fbpx
Tag: Kuvend

tag: Kuvend

Piter van Hojte në takime dypalëshe me partitë në Kuvend

Ndërmjetësi evropian Piter Van Hojte po prezanton tekstin e Kodit Zgjedhor të përpiluar nga ndërmjetësit ndërkombëtar, në takime bilaterale me partitë politike në bisedime. Varësisht nga zhvillimi i këtyre takimeve bilaterale, do të vendoset nëse do të ketë apo jo edhe takim të përbashkët të grupit të punës, që mund të vijë vetëm në orët e mbrëmjes. Ende nuk...

Xhaferi dhe Mukoski tërhoqën ligjin me të cilin ndalohet publikimi i “bombave”

Propozim- ligji për posedimi, përpunimin, publikimin  e materialeve që dalin nga përndjekja e paligjshme e komunikimeve është tërhequr nga rendi i ditës së Kuvendit. Edhe nga Kuvendi konfirmuan se Ligji është tërhequr nga procedura. Në internet faqen në të cilën publikohen materialet e ligjeve, tash mund të shihni edhe lajmërimet e propozuesve Talat Xhaferi dhe Krstp Mukoski, në të cilën shkruhet...

Paralajmërohen protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat”

Lëvizja qytetare "Hajde" sonte në rrjetin social "Facebook" paralajmëroi protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat” e opozitës. Me  parullat "Stop censurës”; "Bombat nuk i japim", “Nuk e japim të vërtetën”; “Stop për ligjet fashiste”,"Nuk do ja dilni!"Lëvizja ftoi qytetarët që nesër në orën 18 të bashkëngjiten në protestën të quajtur "Ndal censurës", "Kërkojmë të vërtetën". Thirrja për protestë pasoi vetëm disa orë...

Ligji kundër “bombave” tashmë në leximin e dytë!

Propozim- ligji për ndalimin e "bombave" të opozitës në ueb-faqen  të Kuvendit arriti në fazën e e  leximit të dytë,  edhe pse sot ishte paralajmëruar. Nga Kuvendi na informuan se ligji sillet me procedurë të përshpejtuar dhe prandaj leximi i dytë është tejkaluar dhe drejtpërdrejtë shkohet në komisionet për leximin e dytë. Nëse ligji nuk kalon në debatin e komisioneve,...

Shilegov:Gruevskit dhe Mijallkovit askush nuk mund t’iu ndihmojë as baxhanaku e as kumbari

Jovan Ilievski, baxhanaku i Sasho Mijallkov dhe prokuror për krim të organizuar, është i zgjedhur për kryetar i Komisionit për unifikimin e politikës ndëshkuese, me propozim të prokurorit publik, Marko Zvrlevski, ka informuar sot para gazetarëve, deputeti i LSDM-së Petre Shilegov. “Kjo është skandal në vete. Argumentet dhe faktet nga projekti “E vërteta për Maqedoninë”,  tregojnë se në çfarë janë...

Për vozitje mbi 50 km/orë, gjoba prej 10 deri 400 euro

Kuvendi i RM-së votoi Ligji për siguri në trafik, me të cilin parashihet përdorimi obligativ i dritave gjatë vozitjes me makinë vetëm në periudhën e muzgut të parë e deri në zbardhjen e plotë si dhe gjatë ditës kur moti është me mjegull. Për biçikletat dritat do të jenë obligative edhe gjatë ditës edhe gjatë natës ndërsa për çiklistët është...

Vozitja me 50 km/orë pret për miratim që 1 vit

Kufizimi i shpejtësisë së vozitjes nëpër rrugët urbane të vendit prej 60 siç ishte deri më tani në 50 km/orë, që këto ditë u gjet në fokusin e opinionit, parashihet me Ligjin e ri për siguri në trafik, që për momentin është në procedurë parlamentare dhe, sipas parashikimeve, së shpejti pritet të hy në fuqi. Në nenin 35 të propozim-...

Thaçi: Partia e re do ta kushtoj BDI-në pesë deputetë

“Partia e re do ta kushtoj BDI-në pesë deputetë. Partia që kishte 19 tani ka 14 deputetët” deklaroi sot lideri i PDSH-së Menduh Thaçi. Ai thotë se për shqiptarët është e rëndësishme BDI të del në opozitë. “Nëse BDI del në opozitë nuk do të thotë se PDSH do të fitoj, por se opozita shqiptare do të fitoj” shtoi Thaçi duke...

