fbpx

Veljanovski në Facebook: Nuk kishte dorëzim- pranim të postit nga Xhaferi

-

Kryetari i deritanishëm i Kuvendit, Trajko Velajnovski i cili ishte kryesues me seancën konstituive pas zgjedhjeve, në profilin e tij në Facebook shkroi se nuk ka pasur pranim- dorëzim të postit mes tij dhe kryetarit të sapoemëruar, Talat Xhaferi.

“Jo, nuk kishte pranim- dorëzim të kryetarit jolegjitim dhe jokushtetues të Kuvendit”, ka shkruar Veljanovski, si koment ndaj njoftimit të Kuvendit për punën e parë të punës për Xhaferin si kryetari i këtij institucioni ligjvënës.

Veljanovski ishte kryetar i Kuvendit tetë vite. Ai në këtë post erdhi më 21 qershor 2008 pas zgjedhjeve parlamentare dhe si kryetar i institucionit ligjvënës shënohet deri më 30 dhjetor 2016, kur u mbajt vazhdimi i parë i seancës konstituive.

Ai dy muajt e fundit kishte rolin e kryesuesit të Kuvendit, deri në emërimin e Talat Xhaferit më 27 prill, kur një grup qytetarësh dhunshëm hynë në Kuvend dhe rrahën disa deputetë dhe gazetarë.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.