fbpx

Me dënime me kusht lirohen nëntë të akuzuarit për dhunën në Kuvend

-

Nëntë personat e akuzuar për pjesëmarrje në turmë në dhunën në Kuvend muajin e kaluar, sot morën dënime me kusht. Paraprakisht të gjithë e kanë pranuar fajin duke thënë se pendohen për veprën e tyre. Ata akuzohen për pjesëmarrje në turmë që do të pengoj personin zyrtar në pengimin e kryerjes së detyrës zyrtare.

Të gjithë përveç Dimçe Hristovski- Zhabata, morën dënime me kusht prej 6 muaj burg nëse veprën nuk e përsëritin 1 vit. Hristovski mori dënim me kusht prej 1,5 vite vetëm nëse veprën nuk e përsërit 5 vite.

Hristovski ka vepër kriminale, ka qenë i dënuar me dhjetëra vite burg për vrasje të dyfishtë në Prilep.

Më 27 prill në Kuvend një grup i qytetarëve nga nisma “Për Maqedoni të Përbashkët” u futën në Kuvend ku lënduan disa deputetë, gazetarë dhe qytetarë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.