fbpx
Tags Zoran Zaev

Tag: Zoran Zaev

Zaev për flamurin në kabinetin e Xhaferit: Nëse ka ndodhur gabim, duhet të përmirësohet

Ka mundĂ«si deri nĂ« fund tĂ« muajit tĂ« formohet qeveria e re, sipas afateve, por varet nga vendimi i Gjorge Ivanovit si dhe nga gatishmĂ«ria teknike e Kuvendit, ka deklaruar lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev, pas takimit me pĂ«rfaqĂ«suesit e OSBE-sĂ« nĂ« “Holiday In”. Ai ka shtuar se Ă«shtĂ« i gatshĂ«m tĂ« takohet me Ivanovin pĂ«r t’ia garantuar unitetin dhe...

Nga VMRO DPMNE mohojnë se kanë kërkuar apo do të kërkojnë amnisti

VMRO DPMNE pĂ«rmes njoftimit ka reaguar ndaj intervistĂ«s sĂ« Zoran Zaevit pĂ«r “Dojçe Vele”, duke porositur se partia as nuk ka kĂ«rkuar e as nuk do tĂ« kĂ«rkoj amnisti. Zaev nĂ« intervistĂ« ka thĂ«nĂ« se Gruevski tĂ«rĂ« kĂ«tĂ« e bĂ«n “qĂ« tĂ« bĂ«j pazarllĂ«k pĂ«r amnisti”, por se amnisti nuk do tĂ« ketĂ«. “Zoran Zaev s’mund tĂ« kuptoj se dikush...

Zaev nĂ« takim me Ji: TĂ« gjithĂ« t’i mbĂ«shtesin proceset demokratike pĂ«r qeverinĂ« e re

ËshtĂ« shprehur mbĂ«shtetje pĂ«r proceset demokratike nĂ« Maqedoni, tĂ« cilat pas zgjedhjeve kredibile vazhduan me emĂ«rimin e kryetarit tĂ« ri tĂ« Kuvendit nga radhĂ«t e shumicĂ«s parlamentare ndĂ«rsa do tĂ« rezultojnĂ« me zgjedhjen e QeverisĂ« sĂ« re nĂ« Maqedoni, ka thĂ«nĂ« LSDM nĂ« njoftimin me tĂ« cilin njoftoi pĂ«r takimin e sotĂ«m tĂ« liderit partiak Zoran Zaev, zv- kryetares,...

Zaev: DhunĂ«n e kanĂ« bĂ«rĂ« banditĂ« dhe policĂ« tĂ« nxitur nga Gruevski, Ivanovi dhe Çavkovi

Dhuna ndaj gazetarĂ«ve dhe deputetĂ«ve Ă«shtĂ« nxitur nga Nikola Gruevski, Gjorge Ivanov, Trajko Veljanovski, Mitko Çavkov dhe njĂ« grup i tyre bashkĂ«punĂ«torĂ« qĂ« i godet kalimi i pushtetit dhe janĂ« tĂ« gatshĂ«m pĂ«r interesat e tyre t’i viktimizojnĂ« interesat e shtetit, ka thĂ«nĂ« nĂ« konferencĂ« shtypi lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev. “Dhuna qĂ« ndodhi mbrĂ«mĂ« nuk Ă«shtĂ« vlerĂ« demokratike. Dhuna...

Dhuna në Parlament, lëndohen Zaev dhe deputetë tjerë të LSDM-së

Kaos dhe atmosferĂ« me tension po mbizotĂ«ron nĂ« Kuvend pasi protestuesit e nismĂ«s “PĂ«r Maqedoni tĂ« PĂ«rbashkĂ«t” kanĂ« pushtuar parlamentin. Ka informacione se njĂ« pjesĂ« e deputetĂ«ve janĂ« rrahur dhe lĂ«nduar, me fytyra tĂ« gjakosura, mes tĂ« cilĂ«ve edhe lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev. Protestuesit gjenden nĂ« korridoret e kuvendit. Ata gjithashtu janĂ« futur edhe nĂ« sallĂ«n plenare duke brohoritur “zgjedhje”...

Zaev: ËshtĂ« koha qĂ« shumica parlamentare ta merr pĂ«rgjegjĂ«sinĂ«

“Si shumicĂ« parlamentare qĂ« e morri besimin, lamĂ« qĂ« kĂ«to pesĂ« javĂ« i tĂ«rĂ« opinioni tĂ« bindet se pĂ«r çfarĂ« patriotizmi tĂ« rremĂ« Ă«shtĂ« i gatshĂ«m tĂ« bĂ«j Gruevski dhe kryesia e VMRO DPMNE-sĂ« dhe nuk ka dyshim se kryesia e VMRO DPMNE-sĂ« nuk dĂ«shiron ta dorĂ«zojĂ« pushtetin sepse ka frikĂ« nga pĂ«rgjegjĂ«sia. Ikje nga pĂ«rgjegjĂ«sia nuk ka, amnisti...

