fbpx
Tag: Kuvend

tag: Kuvend

Han pas takimit me Xhaferin: Fokusi tani duhet të jetë në formimin e qeverisë së re

Kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit, Talat Xhaferi, sot është takuar me komisarin për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han gjatë vizitës së tij zyrtare në Bruksel. Shefi i kabinetit të Han, Mihail Karnitshnig në Twitter njoftoi se Han ka porositur se dhuna në Kuvend është e papranueshme dhe se tani duhet të punohet në formimin e Qeverisë së re. “Johanes Han...

Zaev për flamurin në kabinetin e Xhaferit: Nëse ka ndodhur gabim, duhet të përmirësohet

Ka mundësi deri në fund të muajit të formohet qeveria e re, sipas afateve, por varet nga vendimi i Gjorge Ivanovit si dhe nga gatishmëria teknike e Kuvendit, ka deklaruar lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, pas takimit me përfaqësuesit e OSBE-së në “Holiday In”. Ai ka shtuar se është i gatshëm të takohet me Ivanovin për t’ia garantuar unitetin dhe...

VMRO DPMNE: Vendosja e flamurit të shtetit të huaj në kabinetin e kryetarit të Kuvendit është akt i turpshëm

“Krimineli i shantazhuar Zoran Zaev shkeli kushtetutën e Maqedonisë dhe shpall qytetarët e Maqedonisë për terroristë që të siguroj mbështetje dhe ta fut flamurin e R. së Shqipërisë në kabinetin, i cili duhej t’i takoj kryetarit të Kuvendit”, thuhet në njoftimin e rregullt ditor të VMRO DPMNE-së. Në të thuhet se “krimineli i shantazhuar” Zoran Zaev ka ofenduar popullin maqedonas...

Nuhiu ka dorëzuar kërkesë në Qeveri që të shkarkohet Mitko Çavkov

Kthim mbrapa nuk ka, çështjet patjetër të zbardhen deri në fund dhe secili patjetër të jep llogari për veprimet e tij, ka thënë ministri i brendshëm Agim Nuhiu, në konferencën e sotme në MPB, ku tha se pranë Qeverisë ka dorëzuar kërkesë që të shkarkohet Mitko Çavkov nga funksioni i drejtorit të Byrosë për Siguri Publike dhe porositi se...

Zhbogar për “Meta”: Është humbur shumë kohë, të vazhdohet me formimin e institucioneve

Shefi i delegacionit të BE-së në Shkup, ambasadori Samuel Zhbogar, sot në Kuvend është takuar me kryetari e sapozgjedhur, Talat Xhaferi, të cilit ia ka shprehur gatishmërinë e BE-së për bashkëpunim me të dhe me këtë institucion. Në deklaratë për “Meta”, pas mbarimit të takimit, Zhbogar ka thënë se deri më tani është humbur shumë kohë dhe duhet të vazhdohet...

Britania e Madhe mbështet zgjedhjen e Xhaferit, kërkon dorëzim jo të dhunshëm të pushtetit

Zëdhënësja e zyrës për punë të jashtme e Britanisë së Madhe ka përshëndetur zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri të R. së Maqedonisë dhe apelon për dorëzim të qetë dhe jo të dhunshëm të pushtetit. "“Mbretëria e Bashkuar e mbështetën vendimin demokratik të shumicës së deputetëve të Maqedonisë për ta përzgjedhur Talat Xhaferin si Kryeparlamentar. Ne do të bashkëpunojmë me atë. Bëjmë...

Plomp: Hapi i ardhshëm është formimi sa më shpejtë i Qeverisë

“Vlerësoj se është pozitiv fakti që Kuvendi arriti të konstituohet si dhe të zgjidhet kryeparlamentari i pranuar qartazi nga BE-ja dhe SHBA-të. Hapi i radhës do të duhej të jetë formimi i Qeverisë së re, sa më shpejtë, aq më mirë, që vendi të mund të lëvizë para”, ka deklaruar ambasadori i Holandës në Maqedoni, Vaulter Plomp për televizionin...

Grubi: Një zyrë nuk është institucion, institucioni është kryetari Xhaferi

Shefi i kabinetit të liderët të BDI-së dhe deputeti, Artan Grubi sot në deklaratë para Kuvendit tha se sekretari i përgjithshëm i Kuvendit ka kërkuar vendimi për zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit të publikohet në “Gazetë Zyrtare” para që shërbimet e Kuvendit të mund të veprojnë në përputhje me kërkesat e kryetarit të ri. Deputeti i BDI-së tha...

Gruevski dhe Veljanovski në Kuvend në takim me deputetët e koalicionit të VMRO DPMNE-së

Deputeti i VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski në profilin e tij në Facebook shpërndau fotografi nga deputetët e Koalicioni për Maqedoni më të mirë nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, ku shihet se në krye qëndrojnë kryetari i deritanishëm Trajko Veljanovski ndërsa pranë tij shihet lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski. Miloshoski shkroi se deputetët kanë qenë aty që t’i “afirmojnë”...

VMRO DPMNE kërkon LSDM ta tërheq Xhaferin e jo të kërkoj mandat nga Ivanovi

Pozicionet e dy partive, sipas njoftimeve të rregullta ditore, një ditë pas bisedës me zëvendës ndihmës sekretarin e SHBA-së për Evropë dhe Euro Azi, Hojt Brajan Ji, ngelin të pandryshuara. Nga VMRO DPMNE thonë se presedenca e këtillë e LSDM-së hap mundësi në të ardhmen “në mënyrë joligjore të përsëritet procedura e këtillë dhe në këtë mënyrë të votohet dygjuhësia,...

