fbpx

Kush i ka përzier sahanët me Ligjin për përdorimin e gjuhëve

-

Ende pa u qetësuar stuhia nga verifikimi i ndryshimeve kushtetuese në Kuvend (11.01.2019), me të cilat u ndryshua emri i shtetit në “Republika e Maqedonisë Veriore”, e në opinion jehoi fuqishëm informacioni se në “Gazetën zyrtare” janë botuar Ligji për përdorimin e gjuhëve dhe Ligji për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës, pa nënshkrimin e Presidentit të shtetit, Gjorgje Ivanov.

Me publikimin e Ligjit në “Gazetën Zyrtare”, ai edhe zyrtarisht hyn në fuqi dhe krahas gjuhës maqedonase edhe gjuha shqipe, do të aplikohet në të gjitha institucionet dhe procedurat e qytetarëve para të gjitha organeve shtetërore.

Ligji për gjuhët, ndër tjerash, parasheh krijimin e Agjencisë për aplikim të gjuhës, si dhe Inspektorat përgjegjës për të mbikëqyrë implementimin e Ligjit dhe për shqiptim të dënimeve.

Qeveria ka dërguar një kumtesë në të cilën pohon se, Ligji për gjuhët i promovon të drejtat e të gjitha komuniteteve jo shumicë dhe theksohet se: “Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është gjuhë zyrtare në tërë Republikën e Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare… Ligji nuk instalon dygjuhësi të plotë as në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë, e as në të gjitha fushat e rendit juridik. Në marrëdhëniet ndërkombëtare, mbrojtje, policinë qendrore dhe politikën monetare qendrore gjuha maqedonase është gjuha e vetme zyrtare në Republikën e Maqedonisë, gjë që është e përcaktuar me Ligjin për përdorim të gjuhës maqedonase të vitit 1998″.

Ligji për përdorimin e gjuhëve u votua dy herë në Parlament, më 11 janar dhe 14 mars të vitit të kaluar, por kryetari Ivanov ka refuzuar ta nënshkruajë Dekretin për shpalljen e tij. Tani Ligji është botuar në “Gazetën zyrtare” vetëm me nënshkrimin e Kryetarit të Kuvendit Xhaferi, ndërsa në vendin ku duhet të qëndrojë nënshkrimi i kryetarit Ivanov ka shënim i cili shpjegon se ai ka refuzuar ta bëjë këtë.

Kryetarit i Kuvendit, Talat Xhaferi, ditën e Vitit të Ri Julian (14.01.2019), vonë në mbrëmje, në profilin e tij zyrtar në Fejsbuk ka publikuar se Ligjin për përdorimin e gjuhëve e kishte dërguar në “Gazetën zyrtare”. Më saktësisht, Kryetari ka publikuar një foto me shkrim në gjuhën shqipe dhe maqedonase: “Ligji për përdorimin e gjuhëve edhe në Gazetën zyrtare”.

Të nesërmen, më 15.01. 2019, Zëvendëskryeministri për integrime evropiane, Bujar Osmani, ka shpërndarë në Fejsbuk një foto të përbashkët me liderin e BDI-së Ali Ahmeti, në të cilën Osmani dhe Ahmeti i kanë kryqëzuar duart në formë të shqiponjës.

Partia opozitare, VMRO-DPMNE, u kërcënua me aktakuzë penale kundër kryetarit Talat Xhaferi dhe drejtorit të “Gazetës zyrtare” dhe paralajmëroi nismë në Gjykatën Kushtetuese për të shqyrtuar kushtetutshmërinë e ligjit duke u bërë thirrje të gjitha institucioneve në nivel qendror dhe lokal ta bojkotojnë operacionalizimin e Ligjit për përdorimin e gjuhë.

U lajmërua edhe presidenti Ivanov përmes një kumtese me shkrim (15.01.2019) në të cilën ka porositur se veprimi i Xhaferit në rastin konkret përbën bazë për ndjekje penale.

Kryetari Xhaferi, ndërkohë, në konferencë për shtyp ka thënë se “nuk ndjen kurrfarë përgjegjësie dhe se Ivanovi është ai që i ka përzier sahanët”.

Me poticion pothuajse identik doli edhe Qeveria, e cila ka dërguar deklaratë në të cilën thuhet se, në fakt, Ivanovi e ka shkelur Kushtetutën me mos nënshkrimin e ligjeve duke marrë parasysh që ata janë miratuar dy herë në Kuvend.

Për momentin, Qeveria nuk ka shumë konkrete për atë se sa do të jenë implikimet financiare nga zbatimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.