Qeveria kërkon gjendja e krizës në kufirin jugor të vazhdohet për një vit të tërë

Në seancën e sotme plenare të Kuvendit, deputetët do të votojnë për vazhdimin e gjendjes së krizës në kufirin jugor për shkak të numri të madh të refugjatëve që tranzitojnë nëpër vend. Qeveria ka kërkuar nga Kuvendi deputetët të sjellin vendim për gjendja e krizës të vazhdohet deri 15 qershor 2016. Në seancën e 19 gushtit, Qeveria solli vendim që të...

Deputetët votuan Ligjin për prokurorin special publik

Me 111 vota “për” asnjë “abstenim” dhe  “kundër”, Kuvendi miratoi Ligjin për Prokurorinë Publike Speciale. Partitë politike të kënaqur me përmbajtjen e saj. Për LSDM-në marrëveshja është më shumë se ajo që kërkonte partia, transmeton “Meta”. Për VMRO – DPMNE me miratimin e ligjit do t’i jepen fund spekulimeve në lidhje me presionin dhe duke u përmbajtur kushteve të marrëveshjes. Prokurori...

VMRO DPMNE dhe LSDM të kënaqur nga emërimi i prokurores speciale

Dy partitë më të mëdha maqedonase janë të kënaqur nga arritja e marrëveshjes dhe emërimit të prokurores speciale publike, thonë burimet partiake. Nga LSDM njoftojnë se janë të kënaqur sepse kanë kërkuar prokuror e kanë fituar prokurori, por presin obstruksione në veprimin dhe procedurat. Nga VMRO DPMNE thonë se janë të kënaqur që më në fund kjo do të futet në...

Deputetët e LSDM-së nesër vazhdojnë me punë në komisionet e Kuvendit

Sot në ora 15, në Kuvend do të mblidhet Komisioni për zgjedhje  dhe për emërime, i cili duhet të pranojë propozimet  për anëtarët dhe për kryetarët e komisioneve  kuvendare nga grupi parlamentar i LSDM-së. Pasi anëtarët e këtij komisini do të pranojnë propozimet, për ta do të mund të votohet në seancën plenare e cila është caktuar për nesër. Propozimi i...

Deputetët e LSDM-së edhe më tej presin të hynë nëpër komisione

Seanca të katër komisioneve kuvendore janë caktuar për sot ndërsa deputetët e LSDM-së nuk do të jenë në asnjërën. Siç shpjegon koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së, Goran Sugarovski deputetët “e rinj” ende nuk janë anëtarë të komisioneve. Sugarevski thotë se nuk e ka të qartë pse ende nuk janë votuar anëtarët e rinj të komisioneve sepse, siç thotë, propozimet...

Gruevski: Është koha që opozita ta meritoj rrogën

Mjaft ishte, është koha që opozita ta meritoj rrogën, deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski me rastin e kthimit të sotëm të opozitës në Kuvend. “Mjaft ishte, 15 muaj merrnin paga. Në Maqedoni s’ka njeri që mund të fitoj diçka të tillë. Është koha që ata ta fitojnë rrogën e tyre me meritë” tha kryeministri. Duke u përgjigjur në pyetje nga gazetarët, se...

Dimovski: Nuk do të lejojmë që Kuvendi të jetë organ për interesat e LSDM-së

Në Kuvendin e RM-së janë miratuar disa ligje të rëndësishme dhe vendime që janë në interes të drejtpërdrejtë të qytetarëve ndërsa deputetët e LSDM-së nuk punonin, theksoi sot Ilija Dimovski, koordinatori i grupit të deputetëve të VMRO DPMNE-së, para ardhjes së deputetëve të LSDM-së në Kuvend. “RM është demokraci parlamentare ku qytetarët zgjedhin deputetët e tyre, obligimi i të cilëve...

LSDM nesër kthehet në Kuvend

Koalicioni opozitar në krye me LSDM-së prej nesër do të kthehet në Kuvend, në pajtim me një pjesë të Marrëveshjes së Przhinos, që u firmos nga katër partitë më të mëdha në vend më 2 qershor për tejkalimin e krizës politike. Në ndërkohë, po zhvillohen bisedimet e grupeve të punës ndërsa më 15 shtator duhet të emërohet prokurori publik special,...

Ndërtim, punime, euro: Fjalët që më shpesh përdoren në Kuvend

Ndërtim, punime, euro, raporti, denarë, Qeveria, Evropiane, plotësim, komision, ana, pala, mbrojtja e investimeve, miliona, qytetarë, projekt, sistem, të parapara, ndryshime- janë vetëm nga disa nga 200 fjalët e përdorura në Kuvend në 8 seanca plenare dh një seancë në Komisionin e çështjeve evropiane, të mbajtura në muajin tetor. Fjalët dalin me analizë të frekuencës të përdorimit të tyre në...