fbpx
Tags Bisedime

Tag: bisedime

Arifi: Me LSDM-në biseduam për pozicionet fillestare

Nënkryetarja e BDI-së, Teuta Arifi pas takimit të sotëm të përfaqësuesve të BDI-së dhe LSDM-së në hotelin “Holiday In” tha se është mbajtur diskutim konstruktiv, por se fjalën e fundit do ta ketë kryesia e partisë BDI. “BDI është parti politike e cila është e hapur. Ne sot kishim bisedime për pozicionet tona iniciale. Opinioni është njoftuar për kornizat tona,...

Osmani: Patjetër duhet të marrim vendim të duhur

Po shqyrtohen të gjithat argumentet për dhe kundër, por ende nuk tubuar kryesia qendrore e BDI-së, ndërsa bisedimet do të zgjasin edhe nesër, deklaroi zëdhënësi i kësaj partie, Bujar Osmani, para pak para gazetarëve në selinë e partisë në Reçicë të Vogël. “Ahmeti po vazhdon konsultimet. S’kemi vendime konkrete, i analizojmë të gjitha opsionet për dhe kundër sepse e dimë...

VMRO DPMNE dhe BDI do ta zgjidhin dygjuhësinë me ndryshime ligjore?

VMRO DPMNE dhe BDI parimisht i kanë harmonizuar qëndrimet rreth dygjuhësisë, shkruan “Telma”, duke u thirrur në burimet nga ekipet negociuese. I njëjti burim thotë se dy partitë kanë vendosur që Kushtetuta të mos ndryshohet ndërsa çështjen do ta zgjidhin me ndryshime të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Në Kuvend do të formohen grupe pune që do të punojnë në...

Zaev: Pas 29 janarit, mandati do të jetë në duart tona

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sot deklaroi se ashtu siç “skadon afati i mandatit të Nikola Gruevskit për formimin e Qeverisë”, ai dhe partia e tij do të dalin me platformën e vet dhe me qëndrim rreth çështjeve të përbërjes së qeverisë së re. Zaev tha se pret Gruevski të njoftoj se s’mund të formoj qeveri dhe ai dhe LSDM...

Zaevi dhe Ahmeti kanë biseduar për “pozicionet e partive”, pa u futur në detaje

Lideri i LSDM-së dhe BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti sot kanë pasur takim, ku siç njoftojnë nga LSDM-ja, kanë biseduar për pozicionet e të dy partive në periudhën pas- zgjedhore, “pa u futur në detaje apo çështje konkrete”. “Ky është takimi i parë në nivel liderësh mes kryetarit të LSDM-së, Zaev dhe atij të BDI-së, Ahmetit, pas zgjedhjet të...

Filloi sezoni i ankandit? Për sa mund të blihet një deputet?

Matematikat post- zgjedhore nga vendvotimet dhe selia e KSHZ-së zhvendosen në Kuvend, kështu që në opinion filloi të parashtrohet pyetja nëse deputetët e ri do t’u ngelin besnik partive të tyre amë, nëse do të kalojnë te ndonjë parti tjetër, a do të bëhen përnjëherë “të pavarur” dhe sa do të kushtoj e tërë kjo? A ka çmim deputeti...

Matematikë qeveritare: 49+10+5+3 ose 49+10+5+3+2 ose 51+10+2 ose 51+10+3+2?

Pasi KSHZ njoftoi se edhe pas rivotimit në Tearcë, proporcioni mes VMRO DPMNE-së dhe LSDM-së edhe më tej ngel 51-49, fillojnë afatet për formimin e qeverisë së re si dhe kombinimet e mundshme dhe formulat matematikore, ku të gjithë si numër esencial e kanë shifrën prej së paku 61 deputet. Në pritje të rezultateve zyrtare dhe finale, partitë në zgjedhjet...

Zaev: Mes meje dhe Gruevskit nuk ka pistoleta të drejtuara, ulemi dhe bisedojmë bashkë

Unë dhe Gruevski nuk i kemi drejtuar armët mes nesh, ne ulemi bisedojmë bashkë, vendosim për të ardhmen e Maqedonisë, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev gjatë vizitës në Manastir. “Të mos u besojnë atyre nga klika e pushtetit që japin udhëzime stupide. Unë dhe Gruevski nuk kemi nishan dhe nuk kemi armë të drejtuara mes vete. Ulemi bashkë, bisedojmë...

Ndërpriten bisedimet: Georgievski në zgjedhje do të del me Angelovin dhe Boshkoskin?

Bisedimet mes bllokun djathtist opozitar për dalje të përbashkët në zgjedhjet e 11 dhjetorit janë ndërpre dhe nuk dihet nëse do të vazhdojnë. Sipas anëtarit të Këshillit Ekzekutiv të partisë VMRO Popullore, Nikola Tasev, edhe pas tre ditëve bisedime, asgjë nuk ka lëvizur nga pika fillestare. "Nuk kemi marrëveshje për asnjë pikë. VMRO Popullore, Të Bashkuar për Maqedoninë e Lube...

Bejl: Nuk ka marrëveshje, vazhdojmë nesër

Ka përfunduar sot pa sukses edhe një raund tjetër i bisedimeve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës për dhënie fund të krizës politike në Maqedoni, që u zhvilluan në rezidencën e SHBA-së, në Vodno të Shkupit. Pas disa orëve të kaluara në negociata, ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli në një prononcim për gazetarët tha se pret që deri në fund...

