fbpx

Zgjedhje lokale në tetor, merren vesh partitë politike në koordinim pa VMRO DPMNE-në

-

Në koordinimin e sotëm me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, përfaqësuesit e partive parlamentare janë marrë vesh se nevojitet të miratohet propozim- ligj për ndryshime dhe plotësime të Kodit zgjedhor, me të cilin mbajtja e zgjedhjeve lokale do të parashihet për gjysmën e parë të tetorit ndërsa mandati i kryetarëve aktual dhe këshilltarëve do të vazhdohej deri në emërimin e anëtarëve të ri të këshillave dhe kryetarëve.

“Kryetari Xhaferi është njoftuar edhe se partitë pajtohen debati për propozim- ligjin të jetë efikas dhe të evitohet çdo mundësi për anulimin e tij të panevojshëm”, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit.

Xhaferi u ka bërë thirrje partive të formojnë grupe deputetësh që të mundësohen kushtet për punë të rregullt të Kuvendit si dhe prej tyre pret që të arrijnë marrëveshje për formimin e trupave të punës për ndryshime të Kodit zgjedhor.

“Kryetari Xhaferi dhe përfaqësuesit e partive politike janë dakorduar se dialogu politik patjetër të vazhdoj në Kuvendin e RM-së dhe se të gjitha subjektet politike duhet të jenë të përgjegjshme para qytetarëve dhe të kontribuojnë për vazhdimin e proceseve demokratike në Maqedoni”, thuhet në njoftim.

Në koordinimin në Kuvend prezent ishin përfaqësues të LSDM dhe koalicionit, BDI-së, Besës, Aleancës për shqiptarëve dhe PDSH-së ndërsa nuk ka pasur përfaqësues të VMRO DPMNE-së dhe koalicionit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.