fbpx
Tag: Tetovë

tag: Tetovë

Seancë e Qeverisë për përmbytjet në rajonine Tetovës

Qeveria për sot ka caktuar seancë në të cilën do të shqyrtohen gjendjet për vërshimet që i shkaktuan reshjet e rrëmbyeshme gjatë ditës së djeshme në Tetovë. Siç kumtoi mbrëmë vonë kryeministri Nikolla Gruevski i cili e vizitoi Tetovën, do të konfirmohen aktivitetet e mëtutjeshme, por fillimisht ndihma për popullatën dhe subjektet. Sipas vlerësimeve të para, dëmet nga përmbytjet janë më...

Stuhia dhe përmbytjet në Tetovë morën disa jetë njërëzish

Vërshime të mëdha në Tetovë dhe rajonin e Tetovës. Informacionet nga tereni flasin për 5 viktima, 3 fëmijë dhe 2 të moshuar. Qytetarë nga zonat e dëmtuara kanë denoncuar në televizionin Alsat për katër viktima në fshatin Shipkovicë, dy fëmijë dhe dy të moshuar. Ndërkaq për një fëmijë tjetër mësohet të ketë humbur jetën në fshatin Reçicë. Ekipe të...

Sot fillon festivali i filmit në Tetovë

Edicioni i katërt i festivalit të filmit “Watch Out” do të mbahet në Tetovë prej 26 deri 29 maj në amfiteatrin e Qendrës memoriale të partisë komuniste në Tetovë. Për festivalin janë paraqitur mbi 150 aplikues nga pesë kontinente ndërsa juria ka zgjedhur 32 filma që do të tregohen në katër ditët e festivalit. Festivalin e organizon Qendra për bashkëpunim...

Tito Petkovski: Protesta masovike për ndërrimin e pushtetit  

Përmes konceptit dhe strategjisë së veçantë, PRSD propozon dalje nga kriza në të cilën gjendet Maqedonia, tha para të pranishmëve në tribunën publike në Tetovë lideri i kësaj partie, Tito Petkovski. Ai konsideron se si parti ndjejnë nevojë të marrin pjesë në zgjidhjen e krizës politike ndërsa presin edhe përfshirjen edhe të partive tjera. “Konsiderojmë se opozita është e diskriminuar...

Tetovë, polici ka ndaluar një shtetas gjerman dhe e ka plaçkitur

Policia ka ndaluar një shtetas gjerman në autostradën Tetovë – Shkup dhe e ka plaçkitur, njofton policia. Zyrtari policor 37 vjeçar nga Tetova T.XH mbrëmë rreth orës 20.30 minuta me veturë i ka sinjalizuar shtetasit gjerman që të ndalojë veturën e tipit Mercedes ku udhëtonte me vajzën e tij. Policia i ka kërkuar që të kontrollojë çantat dhe kur në...

Gjimnazistët e Tetovës nesër rikthehen në shkollë

Pas dy ditë bojkotimi, prej nesër nxënësit e gjimnazit “Kirli Pejçinoviq” sërish dot ë kthehen në shkollë. Për këtë ranë dakord në takimin e djeshëm tek  kryebashkiakja e qytetit Teuta Arifi me Drejtorinë e gjimnazit dhe Këshillit të prindërve. Mësimi, sipas marrëveshjes, nuk do të zhvillohet në barakën e deritanishme, por do të kërkohet zgjidhje e përkohshme, e cila do...

Shoqatat civile të Tetovës të shqetësuara nga “Jugohromi”

Од еколошкото здружение „Еко Герила“ се разочарани од владината одлука
rotestuesit kundër ndotjes së ajrit në Tetovë  në formë të simbolikës i vunë drynin fabrikës së Jugokromit në Jegunovcë përkundër kundërshtimin të sigurimit të këtij kombinati që edhe është ndotësi më i madh i ajrit në Tetovë dhe më gjërë. Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar, qindra protestues nën udhëheqje të Eco Guerillës, kanë protestuar sot para dyerve të Jugokromit,...