Grubi: Data e vetme për zgjedhje është 11 dhjetori i këtij viti

“Dallimet janë minimale, ata mund të tejkalohen dhe sot të arrihet marrëveshje përfundimtare”, tha përfaqësuesi i BDI-së, në raundin e sotëm të bisedimeve për dalje nga kriza politike, Artan Grubi. “Bisedimet po zhvillohet në atmosferë konstruktive. Dallimet janë shumë minimale dhe jemi afër marrëveshjes. Shpresoj se do të arrijmë marrëveshje sot ose më së vonti nesër, ndërkaq datë e vetme...

Aksion- gueril para shtëpisë së Bejlit: “Qytetarët do ta zgjidhin krizën”

Përfaqësuesit e “Revolucionit laraman” kishin aksion- gueril para rezidencës së SHBA-ve në Shkup, ku po mbahen bisedimet e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës. Në rrugën para shtëpisë ku jeton ambasadori amerikan në vend, Bejli ata me ngjyrë të zezë shkruan “Qytetarët do ta zgjidhin krizën”. Sektori civil kërkoi që ata të përfshihen në bisedimet. “Bisedimet zhvillohen pa pjesëmarrjen e...

Kompetencat e ministrit të brendshëm në shqyrtim në rezidencën e SHBA-së

Në rezidencën e ambasadorit të SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli filluan bisedimet e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës. Pritet partitë të merren vesh për formimin e qeverisë kalimtare dhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Në takim marrin pjesë Nikolla Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM, Argan Grubi BDI dhe Imer Aliu PDSH. Ndërmjetës në bisedime janë ambasadori amerikan...

Partitë ende mendojnë për opsionet e reja të propozuara

Partitë politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës pritet këtë javë të arrijnë marrëveshje finale në bisedimet për formimin e qeverisë kalimtare dhe përgatitjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Nga LSDM thonë se pozicioni i tyre ngel i pandryshuar dhe se ende nuk dihet nëse do të ketë takim mes partive dhe përfaqësueve ndërkombëtarë. “Pozicionet e LSDM-së qëndrojnë të njëjta, nuk ndryshojnë....

Fillojnë bisedimet në Përzhinë, partitë e rezervuara

“Për marrëveshje jemi këtu” deklaroi Artan Grubi nga BDI para fillimit të bisedimeve të sosmte për zgjidhjen e krizës në vend. Në pyetjen e “Meta” nëse sot presin zgjidhje, zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska, vetëm shkurtë tha “Do të shohim”. Imer Aliu nga PDSH dhe Nikolla Todorov nga VMRO DPMNE fare nuk deshën të përgjigjen. Para se të arrijnë përfaqësuesit e...

Ministria e brendshme ka shpall konkurs për punësimin e 600 policëve

Ministria e brendshme ka shpall konkurs për punësimin e 600 policëve, mëson “Meta”. Konkursi duhet të publikohet nesër në “Gazetë zyrtare”. Pjesa më e madhe e kandidatëve apo 100 që do t’i kalojnë trajnimet dhe do të pranohen, sipas konkursit do të sistemohen në njësitë organizative me seli në Shkup. Në konkurs përmendet kushtet për paraqitje në konkurs si dhe...

Kocijançiq:  Urgjentisht të arrihet marrëveshje për çështjet e mbetura

Brukseli ka përshëndetur progresin e arritur mbrëmë në bisedimet në rezidencën e BE-së në Përzhinë, por iu bëri thirrje partive që menjëherë të arrihet marrëveshje për çështjet e mbetura. “Përshëndesim progresin që partitë e arritën mbrëmë dhe i inkurajojmë që të njëjtën ta bëjnë edhe me çështjet tjera, që mund të arrihet me vullnet të mira nga palët” deklaroi zëdhënësja...

Sheqerinska: Shpresojmë sonte të ketë marrëveshje

Pas tre orë e gjysmë bisedime, përfaqësuesit e partive politike janë larguar nga rezidenca e BE-së në Përzhinë për konsultime me kryesitë e partive. Siç njoftohet, bisedimet do të vazhdojnë prej orës 18:30. Zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska shkurtë deklaroi se shpresoj sonte të ketë marrëveshje finale. Siç mësojmë, përfaqësuesit e partive politike, Nikola Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM,...

Formimi i qeverisë kalimtare deri në zgjedhje, tema kryesore në Përzhinë

Formimi i qeverisë kalimtare është tema kryesore e bisedimeve të sotme të grupeve të punës të partive politike në Përzhinë, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve negociuese. Nikolla Todorov nga VMRO DPMNE, Radmilla Sheqerinska nga LSDM, Imer Aliu nga PDSH dhe Artan Grubi nga BDI do të bisedojnë edhe për listën e zgjedhësve dhe reformat në media. Siç mësojmë, të gjithë...

Në nëntor zgjedhje ndërsa në gusht kontroll nëse janë plotësuar kushtet dhe marrëveshja e arritur

Zgjedhje në nëntor, por me kontroll të mëparshëm në gusht nëse janë plotësuar kushtet dhe vërejtje e bisedimeve- është zgjidhja e mundshme, mëson “Meta” nga ekipet negociuese të partive politike. Pas bidesimeve disa- orëshe mes Nikolla Todorov nga VMRO DPMNE, Radmilla Sheqerinska nga LSDM, Artan Grubi nga BDI dhe Imer Aliu nga PDSH, ekziston optimizëm i vogël tek pjesëmarrësit...