fbpx
Tags Kuvend

Tag: Kuvend

Kush i ka përzier sahanët me Ligjin për përdorimin e gjuhëve

Ende pa u qetĂ«suar stuhia nga verifikimi i ndryshimeve kushtetuese nĂ« Kuvend (11.01.2019), me tĂ« cilat u ndryshua emri i shtetit nĂ« “Republika e MaqedonisĂ« Veriore”, e nĂ« opinion jehoi fuqishĂ«m informacioni se nĂ« “GazetĂ«n zyrtare” janĂ« botuar Ligji pĂ«r pĂ«rdorimin e gjuhĂ«ve dhe Ligji pĂ«r ratifikimin e MarrĂ«veshjes sĂ« PrespĂ«s, pa nĂ«nshkrimin e Presidentit tĂ« shtetit, Gjorgje Ivanov. Me publikimin e Ligjit nĂ« “GazetĂ«n...

Kuvendi sot me tre seanca, deri në mesnatë duhet të zgjidhet Qeveria

Krahas seancës së dytë parlamentare, ku pika e vetme është zgjedhja e Qeverisë, në Kuvendin e RM-së sot do të mbahet edhe vazhdimi 21 i seancës konstituive, ku do të debatohet për zgjedhjen kryetarit, zv- kryetarit, anëtarëve dhe zëvendësve të tyre në Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Vazhdimi është i pari në orar ndërsa fillin në orën 10. Në orën...

Ibrahimi: Qeveria nuk është reformuese, por me kriminelë të ricikluar, nuk votoj për të

“A e dini i nderuari Zaev se cili Ă«shtĂ« dallimi mes reformĂ«s dhe riciklimit? NĂ«se me reformĂ« nĂ«nkuptoni se keni zgjedhur çfarĂ« Ă«shtĂ« mirĂ« dhe sot Ă«shtĂ« nĂ« taborin tuaj, kjo nuk Ă«shtĂ« e mirĂ«, por se keni bĂ«rĂ« riciklim”, e ka porositur mandatarin Zoran Zaev, zv/ koordinatori i grupit tĂ« deputetĂ«ve tĂ« BesĂ«s, Zeqirija Ibrahimi. Ibrahimi nĂ« fillim uroi...

Xhaferi dhe Zaevi hapin premierën e sezonit të ri politik në Kuvend

Në Kuvendin e R. së Maqedonisë, sot në orën 11, fillon procedura për emërimin e Qeverisë së re, që sipas nenit 112 nga Rregullorja, mund të zgjat maksimum dy ditë. Kjo është seanca e parë me të cilën do të udhëheq Talat Xhaferi dhe e para ku Zoran Zaev do të ketë fjalim në cilësinë e mandatarit. Pas krizës më të...

VMRO DPMNE nuk tregon nëse nesër do të merr pjesë në seancën parlamentare

VMRO DPMNE ende nuk ka njoftuar nĂ«se deputetĂ«t e tyre do tĂ« marrin pjesĂ« nĂ« seancĂ«n e nesĂ«rme parlamentare ku duhet tĂ« debatohet lidhur me propozimin e Zoran Zaevit pĂ«r qeverinĂ« e re. Seanca e nesĂ«rme Ă«shtĂ« e para pas emĂ«rimit tĂ« Talat Xhaferi pĂ«r kryetar kuvendi. PĂ«rzgjedhjen e tij, VMRO DPMNE e quajti “jolegjitim, jokushtetues dhe nĂ« kundĂ«rshtim me Rregullore”. Nga...

Nesër në ora 11 seancë parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë

Kryetari i Kuvendit tĂ« RM-sĂ«, Talat Xhaferi dje nga mandatari pĂ«r formimin e QeverisĂ«, Zoran Zaev ka pranuar propozimin pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e QeverisĂ« dhe programin pĂ«r mandatin e saj. Xhaferi menjĂ«herĂ« tĂ« dy dokumentet i ka dorĂ«zuar deri tek deputetĂ«t ndĂ«rsa seancĂ«n pĂ«r zgjedhjen e QeverisĂ« e ka thirrur pĂ«r nesĂ«r nĂ« ora 11, thuhet nĂ« kumtesĂ«n nga kabineti i tij.  

