fbpx
Tag: Seancë

tag: seancë

Kuvendi sot me tre seanca, deri në mesnatë duhet të zgjidhet Qeveria

Krahas seancës së dytë parlamentare, ku pika e vetme është zgjedhja e Qeverisë, në Kuvendin e RM-së sot do të mbahet edhe vazhdimi 21 i seancës konstituive, ku do të debatohet për zgjedhjen kryetarit, zv- kryetarit, anëtarëve dhe zëvendësve të tyre në Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Vazhdimi është i pari në orar ndërsa fillin në orën 10. Në orën...

Ka filluar seanca e Kuvendit për zgjedhjen e qeverisë së re

Me vonesë prej gjysmë ore, me debat dhe përplasje rreth përdorimit të gjuhës shqipe mes kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi dhe deputetëve të VMRO DPMNE-së, filloi seanca e Kuvendit të RM për zgjedhjen e qeverisë së re, ku mandatar është lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Xhaferi seancën e hapi në gjuhën shqipe, duke i falënderuar të gjithë që e kanë...

Nesër në ora 11 seancë parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë

Kryetari i Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi dje nga mandatari për formimin e Qeverisë, Zoran Zaev ka pranuar propozimin për përbërjen e Qeverisë dhe programin për mandatin e saj. Xhaferi menjëherë të dy dokumentet i ka dorëzuar deri tek deputetët ndërsa seancën për zgjedhjen e Qeverisë e ka thirrur për nesër në ora 11, thuhet në kumtesën nga kabineti i tij.  

Me dënime me kusht lirohen nëntë të akuzuarit për dhunën në Kuvend

Nëntë personat e akuzuar për pjesëmarrje në turmë në dhunën në Kuvend muajin e kaluar, sot morën dënime me kusht. Paraprakisht të gjithë e kanë pranuar fajin duke thënë se pendohen për veprën e tyre. Ata akuzohen për pjesëmarrje në turmë që do të pengoj personin zyrtar në pengimin e kryerjes së detyrës zyrtare. Të gjithë përveç Dimçe Hristovski- Zhabata,...

Gjykata Kushtetuese të mërkurën do të debatoj për vazhdimin e mandatit për kryetarët e komunave

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë të mërkurën më 10 maj, megjithatë do t’i shqyrtojë nismat për shfuqizimin e dy neneve nga ligji për vetëqeverisje lokale dhe nga Ligji zgjedhor, me çka do të mundësohet kryetarët dhe këshilltarët do të mbeten në postet e tyre deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Ndryshe, gjykata sot njoftoi se me dy nisma të reja zgjeron...

Zgjedhjet lokale, PSP dhe përgjimet nuk janë në agjendën e Gjykatës Kushtetuese deri më 10 maj

Gjykata Kushtetuese, seancën e parë pas festave të Pashkëve dhe pas 1 Majit e ka caktuar për 10 maj, ku sipas agjendës gjykatësit do të debatojnë vetëm për dy nisma. Në rend dite të seancës nuk do të jenë nisma kyçe, për të cilat opinioni ka interes më të madh, gjegjësisht Ligjit për PSP-në, zgjedhjet lokale dhe përgjimet përmes operatorëve...

Gjykata Supreme anulon seancën për përdorimin e “bombave” si dëshmi

Gjykata Supreme e Republikës së Maqedonisë ka anuluar seancën e sotme ku, sipas paralajmërimeve, gjykatësit duhej të debatojnë për përdorimin e “bombave” si dëshmi në procedura gjyqësore dhe për këtë se kush mund të ngrit kërkesa për mbrojtjen e ligjshmërisë. Sipas informatave nga Gjykata Supreme, seanca është anuluar pasi një pjesë e gjykatësve kanë qenë në pushim mjekësor dhe e...

Veljanovski për të martën caktoi vazhdimin e seancës konstituive

Duke dërguar urime për festën e Pashkëve për qytetarët e Maqedonisë, kryesuesi i Kuvendit, Trajko Veljanovski, vazhdimin e ardhshëm të seancës konstituive e caktoi për të martën (18 prill) më ora 11. Deputetët në vazhdimin e 12-të të seancës konstituive përfaqësuan qëndrimet e partive të tyre dhe debatonin për Platformën e Tiranës, Ligjin për përdorimin e gjuhëve, Marrëveshje e Ohrit...

Uajgël, Kukan dhe Flekenshtajn: Nuk ka arsyetim për taktikat e zvarritjes

Nuk shohim kurrfarë arsyetimi për taktikat zvarritëse që përdore në Kuvend për anulimin e emërimit të kryetarit dhe Qeverisë, thuhet në deklaratën e përbashkët të treshes evropiane, Ivo Uajgël, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn, pas takimit me shefin e diplomacisë maqedonase në largim, Nikola Poposki në Strasburg. Sot pasdite, Parlamenti Evropian në seancë plenare duhet të debatoj për situatën në...

LSDM: Gruevski mund të ik nga shteti, por jo edhe nga realiteti

“Gjënë e parë që deputetët e VMRO DPMNE-së duhet ta bëjnë në seancën e sotme është t’u shpjegojnë qytetarëve pse Nikola Gruevski nuk është në Parlamentit dhe është larguar nga shteti”, thuhet në njoftimin e LSDM-së. Në të thuhet se “me ikjen e sotme nga Maqedonia, Nikola Gruevski edhe njëherë dëshmoi se nuk i intereson shteti, por se i intereson...

