fbpx

Hojt Ji megjithatë prej nesër do të ketë takime me Ivanovin, por edhe me Xhaferin dhe liderët e partive

-

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji nesër pritet të arrijë në Shkup në vizitë dyditore, ku do të takohet me presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, liderët e partive politike dhe siç thonë nga ambasada, “kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi”.

“Hojt Brajan Ji, zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi do ta vizitoj R. e Maqedonisë më 30 prill dhe 1 maj të vitit 2017. Ji do të takohet me presidentin Gjorge Ivanov, kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferin, liderët e partive politike, Nikola Gruevskin, Zoran Zaevin, Ali Ahmetin, Bilall Kasamin, Vesel Mehmedin dhe Menduh Thaçin si dhe me përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe komunitetit diplomatik. Në këto takime do të diskutohet për statusin e formimit të Qeverisë, raportet dypalëshe dhe reformat e nevojshme për integrim euro- atlantik”, thuhet në kumtesën e ambasadës amerikane.

Një pjesë e politikanëve me të cilët duhet të takohet Hojt Ji janë të lënduar gjatë incidenteve të dhunshme në Kuvend para dy ditëve kur një grup qytetarësh pjesë e nismës “Për Maqedoni të përbashkët” u futën në Kuvend ku u lënduan deputetë, gazetarë, policë dhe qytetarë.

Në agjendën e Hojt Ji nuk gjendet deputeti më i lënduar, lideri i Aleancës për Shqiptarë, Zijadin Sela i cili është i hospitalizuar në KARIL. Në vend të tij, Ji do të takohet me deputetin Vesel Mehmedi.

Zyrtari i lartë amerikane megjithatë do të takohet me presidentin e shtetit Ivanov, edhe pse paraprakisht nuk ishte e paraparë takim i tillë. Nga kabineti i Ivanov para 3 ditëve njoftuan se presidenti për shkak të obligimeve është i zënë dhe se s’mund të takohet me Hojt Ji, por pas dhunës në Kuvend, nga kabineti i Ivanov njoftojnë se obligimet e planifikuara në agjendën e presidentit janë anuluar, që të mund të ketë eventualisht takim liderësh, të cilin ai e kishte kërkuar natën e incidenteve.

Departamenti i shtetit fuqishëm ka dënuar dhunën në Kuvend dhe u ka bërë thirrje autoriteteve që të garantojnë sigurojnë e të gjithë anëtarëve të Kuvendit si dhe të thirren për përgjegjësi ata që e kanë kryer aktin e dhunës.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.