Zaev në takim me Ji: Të gjithë t’i mbështesin proceset demokratike për qeverinë e re

Është shprehur mbështetje për proceset demokratike në Maqedoni, të cilat pas zgjedhjeve kredibile vazhduan me emërimin e kryetarit të ri të Kuvendit nga radhët e shumicës parlamentare ndërsa do të rezultojnë me zgjedhjen e Qeverisë së re në Maqedoni, ka thënë LSDM në njoftimin me të cilin njoftoi për takimin e sotëm të liderit partiak Zoran Zaev, zv- kryetares,...

Gruevski në takim me Hojt Ji: Zgjedhja e Xhaferit është joligjore

Nuk e mbështesim dhunën fizike, por njëkohësisht dënojmë dhunën politike që e bëri LSDM ndaj institucioneve, Rregullores, ligjet dhe Kushtetutës, i kanë thënë përfaqësues të VMRO DPMNE-së zëvendës ndihmës sekretarit shtetërorë të SHBA-së, Hojt Brajan Ji. Në takimin e sotëm në Klubin e deputetëve ishin kryetari i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski, Nikola Poposki, Nikola Todorov, Trajko Veljanovski, Vladimir Gjorçev dhe...

LSDM: Po të kishte Qeveri të re, sot do të kishte rrogë minimale prej 12.000 denarë

“Po të kishte sot Qeveri të re, ky 1 Maj të gjithë punëtorët do t’i takonte me rrogë minimale prej 12.000 denarë. Dhe ky është vetëm një shembull se çfarë humbin qytetarët për shkak të interesit të një grupi të vogël në krye me Nikola Gruevskmin, i cili tenton dhunshëm të pengoj kalimin e pushtetit”, ka porositur sot paradite...

MPB: Kallëzim penale për 15 persona, arrestohen pesë persona për pjesëmarrje në turmë

Lidhur me sulmet e dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, MPB ka ngritur deri tek Prokuroria Themelore Publike 15 kallëzime penale ndaj disa personave për veprën penale- pjesëmarrje në turmë. Siç njofton MPB, pesë nga të identifikuarit tashmë janë nën arrest. “Në bazë të video- materialit të shqyrtuar dhe masat e ndërmarra, është kryer identifikim i personave të...

LSDM: Prokuroria Publike dhe MPB patjetër të veprojnë sipas detyrës, dhunuesit patjetër të përgjigjen

Prokuroria Publike dhe MPB patjetër të veprojnë sipas detyrës për skenar kriminel ndërsa porositësit, dhunuesit dhe kriminelët të japin llogari, thonë nga LSDM përmes kumtesës partiake. “Shumica parlamentare realizoi obligimin e vet ndaj qytetarëve, në mënyrë dinjitoze, të mençur dhe me kujdes, siç i takon politikanëve të ri që populli i zgjodhi për ta udhëhequr shtetin. Kryetari i ri i...

VMRO DPMNE: LSD duhet t’u kërkoj falje qytetarëve pasi shkaktoi revoltën e tyre

LSD në mënyrën më brutale dhunoi vullnetin e qytetarëve dhe pamundësoi të drejtën e diskutimit të të përzgjedhurve të tyre demokratik, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së. “LSD me planifikim dhe dhunë, siç paralajmëruan mediat dhe ekspertët e tyre, realizoi performancë të cilën ata e quajnë emërim të kryetarit të Kuvendit dhe me këtë me paramendim veten dhe deputetët tjerë...

Shilegov: Kemi dëshmi për rrezikim terrorist të rendit kushtetues

Posedojmë dëshmi serioze që tregojnë se të enjten në Kuvend është kryer vepra penale- rrezikim terrorist- i rendit kushtetues dhe sigurisë, ka thënë sot zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov duke shtuar se bëhet fjalë për shkeljen e nenit 33 nga Kodi penale. "Kemi fotografi, kemi vide- material dhe prova tjera dhe e dimë se kush janë personat me dhe pa...

Hojt Ji megjithatë prej nesër do të ketë takime me Ivanovin, por edhe me Xhaferin dhe liderët e partive

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji nesër pritet të arrijë në Shkup në vizitë dyditore, ku do të takohet me presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, liderët e partive politike dhe siç thonë nga ambasada, “kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi”. “Hojt Brajan Ji, zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë...

BE, SHBA, OSBE dhe NATO: Shqetësim serioz pasi autoritetet nuk arritën të pengojnë sulmin

Delegacioni i BE-së në Shkup, Ambasada amerikane, misioni i OSBE-së dhe zyra e NATO-s në deklaratën e përbashkët në mënyrën më të ashpër dënuan, siç thuhet, sulmin e organizuar në Kuvend. "Fuqishëm e dënojmë sulmin e organizuar ndaj Parlamentit që u bë më 27 prill. Shprehim shqetësimin tonë serioz ndaj dështimit të autoriteteve për ta parandaluar të njëjtin dhe për...

SHBA dënojnë sulmin ndaj deputetëve, kërkojnë hetim dhe përgjegjësi

SHBA fuqishëm dënon sulmet ndaj anëtarëve të Kuvendit të Maqedonisë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit shtetëror amerikan, Mark Toner. “SHBA fuqishëm i dënojnë sulmet ndaj anëtarëve të Parlamentit të Maqedonisë të cilat vijuan pas përzgjedhjes së Talat Xhaferit për kryetar parlamenti. Në proceset demokratike nuk ka vend për dhunë. Shprehim simpatitë më të thella për anëtarët e Parlamentit që janë...