Një, dy, tre, dhjetë apo njëqind propozime për kryetar parlamenti në seancën e nesërme të Kuvendit

Partitë politike parlamentare nesër, pas tre muaj pauzë dhe bisedime, do të vazhdojnë seancën konstituive të Kuvendit që filloi më 30 dhjetor vitin e kaluar ndërsa u ndërpre pasi partitë nuk kishin marrëveshje për shumicë parlamentare dhe nuk mund të zgjidhnin kryetarin e këtij institucionit ligjvënës. Sipas agjendës parlamentare, për nesër më orën 12 është caktuar vazhdimi i seancës konstituive...

Veljanovski të martën caktoi takim koordinues në Kuvend

Pasi partia e LSDM-së dorëzoi nismë me 67 nënshkrime për vazhdimin e seancës konstituive, ish kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovski, caktoi takim koordinues për të martën në orën 12. “Sot në Kuvendin e RM-së më erdhi kërkesë nga 67 deputetë për caktimin e vazhdimit të seancës konstituive të përbërjes së nëntë parlamentare, që u filluar dhe u ndërpre më 30...

Gruevski nuk paraqitet në gjykatë, anulohet seanca për “Shuplakat”

Seanca e sotme e procesit gjyqësor për dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013 sërish është anuluar pasi në gjykatë nuk është paraqitur ish kryeministri dhe lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe 13 të akuzuarit tjerë në rastin e Prokurorisë Speciale. Në seancë sërish erdhi deri në përplasje të vogël mes prokurores së PSP-së, Fatime Fetai dhe...

Gjykata Penale: Janeva dhe Fetai kishin sjellje të ashpër dhe joprofesionale

Nga ekzistimi 72 vjeçar i Gjykatës Themelore Shkupi 1 nuk mbahet mend sjellje dhe mosrespektim i këtillë i Gjykatës, pushtetit gjyqësor dhe ndaj ndonjë gjykatëse e cila zhvillon proces, siç treguan prokuroret speciale, Katica Janeva dhe Fatime Fetai në seancën e sotme për dhunën lidhu me dhunën e porositur në Komunën Qendër në vitin 2013-të, reaguan nga Gjykata Penale. “Si...

Janeva dhe Fetai gjobiten nga 2000 euro pasi e quajtën Mihajlovën “falsifikatore”

Gjykatësja Tatjana Mihajlova sot ndërpreu seancën gjyqësore për rastin me dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013, ku të akuzuar janë ish kryeministri dhe lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe 15 persona tjerë dhe i gjobiti me nga 2000 euro prokuroret speciale Katica Janeva dhe Fatime Fetai për “mosrespektim elementar të gjykatës”. Prokurorja Fetai pasi nuk mori...

Luftëtarët në Kumanovë janë futur “që të mbajnë konferencë për mos- zbatimin e Marrëveshjes Kornizë”

Problemet politike të shqiptarëve dhe mos- zbatimi i Marrëveshjes kornizë të Ohrit kanë qenë arsyet pse grupi i armatosur kanë ardhur në Maqedoni më saktë në “Lagjen e Trimave”, tha në seancën e sotme i akuzuari i parë i ngjarjeve të 9 dhe 10 majit 2015, Sami Ukshini. Në pyetjen e Prokurorisë, se si grupi ka planifikuar të ndihmojë në...

Strasburg ka vendosur në favor të gazetarëve të dëbuar në “të hënën e zezë”

Gjykata Evropianë për të Drejtat e Njeriut (GJEDN) solli vendim në favor të gazetarëve, Naser Selmani, Natasha Stojanovska, Frosina Fakova, Snezhana Lupevska, Biljana Bogdanovska dhe Toni Angellovski janë ankuar përpara Gjykatës për dëbim nga galeria e Kuvendit me dhunë, edhe pse të njëjtit kanë qenë të akredituar si gazetarë dhe gjatë asaj kohe e kanë ndjekur debatin për sjelljen...

Zaev dhe avokatët paraqiten në gjykatë, pritet fillimi i seancës

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sot është paraqitur në Gjykatën Themelore- Shkupi 1, ku pritet të filloj procesi gjyqësor për rastin “Ryshfeti” ku i akuzuar për mitmarrje është biznesmeni i Strumicës, Ivan Nikolov- Saçavaliev. Në gjykatë arriti edhe biznesmeni Nikolov si dhe avokatët e Zaevit, Filip Medarski, Vane Andreev dhe Jakim Naumov. Fillimi i seancë është caktuar për orën 11 dhe...

DSK ka refuzuar t’i diskualifikoj të dhënat sekrete në lëndën “Fortesa 2”

DSK ka refuzuar q t’i diskualifikoj informacionet e klasifikuara që Prokuroria Speciale i propozon si dëshmi në procesin gjyqësor për rastin “Fortesa 2”. Për kërkesën e PSP-së, që duhej nga gjykata të kërkoj diskualifikimin e informacioneve, nga DSK dolën me arsyetim se diskualifikimi i të dhënave do të kishte pasoja për sigurinë e shtetit dhe se kanë rëndësi të veçantë...

KSHZ nesër me vendim për ankesat e LSDM-së dhe lëvizjes BESA

KSHZ për nesër ka caktuar seancën në të cilën duhet të debatoj dhe të vendos lidhur me ankesat e partive lidhur me votimin në zgjedhjet e parakohshme  parlamentare të 11 dhjetorit. Në KSHZ ende nuk e kanë konfirmuar kohën e seancën dhe thonë se për këtë do të njoftojnë në mënyrë shtesë. “KSHZ njofton se seanca për debat dhe vendimi lidhur...