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Daciq: Zhivaljeviq duhej të njoftoj nëse në Kuvend ka shtetas serb

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot ka deklaruar se nëpunësi i ambasadës serbe në Maqedoni dhe pjesëtar i Agjencisë së Sigurimit dhe Informimit (ASI), Goran Zhivaljeviq, me hyrjen në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill, gjatë incidenteve, nuk e ka shkelur protokollin diplomatik e as që e ka shkelur Konventën e Vjenës, por vetëm e ka kryer punën...

Me dënime me kusht lirohen nëntë të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Nëntë personat e akuzuar për pjesëmarrje në turmë në dhunën në Kuvend muajin e kaluar, sot morën dënime me kusht. Paraprakisht të gjithë e kanë pranuar fajin duke thënë se pendohen për veprën e tyre. Ata akuzohen për pjesëmarrje në turmë që do të pengoj personin zyrtar në pengimin e kryerjes së detyrës zyrtare. Të gjithë përveç Dimçe Hristovski- Zhabata,...

Sela: Sulmi ndaj meje ishte atentat politik

MĂ« 27 prill Ă«shtĂ« kryer atentat ndaj kĂ«rkesave dhe nevojave politike tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Maqedoni, ka deklaruar sot kreu i AleancĂ«s pĂ«r ShqiptarĂ«t, Zijadin Sela gjatĂ« paraqitjes sĂ« tij tĂ« parĂ« nĂ« opinion pas trazirave nĂ« Kuvend mĂ« 27 prill. “Ne na vranĂ« mĂ« 27 prill dhe ne u ringjallĂ«m pĂ«rsĂ«ri mĂ« 27 prill. Ne do tĂ« vazhdojmĂ« qĂ« nevojat...

MPB suspendon 17 punonjës për shkak të ngjarjeve në Kuvend

Ministria e Brendshme ka ngritur hetim tĂ« brendshĂ«m dhe pĂ«rkohĂ«sisht ka suspenduar 17 punonjĂ«s pĂ«r shkak tĂ« dhunĂ«s sĂ« shkaktuar nĂ« Kuvend, njoftojnĂ« sot nga MPB. “Sektori pĂ«r kontroll tĂ« brendshĂ«m, hetime kriminalistike dhe standarde profesionale pranĂ« MPB-sĂ« ndaj 11 nĂ«punĂ«sve policor nga SPB Shkup dhe kundĂ«r katĂ«r pjesĂ«tarĂ«ve tĂ« NjĂ«sitit pĂ«r Intervenim tĂ« ShpejtĂ« ka ngritur procedurĂ« disiplinore dhe...

Stoltenberg: Formimi i shpejtë i Qeverisë është i rëndësishëm që të fillojnë reformat urgjente

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka pĂ«rshĂ«ndetur veprimin e kryetarit tĂ« MaqedonisĂ«, Gjorge Ivanov qĂ« t’ia dorĂ«zojĂ« mandatin liderit tĂ« Lidhjes Social Demokrate e MaqedonisĂ« (LSDM), Zoran Zaev pĂ«r formim tĂ« QeverisĂ« sĂ« MaqedonisĂ«. “Ky Ă«shtĂ« njĂ« hap i drejtĂ« dhe diçka qĂ« Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ«n e duhur. Nxis qĂ« sa mĂ« shpejtĂ« tĂ« formohet Qeveria e re,...

Zgjedhje lokale në tetor, merren vesh partitë politike në koordinim pa VMRO DPMNE-në

Në koordinimin e sotëm me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, përfaqësuesit e partive parlamentare janë marrë vesh se nevojitet të miratohet propozim- ligj për ndryshime dhe plotësime të Kodit zgjedhor, me të cilin mbajtja e zgjedhjeve lokale do të parashihet për gjysmën e parë të tetorit ndërsa mandati i kryetarëve aktual dhe këshilltarëve do të vazhdohej deri në emërimin...

Plomp: Presim zhvillime pozitive javën e ardhshme

I vetmi nga ambasadorët që dha deklaratë për mediat pas takimit me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferin ishte ambasadori i Holandës, Vauter Plomp. Ai shkurt tha se takimi ka qenë i shkëlqyeshëm dhe se javën e ardhshme pret zhvillime pozitive. "S'kam mesazh për momentin, por kishim takim të mirë, inkurajues dhe të shkëlqyeshëm dhe shpresojmë të ketë lëvizje pozitive javën...

