fbpx

Organizatat civile deri tek Han: Të formohet këshill i ri gjyqësor dhe repart i pavarur gjyqësor

-

Organizatat civile në takimin me euro- komisarin për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i kanë shpalosur qëndrimet e tyre lidhur me atë se si duhet të zgjidhet kriza politike.

Përfaqësuesit e OJQ-ve kanë njoftuar se është e domosdoshme të formohet repart i pavarur gjyqësor që do të punoj në procedimin e rasteve të PSP-së, por që kjo të realizohet, ata vlerësojnë se nevojitet tërësisht të shpërndahet Këshilli Gjyqësor dhe sërish të ri- emërohet që të sigurohet paanshmëria.

Në takim, gjithashtu është kërkuar komunikim më direkt i BE-së gjegjësisht evitimin e eufemizmave dhe detektim direkt të përgjegjësisë.

OJQ-të kanë kërkuar gjatë bisedave të ardhshme, nëse ka në të ardhmen, të përfshihen edhe ata, por jo drejtpërdrejtë siç u plasua në media, por në procesin e vëzhgimit, kontraktimit dhe avancimit.

Euro- komisari Han në takim ka përsëritur rekomandimet se zgjedhjet në dhjetor, për të cilat tha se janë plotësuar kushtet për mbajtjen e tyre, janë hap i mirë, por se janë vetëm hapi i parë për tejkalimin e krizës.

Han porositi se është e domosdoshme që të realizohen prioritetet reformuese që të mund vendi të kthehet në shtegun evropiane.

Euro- komisari falënderoi përfaqësuesit e OJQ-ve për kontributin e tyre.

“Takim i parë në Shkup lidhur me këmbimin e rëndësishëm të informacioneve me përfaqësuesit e shoqërisë civile. Iu falënderove OJQ-ve për angazhimin dhe kontributin e tyre. I sigurova për rëndësinë që ua ua japim prioriteteve reformuese” shkroi në Twitter komisari Han.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.