fbpx
Tag: Vizitë

tag: vizitë

Talat Xhaferi për vizitë zyrtare në Bruksel

Me ftesë të përfaqësuesve të lartë të BE-së dhe Parlamentit Evropian, kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, sot është për vizitë zyrtare në BE, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit. Sipas agjendës, Xhaferi sot do të takohet me komisarin për politikë fqinjësore dhe zgjerim, Johanes Han, me përfaqësuesen e lartë për punë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federika Mogerini, me kryetarin...

Hojt Ji megjithatë prej nesër do të ketë takime me Ivanovin, por edhe me Xhaferin dhe liderët e partive

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji nesër pritet të arrijë në Shkup në vizitë dyditore, ku do të takohet me presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, liderët e partive politike dhe siç thonë nga ambasada, “kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi”. “Hojt Brajan Ji, zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë...

Karl Bild arrin në Shkup

Ish shefi i diplomacisë suedeze, Karl Bild përmes postimit në Twitter paralajmëroi se sot do të vij për vizitë në Shkup. Edhe pse nuk publikoi detaje për vizitën, ai në profilin e tij gjithashtu shkroi: "Nuk ka gjasa se kriza kushtetuese në Shkup mund të zgjidhet. Dallimet në qëndrime mes partive politike po thellohen. Situata është serioze". https://twitter.com/carlbildt/status/853921883351379968 Jo- zyrtarisht, Bild...

Tusk javën e ardhshme për vizitë në Maqedoni

Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk javën e ardhshme do të qëndrojë për vizitë në Maqedoni, edhe pse tash për tash nuk ka konfirmim zyrtar për vizitën. Siç mëson “Meta”, ende nuk është saktësuar dita se kur do të vijë Tusk. Detajet dhe agjenda e saktë do të publikohen më së voni të premten. Shkak për vizitën e tij në Maqedoni,...

Ivanov anulon vizitën në Australi

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot ka marrë vendim për anulimin e vizitës së Australisë, njoftojnë nga kabineti për agjencinë e lajmeve MIA. Prej atje shtojnë se gjendja politike në vend dhe tensionet mes BE-së dhe Turqisë për ndërprerjen e marrëveshjes për refugjatët janë arsyet pse Ivanov anulon vizitën për në Australi, ku siç thonë nga kabineti i...

Mogerini: Ivanov të bëj revidimin e vendimit në interes të qytetarëve

Kisha takime të gjata dhe esenciale, shpresoj edhe konstruktive ndërsa ditët në vijim do të shohim sa kanë qenë konstruktive, deklaroi më parë në Shkup përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini pas takimeve me liderët e partive politike dhe presidentin Ivanov. Ajo deklaroi se qëllimi i vizitës është që të vërtetohet se vendi i Ballkanit...

Ministri Nuhiu në Shtip pyeti “Si jeni” vetëm myslimanët

Gjatë lutjes së pasdites në xhaminë e Shtipit, pa paralajmërim arriti ministri i brendshëm, Agim Nuhiu. Vizita e tij është në suazat e projektit të MPB-së “Si jeni”, ku ministri bisedon me qytetarët për problemet e tyre. Nuhiu u takua vetëm me besimtarët myslimanë të cilët ishin për lutje në xhami. “Vazhdojmë me projektin “Si jeni” dhe i pyesim qytetarët për...

LSDM i bën thirrje Jolevskit të tregoj çfarë ka biseduar me Rorobakerin

Ministri i mbrojtjes nga VMRO DPMNE-së, Zoran Jolevski duhet të shpjegoj çfarë ka biseduar në takimin e tij me kongresmenin amerikan Dana Rorabaker dhe nëse ai takim është shkas për deklaratat kontroverse të kongresmenit për ndarjen e Maqedonisë, porositi sot në konferencë shtypi zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov. “Ministria e shëndetësisë është e obliguar të përgjigjet me kë është takuar...

Poposki dhe Kurz vizituan “kuotën 59”, por anashkaluan kampin “Vinojug”

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në, Sebastian Kurz sot ka arritur në vend ndërsa pasdite me homologun e tij, ministrin e jashtëm Nikola Poposki vizituan kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, në Gjevgjeli. Për mediat u prononcua vetëm Poposki i cili tha se Maqedonia ka pasur rol kyç në pengimin e emigrimit dhe menaxhimit me krizën...

Kurz nesër me Poposkin do të vizitojnë “kuotën 59” në Gjevgjeli

Shefi i diplomacisë austriake dhe kryesues me OSBE-në për vitin 2017, Sebastian Kurz nesër do të qëndron për vizitë pune në Maqedoni ku do të takohet me homologun e tij, Nikola Poposkin. Sipas agjendës, e publikuar nga MPJ, Poposki dhe Kurz nesër në ora 13:30 do të vizitojnë kuotën 59 në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë në Gjevgjeli, që është...

