fbpx
Tag: посета

tag: посета

Hojt Ji megjithatë prej nesër do të ketë takime me Ivanovin, por edhe me Xhaferin dhe liderët e partive

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji nesër pritet të arrijë në Shkup në vizitë dyditore, ku do të takohet me presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, liderët e partive politike dhe siç thonë nga ambasada, “kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi”. “Hojt Brajan Ji, zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë...

Mogerini: Ivanov të bëj revidimin e vendimit në interes të qytetarëve

Kisha takime të gjata dhe esenciale, shpresoj edhe konstruktive ndërsa ditët në vijim do të shohim sa kanë qenë konstruktive, deklaroi më parë në Shkup përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini pas takimeve me liderët e partive politike dhe presidentin Ivanov. Ajo deklaroi se qëllimi i vizitës është që të vërtetohet se vendi i Ballkanit...

Kurc, Zaorlek dhe Han në 10 ditët e ardhshëm për vizitë në Maqedoni

Ministrat e jashtëm të Austrisë dhe Çekisë, Sebastian Kurc dhe Lubomir Zaorlek këtë javë do të arrijnë për vizitë në Maqedoni, ku në fokus do të jetë kriza e refugjatëve. Kurc vizitën e tij në Maqedoni do të vazhdon në saje të vizitave nëpër vendet e Ballkanit Perëndimor. Para dy ditëve ai ishte për vizitë në Sarajevë ndërsa dje qëndroi...

Ambasada në Athinë nuk do të ndjek takimin e Ahmetit me Kozias

Sot në Athinë kreu i BDI-së, Ali Ahmeti d të takohet me ministrin e jashtëm grek Nikos Kozias. Takimi Kozias- Ahmeti është caktuar për orën 12 sipas kohës lokale në MPJ-në greke, që takimi e paralajmëron përmes njoftimit vetëm 1 orë para fillimit të tij. Në takim nuk do të merr pjesë ambasadori i Maqedonisë në Athinë e as ndonjë...

Riçard Houit nesër në Shkup

Një grup i euro- parlamentarëve në krye me Riçard Houit, nesër do të vijnë për vizitë në Maqedoni. Pritet që Houit të takohet me liderin e opozitës dhe partisë së LSDM-së, Zoran Zaev. Pas takimit ai do të mbaj konferencë shtypi në selinë e partisë. Tani për tani nuk zbardhen detaje se çfarë do të flitet në këtë konferencë shtypi. Vizita e këtillë...

Dita e vendimeve politike, vizitave, seancave, ligjeve- a do të mjaftojnë 24 orë

Padyshim të gjitha zhvillimet që tensionuan skenën politike javën e kaluar do të jenë pjesë e agjendës së nesërme. Vizita e komisarit për zgjerim dhe politikë të fqinjësisë të BE-së, Johanes Han  Edhe pse nuk ka agjendë të publikuar të takimeve, Han, me siguri do të takohet me  liderët e katër partive më të mëdha politike. Seancë solemne në Këshillin e Prokurorëve...

Zaev: Sonte do të vendoset strategjia e ardhshme e LSDM-së

Lideri opozitar, Zoran Zaev, së bashku me sekretarin e përgjithshëm të LSDM-së, Oliver Spasovski dhe kryetarin e Kumanovës, Zoran Damjanovski, vizitoi shtëpitë në “Lagjen e Trimave” ku këtë fundjavë u zhvilluan luftime të ashpra mes policisë dhe një grupi të armatosur. Kryetari i LSDM-së u prit me ovacione ndërsa populli i duartrokiti. Zaev tha se ka ardhur të vizitoj vendin ku...

Ivanov ndërpret vizitën në Mosks, do ta mbledh Këshillin e Sigurisë

Presidenti Gjorgje Ivanov ka shkurtuar vizitën në Moskë dhe është duke u kthyer në vend pas konfliktit të armatosur në Kumanovë. Kabineti i Presidentit ka njoftuar se Ivanov pritet të mbledhë Këshillin e Sigurisë, ku do të shtyrohen zhvillimet e fundit dramatike në vend. Sipas njoftimit, presidenti Ivanov për zhvillimet e fundit ka biseduar me sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban...

Javën e ardhshme vizitë e re e përfaqësuesve evropiane në Maqedoni

Më 22 prill në Maqedoni do të udhëtojnë anëtarët e grupit punues të Këshillit të BE-së, e ngarkuar për Ballkanin Perëndimor, konfirmojnë shërbimet e Brukselit. Vizita e përfaqësuesve të Këshillit është shenjë shtesë për shqetësimin e BE-së për krizën politike në Maqedoni sepse kjo është drejtpërdrejtë propozim nga vendet- anëtare të BE-së. Maqedonia me siguri do të përmendet edhe në konkludimet...

Han në Shkup do të kërkojë dialogu politik të bëhet në Kuvend

 Eurokomesari për negociata për zgjerim, Johanes Han porositi se sonte vjen për vizitë të parë zyrtare në Republikën e Maqedonisë me qëllim që të zgjidhet situata politike në vend,  por edhe me premtim nga partitë më të mëdha në Parlamentin evropian se njejtë sikur në rastin e suksesshëm në Shqipëri, do të mundohen ta kthejnë LSDM-në opozitare në Kuvendin...

Ilir Meta javën e ardhshme viziton Maqedoninë

Javën e ardhshme për vizitë zyrtare në Maqedoni do të vijë presidenti i parlamentit të Shqipërisë, Ilir Meta. Më 20 janar, kryetari i Parlamentit shqiptar do të takohet me homologun e tij Trajko Veljanovski ndërsa më pas do t’i drejtohet deputetëve në parlamentin e Maqedonisë. Mysafiri shqiptarë në suazat e vizitës pritet të takohet edhe me presidentin e shtetit Gjorge...