Zaev nga foltorja: Kryetari i Kuvend do të zgjidhet në këtë sallë apo në tjetrën

Kryetari i Kuvendit do të zgjidhet në këtë sallë apo në tjetrën, te shkallë, në amfiteatrin e Fakultetit Juridik, në ASHAM, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në fjalimin e tij të parë para foltores parlamentare ku i bëri thirrje kryesuesit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, që mos ta shkel Rregulloren. Ai theksoi se shumica, për shkak të replikave pafund, pret...

Zaev: Nuk do të donim që të përsëritet 24 dhjetori, nuk i tregojmë taktikat e partisë

“EkzistojnĂ« shumĂ« alternativa, nuk i tregojmĂ« taktikat e partisĂ« sepse mund tĂ« shkaktojnĂ« hapa nga oponenti ynĂ«, dhe kjo mund tĂ« çoj drejt ndonjĂ« situate tĂ« padĂ«shiruar. Por, hapur flasim se nuk do tĂ« donim tĂ« pĂ«rsĂ«ritet 24 dhjetori apo diç e hidhur pĂ«r opinionin e MaqedonisĂ«. PamĂ« se çfarĂ« mund tĂ« bĂ«j VMRO DPMNE dhe partnerĂ«t e tyre...

Zaev me katĂ«rshen evropiane: Maqedonia patjetĂ«r t’i vazhdojĂ« proceset demokratike

Republika e MaqedonisĂ« patjetĂ«r t’i vazhdojĂ« proceset demokratike. Kjo Ă«shtĂ« konstatuar nĂ« takimin e sotĂ«m tĂ« liderit tĂ« LSDM-sĂ«, Zoran Zaev me ambasadorĂ«t e GjermanisĂ«, BritanisĂ« sĂ« Madhe, SuedisĂ« dhe HolandĂ«s nĂ« vend, Kristin Alt’hauzer, Çarls Geret, Mars Stefanson dhe Volter Plomp. “Shumica parlamentare prej 67 deputetĂ«ve Ă«shtĂ« e gatshme tĂ« realizoj vullnetin e qytetarĂ«ve pĂ«r ndryshime. Hapat nĂ« vijim...

VMRO DPMNE: Dalja nga kriza bëhet me zgjedhje të reja dhe prononcimin e popullit për Platformën e Tiranës

Dalja nga kjo situatë ku LSDM-ja kriminale e çoi shtetin është vetëm një. Zgjedhje të reja parlamentare. Vetëm në këtë mënyrë, qytetarët qartë dhe pa mëdyshje do të mund të prononcohen rreth Platformës së Tiranës. Vetëm në këtë mënyrë Maqedonia nuk do të ndjehet e mashtruar, porositi VMRO DPMNE në njoftimin e rregullt ditor. Partia me ton shumë të ashpër,...

VMRO DPMNE: Nga 20 vende deputetësh plus për fituesin që mos të ketë shantazhe

VMRO DPMNE nĂ« njoftimin e ditĂ«s sot pĂ«rkujtoi se ka propozuar parim qĂ« do tĂ« pamundĂ«soj nĂ« tĂ« ardhmen tĂ« shantazhohen fituesit e zgjedhjeve. “NĂ« manifestin e propozuar nga VMRO DPMNE parashihet çdo fitues i ardhshĂ«m i zgjedhjeve parlamentare, tĂ« merr bonos 20 deputetĂ«, nĂ« suazat e numri tĂ« tashĂ«m tĂ« deputetĂ«ve dhe nĂ« pajtim me KushtetutĂ«n ose tĂ« aplikohet...

VMRO DPMNE: Edi Rama vazhdon me nënçmimin e popullit maqedonas

“Luajtja dhe tregtia me interesat mĂ« tĂ« larta shtetĂ«rore dhe nacionale rrit apetitet e strukturave tĂ« ndryshme qĂ« nuk ia mendojnĂ« tĂ« mirĂ«n MaqedonisĂ«. MbrĂ«mĂ« ishim dĂ«shmitarĂ« se si disa vandalĂ« morĂ«n guximin qĂ« tĂ« ulin flamurin e shtetit nĂ« mes tĂ« ditĂ«s nĂ« qendĂ«r tĂ« KumanovĂ«s, disa qindra metra nga vendi ku Zaevi dhe Spasovski bĂ«nin fotografi “selfie”...

Zaev: Bëjmë çmos për fund të qetë të krizës

NĂ« interes tĂ« stabilitetit tĂ« shtetit dhe qytetarĂ«ve, duhet urgjentisht tĂ« formohet Qeveria e re, si dalje nga kriza politike, nĂ« tĂ« cilĂ«n e fusin shtetin Nikola Gruevski dhe kryesia e VMRO DPMNE-sĂ«, thotĂ« kryetari i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev, nĂ« edicionin e sotĂ«m tĂ« gazetĂ«s serbe “Danas”. “LSDM çdoherĂ« ka qenĂ« dhe do tĂ« jetĂ« parti shtetformuese e cila para...