Organizatat civile deri tek Han: Të formohet këshill i ri gjyqësor dhe repart i pavarur gjyqësor

Organizatat civile në takimin me euro- komisarin për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i kanë shpalosur qëndrimet e tyre lidhur me atë se si duhet të zgjidhet kriza politike. Përfaqësuesit e OJQ-ve kanë njoftuar se është e domosdoshme të formohet repart i pavarur gjyqësor që do të punoj në procedimin e rasteve të PSP-së, por që kjo të realizohet,...

Han: Zgjedhjet më dhjetor janë hap i mirë, por është vetëm fillimi

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han para vizitës së djeshme  të Maqedonisë, deklaroi se është “e rëndësishme që kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve janë plotësuar”. Siç njoftojnë nga KE, synimi kryesor i vizitës së Han është që të bëhet shqyrtim i ngjarjeve politike dhe të diskutohet për hapat e ardhshëm, përfshirë edhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme...

Kozias të enjten për vizitë në Shkup

Perspektiva evropiane e Maqedonisë do të jetë temë kryesore e bisedave të ministrit grek të Punëve të Jashtme, Nikos Kozias, i cili të enjten do ta vizitojë vendin tonë. Shefi i diplomacisë greke në Shkup do të takohet me diplomatë të Maqedonisë, para të cilëve do të mbajë fjalim, ndërsa diplomatët pastaj do të mund të parashtrojnë pyetje. Burime diplomatike informojnë...

Jolevski në KB: Mendojmë të shtojmë prezencën e ARM-së në misione paqeruajtëse

Ministri i Mbrojtjes së Maqedonisë, Zoran Jolevski, i cili po qëndron për vizitë pune në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), ka takuar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork, zëvendës/sekretarin e OKB-së njëherësh shef i Sektorit për operacionet paqësore, Herve Ladsous. Siç thuhet në një njoftim nga Ministria e Mbrojtjes, Jolevski ka informuar se në kuadër të Ministrisë...

Hojt Ji nesër arrin për vizitë në Maqedoni

Zv/asistenti i Sekretarit amerikan për çështje evropiane dhe euro-aziatike, Hojt Ji, përgjegjës për marrëdhëniet e SHBA-së me vendet e Evropës qendrore dhe Evropës qendrore-jugore do të vjen nesër Maqedoni për të takuar krerët e 4 partive politike. Ji do të tentoj që të gjen një rrugë përmes së cilës do të  zgjidhet kriza politike në Maqedoni dhe pajtimi mes partive...

Viktoria Nuland vizitoi qendrën e pranimit në Gjevgjeli

Drejtori i Byrosë së sigurisë publike Gorançe Savovski, sot në qendrën e pranimit Vinojug u takua me ndihmës- sekreten e çështjeve evropiane dhe euroaziatike pranë Departamentit shtetërorë në SHBA, Viktoria Nuland. Ajo vizitoi qendrën për të vështruar nga afër kushtet në të cilat janë strehuar emigrantët. Në takim është biseduar për gjendjen aktuale për krizën e emigrantëve, zgjidhjet e mundshme...

Besimi: Për emigrantët duhet të koordinohemi me vendet e rajonit dhe BE-në

Lidhur me emigrantët, Maqedonia duhet të ketë koordinim të fuqishëm me vendet e rajonit, vendet e rutës ballkanike dhe BE, për zbatim të suksesshëm të vendimeve të BE-së dhe ajo që pritet të miratohet në Samitin e Brukselit. Këtë sote deklaroi zv- kryeministri për çështje evropiane, Fatmir Besimi gjatë vizitës së kampit të emigrantëve "Vinojug" në Gjevgjeli. Sipas tij, procesi me...

Tre policët e lënduar në Butel lëshohen në shërim shtëpiak

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski ka vizituar policin T.P në Qendrën urgjente në Shkup, ku i ka dëshiruar kurim të shpejtë. Nga MPB njoftojnë se në ngjarjet e mbrëmshme në Butel janë lënduar tre policë, por pas intervenimit mjekësor janë lëshuar nëpër shtëpitë e tyre. "Policët janë lënduar kur grupi i njerëzve tentuan të kalojnë kordonin policor dhe të ballafaqohet me...

Kurc, Zaorlek dhe Han në 10 ditët e ardhshëm për vizitë në Maqedoni

Ministrat e jashtëm të Austrisë dhe Çekisë, Sebastian Kurc dhe Lubomir Zaorlek këtë javë do të arrijnë për vizitë në Maqedoni, ku në fokus do të jetë kriza e refugjatëve. Kurc vizitën e tij në Maqedoni do të vazhdon në saje të vizitave nëpër vendet e Ballkanit Perëndimor. Para dy ditëve ai ishte për vizitë në Sarajevë ndërsa dje qëndroi...

Ku gjenden ndërmjetësit: Han në Jordan, pastaj në Liban, Kukan në Ugandë, Vanhoute dhe Houit në Bruksel

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han pritet të vizitoj Maqedoninë kah mesi i shkurtit, por nga kabineti i tij nuk theksojnë datën zyrtare. Ai sot gjendet në kryeqendrën e Jordanit në Aman ku do të takohet me kryeministrin Abdullah Ensur, ku do të diskutojnë për nevojën e thellimit të bashkëpunimit në menaxhimin e sfidave të përbashkët, me...