Opozita ia jep legjitimitetin e plotë Kuvendit, ajo nuk është dekor

“NĂ« dy vitet e fundit jetojmĂ« nĂ« krizĂ« serioze shoqĂ«rore- politike e cila godet çdo qytetar ndĂ«rsa nĂ« masĂ« tĂ« madhe kjo Ă«shtĂ« si pasojĂ« e funksionit tĂ« pamjaftueshĂ«m tĂ« parlamentit si vĂ«zhgues i pushtetit ekzekutiv”, ka thĂ«nĂ« kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi nĂ« konferencĂ«n “QytetarĂ« tĂ« pĂ«rfshirĂ« pĂ«r kuvend pĂ«rgjegjĂ«s dhe transparent”, nĂ«n organizim tĂ« Asociacionit civil “MOST”. Xhaferi...

Sulmuesi i Sheqerinskës paraqitet në Prokurori

Me kërkesë të Prokurorisë Policia ka ndaluar sot A.P i cili dyshohet se natën dhunshme në Kuvend ka sulmuar fizikisht nënkryetaren e LSDM-së Radmilla Shekerinska. Në filmimet nga sulmet e dhunuesve në Kuvend që qarkulluan nëpër rrjetet sociale, shihet se si A.P e tërheq Sheqerinskën për flokë. Prokuroria Themelore Publike më 30 prill njoftoi se shtatë nga 15 personat e dyshuar...

Talat Xhaferi takohet me Karen Pirs, drejtoren e MPJ-së në Britani

Kryetari i ri i Kuvendit, Talat Xhaferi sot është takuar me Karen Pirs, drejtoren politike në MPJ-në e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe. Nga kabineti i Xhaferit njoftojnë se Pirs ia ka uruar emërimin për kryetar kuvendi dhe i ka dëshiruar sukses në kryerjen e postit. Ajo ka përsëritur angazhimin e Mbretërisë së Bashkuar se bashkëpunimi i deritanishëm...

Veljanovski në Facebook: Nuk kishte dorëzim- pranim të postit nga Xhaferi

Kryetari i deritanishëm i Kuvendit, Trajko Velajnovski i cili ishte kryesues me seancën konstituive pas zgjedhjeve, në profilin e tij në Facebook shkroi se nuk ka pasur pranim- dorëzim të postit mes tij dhe kryetarit të sapoemëruar, Talat Xhaferi. "Jo, nuk kishte pranim- dorëzim të kryetarit jolegjitim dhe jokushtetues të Kuvendit", ka shkruar Veljanovski, si koment ndaj njoftimit të Kuvendit...

Komiteti i Helsinkit në bazë të raportit për ngjarjet në Kuvend, kërkon aksion nga Prokuroria

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut në R. e Maqedonisë ka përpiluar raport të posaçëm për dhunën dhe rrahjet në Kuvendin e vendit më 27 prill, me të cilin dëshiron të njoftojë opinionin saktë për të gjitha veprat penale, mes të cilave edhe tentim për vrasje. Njëkohësisht, Komiteti i Helsinkit me raportin nga MPB dhe Prokurorinë Themelore Publike...

SHBA: Të japin llogari ata që kanë kryer, organizuar dhe porositur dhunën

SHBA-tĂ« i bĂ«jnĂ« thirrje kompetentĂ«ve nĂ« Maqedoni qĂ« tĂ« marrin hapa pĂ«r tĂ« gjetur siguri pĂ«r tĂ« gjithĂ« anĂ«tarĂ«t e Kuvendit, t’i hetojnĂ« rastet e dhunĂ«s hollĂ«sisht dhe t’i thĂ«rrasin nĂ« pĂ«rgjegjĂ«si kryerĂ«sit, organizuesit dhe porositĂ«s e dhunĂ«s, ka deklaruar pĂ«rfaqĂ«suesja e Misionit tĂ« SHBA-sĂ« nĂ« OSBE, Kejt BĂ«rns gjatĂ« fjalimit tĂ« saj nĂ« kĂ«shilli e pĂ«rhershĂ«m tĂ« OSBE-sĂ«...