VMRO DPMNE: Nevojiten zgjedhje të reja, në të kundërtën revolti do të rritet

Zgjedhjet janĂ« debati mĂ« i mirĂ« qĂ« Zoran Zaevi mund ta bĂ«j pĂ«r PlatformĂ«n e TiranĂ«s dhe elementet qĂ« i pĂ«rmban ajo, thuhet nĂ« njoftimin e rregullt ditor tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«. nga partia shtojnĂ« se nĂ« tĂ« kundĂ«rtĂ«n revolti do tĂ« rritet dhe çdo ditĂ« qindra mijĂ« qytetarĂ« do tĂ« shprehin revoltĂ«n e tyre nga “raporti servil i kriminelit...

Zaev: Edhe po të fitoj në zgjedhje, Gruevski nuk ka partner koalicioni tek partitë shqiptare

VMRO DPMNE e din se nĂ«se shkon nĂ« zgjedhje do tĂ« pĂ«soj humbje sepse askush s’mund ta duroj kĂ«tĂ« sjellje tĂ« pahijshme. Ky Ă«shtĂ« komenti i liderit tĂ« LSDM-sĂ«, Zoran Zaev ndaj qĂ«ndrimit tĂ« VMRO DPMNE-sĂ«, qĂ« u vĂ«rtetua edhe pas takimit tĂ« djeshĂ«m me euro- komisarin Johanes Han se zgjidhja e vetme e krizĂ«s janĂ« zgjedhje tĂ« shpejta...

Mesazhet e Hanit janë të qarta- proceset duhet të përshpejtohen

Mesazhet e euro- komisari dhe euro- deputetëve janë të qarta si dita, proceset patjetër të përshpejtohen, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me komisarin për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han dhe treshja evropiane, Ivo Uajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn. Zaev theksoi se ngelin në kërkesën ndaj presidentit të shtetit, Gjorgje Ivanov që ta ndaj mandatin për...

Zaev: Nëse e marr mandatin, nuk do të harxhoj 20 ditë në bisedime për përbërjen e Qeverisë

Caktim të seancës parlamentare, koordinim të deputetëve për marrëveshje rreth përbërjes së komisioneve për zgjedhje dhe emërim, zgjedhja e kryetarit të institucionit ligjvënës, shkresë deri tek Ivanovi, vendimin i tij për ta dhënë mandatin, bisedime për qeveri dhe përbërjen e saj. Ky është orari i hapave për të cilat lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pret të realizohen në afat...

Zaev do të merret në pyetje te Zvërlevski për parregullsi zgjedhore

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot është ftuar që të merret në pyetje në Prokurorinë Themelore Publike. Zaev bashkë me disa persona tjerë udhëheqës të partisë janë ftuar që të japin dëshmi për procedurën parahetimore, të cilën e udhëheqë Prokuroria e Marko Zvërlevskit për keqpërdorim të parave në fushatën zgjedhore. Krahas Zaevit, sipas informatave në media, në bisedë informative janë...

VMRO DPMNE me kërcënime ndaj PSP-së dhe LSDM-së për paraburgimin e Koçanit

“VMRO DPMNE me vĂ«mendje prej sĂ« afĂ«rmi ndjek tendencat e degĂ«s partiake tĂ« LSDM-sĂ« qĂ« Ă«shtĂ« Prokuroria Speciale, Zoran Zaevit dhe skenaristĂ«ve tĂ« tij, por edhe gjykatĂ«sve qĂ« janĂ« nĂ«n ndikimin apo presionin e LSDM-sĂ«, nĂ« rastin e pĂ«rpjekjes pĂ«r pĂ«rcaktim joligjor tĂ« paraburgimit tĂ« pronarit tĂ« televizionit “Nova”, Sead Koçani”, thuhet nĂ« njoftimin e VMRO DPMNE-sĂ«. Sipas kĂ«saj partive,...

Ivanov: Pengesat pĂ«r dhĂ«nien e mandatit ende s’janĂ« eliminuar

Pengesat pĂ«r ndarjen e mandatit ende s’janĂ« eliminuar, deklarojnĂ« nga kabineti i presidentit tĂ« shtetit, Gjorgje Ivanov, pĂ«r agjencinĂ« shtetĂ«rore tĂ« lajmeve, MIA. “Presidenti Ivanov mban qĂ«ndrimin nga fjalimi i tij para qytetarĂ«ve tĂ« MaqedonisĂ« mĂ« 1 mars 2017. Pengesat pĂ«r dhĂ«nien e mandatit ende s’janĂ« eliminuar” thonĂ« nga kabineti i Ivanovit. Ivanov nĂ« fjalimin e tij tĂ« 1 marsit tha...