjet publike në komunën e Tetovës, do të filloj me zbatimin e parkimit zonal gjegjësisht pagesë në zonën B. Kjo zonë përfshin rrugët dytësore në qytet, Jane Sandanski, Metodija Andonov- Çento, Dervish Cara, Mehmet Pashë Deralla dhe rrugën Dimo Gavrovski Kara. Koha maksimale e paraparë është gjashtë orë...

Banorët bllokuan bulevardin “Iliria” në Tetovë për shkak të parkimit zonal

Banorët që jetojnë afër bulevardit “Iliria” në Tetovë, ku këtë muaj u aplikua parkimi zonal, sot pasdite bllokuan rrugën. Thonë se janë të revoltuar për shkak të miratimit të parkimit të këtillë, me të cilën ju pamundësohet që t’i lëmë makinat e tyre në afërsi të vendbanimit sepse parkimi është i kufizuar vetëm për 3 orë. “S’kemi asgjë kundër parkimit zonal....

Tetovë: Etja dy-dekadëshe e tetovarëve për ujë

Si zgjohet kryetarja Teuta Arifi dhe si lahet pa ujë? Për kur premton se do ta zgjidhë, “njëherë e përgjithmonë” problemin e ujit? Të gjitha autoritetet lokale deri më tani kanë dështuar të sigurojnë ujë, dhe tani ka edhe problem tjetër – rrjeti i ujësjellësit në Tetovë shkatërrohet. Dy dekada, miliona euro nga qytetarët janë mbledhur për ujë të pa harxhuar,...

Ndërperje të procesit arsimor në Tetovë për shkak të ndotjes enorme

Tetovë, për shkak të protestave për ndotjen e ajrit, përkohësisht ndërpritet procesi arsimor Kryetarja e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi në  një konferencë për shtyp sot, ka njoftuar se duke parë gjendjen alarmante me ndotjen e ajrit në këtë qytet komuna ka sjellë vendimin për ndërprerjen e procesit edukativo-arsimorë. “Të ndërpritet procesi arsimor në të gjitha shkollat e mesme, fillore dhe...

Gruevski: Do të ndërtohen tre konvikte studnetore

Projekti për konviktin  "Medicinar" është gati dhe sipas kryeministrit pritet në dhjetor të ketë shpallje publike për ndërtimin e tij "Lokacioni i dytë për të cilin nuk kemi kurrfarë dokumente, por do t'i fillonim përgatitjet shpejtë është në afërsi të QS “Boris Trajkovski”, Karposh, ku planifikojmë po ashtu lokacion për rreth 500 vende për studentë. Për këtë vend do...

Tre persona të plagosur në përleshje të armatosur në Tetovë

Tre persona  kanë marrë plagë gjatë një përleshje me armë Tetovë, informoi policia. Në përleshje dhe në të shtënat kanë marrë pesë persona, prej të cilëve tre me plagë të rënda, janë quar në Klinikën e Tetovës, kurse dy të tjerët me plagë më të lehta janë pranuar në kurim në Qendrën  e Urgjencës të Shkupit. Rrahja ka ndodhur mbrëmë vonë. Ekipi...

Ahmeti: Nuk na duhen 10 parti të shqiptarëve

"Nuk na duhen 10 parti të cilat do të dëmtojnë ato dhjetëra mijëra vota të shqiptarëve. Mandati i fuqishëm na bën akoma më të fuqishëm", tha lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në vizitën e tij në Komunën e Zhelinës. “Unë jam angazhuar në karrierën time edhe për fjalën e lire edhe për mendimin e lire. Nuk i takoj plejadës se...

Parkim zonal në Tetovë, por vetëm në dy rrugë

Parkimi zonal që para pak kohe u aplikua në bulevardet “Iliria” dhe Marshal Tito” nuk e zgjidhi problemin me kaosin e trafikut në Tetovë. Përgjatë këtyre rrugëve sipas rregullave të parkimit zonal, mund të parkohet vetëm në një shirit. Vozitësit tani kërkojnë vend në pjesën tjetër të qytetit, ku krijohet rrëmujë shtesë. Që të rregullohet ky problem, qytetarët e Tetovës vlerësojnë...

Deri më 31 gusht Kryqi i Kuq do të pranojë ndihma për Tetovën

Organizata Komunale e Kryqit të Kuq Tetovë, kohët e fundit  ka realizuar shpërndarje të ndihmës humanitare për familjet e dëmtuara nga zonat e prekura nga stuhia. Në Reçicë të Madhe dhe të Vogël të dhuruara janë nga 1.512 litra ujë të pijshëm. Në Shipkovicë të dhuruar janë 72 litra ujë të pijshëm, pako ushqimore, pako për higjien dhe dezinfektimi, dyshekë,...

Vërshimet në Tetovë kanë ndotur sistemet e ujit në Malin Sharr

Analizat e fundit të Qendrës për shëndet publik – Tetovë kanë treguar çrregullim bakteriologjik të ujësjellësve nëpër fshatrat e Malit Sharr. Ujë të pijshëm përveç në Neproshten dhe Leshok nuk kanë as vendbanimet rreth Malit Sharr. Për shkak të situatës së këtillë, Ministria e shëndetësisë këshillon që të blihet ujë i paketuar, i zier apo i dezinfektuar për pije, për...

“Hajde” dhuroi ujë për të prekurit nga përmbytjet në Tetovë

Platforma qytetare “Hajde” në bashkëpunim me Fondacionin “Shoqëri e Hapur Maqedoni”, sot dhuroi 1,4 ton ujë të pijshëm për të prekurit nga vërshimet në fshatin Shipkovicë të Tetovës. Qytetarët lokal të organizuar përmes shtabit emergjent në teren po vazhdojnë me kërkimet për vajzën 6 vjeçare të humbur nga vërshimet, si dhe grumbullimin e informacioneve për nevojat e qytetarëve , si dhe...

Pas përmbytjeve, Tetovës i rrezikohen edhe sëmundjet ngjitës

Verdhëza virusale e llojit A, tularemia dhe sëmundjet e zorrëve mund të paraqiten në Tetovë dhe rajonin e Tetovës. Nga Instituti i Shëndetit Publik  bënë thirrje që qytetarët të jenë të kujdesshëm, shpesh t’i lajnë duart, shtëpitë dhe oborret t’i pastrojnë me çizme dhe doreza prej gome. Ushqimin që e gatuajnë ta ziejnë mirë, pemët dhe perimet së pari...

Rajoni i Tetovës akoma i paralizuar nga pasojat e përmbytjeve

Rruga Tetovë – Jazhincë  ende është e pakalueshme për shkak të reshjeve të mëdha të gurëve dhe tokës që sjelli lumi i Poroit në stuhinë e madhe që përfshiu Tetovën. Automjetet përcillen në rrugën e fshatit , ku iu rekomandohet kujdes i veçant për shkak të urave të dëmtuara. Sektori i rrugëve në komunën e Tetovës, tha se rruga magjistrale...

LSDM: Nuk është koha për kritika, por për bashkim që qytetarët të marrin ndihmë të shpejtë

Anëtarët e Këshillit ekzekutiv të LSDM-së, Lupço Nikollovski dhe Edmond Ademi, kryetari i Komisionit për vetëqeverisje lokale, Dejan Pavleski, së bashku me anëtarët e kryesisë së organizatës komunale të Tetovës dhe këshilltarët e Këshillit të Tetovës nga LSDM sot ishin me banorët e Tetovës dhe rrethinës. “Viktima në njerëz, dëme të mëdha, derdhje të gurëve, baltës dhe drunjve, makina të...

Edhe dy trupa të pajetë u gjetën në Reçicën e Madhe

Rritet numri i viktimave nga vërshimet në rajonin e Tetovës. Sipas banorëve lokal të fshatit Reçicë e Madhe, në fshatin  tyre janë gjetur dy trupa të pajetë, nga fshati malor Lisec. Supozohet se numri i viktimave është në rritje, sipas banorëve të Fshatit Reçicë, akoma po kërkohen të personat që llogariten të zhdukur. Në Reçicën e Madhe, është ndërprerë furnizimi i...