fbpx

Talat Xhaferi takohet me Karen Pirs, drejtoren e MPJ-së në Britani

-

Kryetari i ri i Kuvendit, Talat Xhaferi sot është takuar me Karen Pirs, drejtoren politike në MPJ-në e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe.

Nga kabineti i Xhaferit njoftojnë se Pirs ia ka uruar emërimin për kryetar kuvendi dhe i ka dëshiruar sukses në kryerjen e postit. Ajo ka përsëritur angazhimin e Mbretërisë së Bashkuar se bashkëpunimi i deritanishëm dypalësh mes institucioneve me Maqedoninë do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

“Kryetari Xhaferi ka theksuar se funksionin e kryetarit të Kuvendit të RM-së do ta kryej në interes të qytetarëve, pa marrë parasysh përkatësisë së tyre etnike, politike e kështu me radhë. Xhaferi ka shprehur bindjen e tij se procesi i dorëzimit të qetë të pushtetit do të vazhdojë dhe, në këtë drejtim, pret formim të shpejtë qeverisë së re, përmes emërimi të saj në Kuvendin e RM-së”,  njoftojnë nga kabineti i Xhaferit.

Prej atje shtojnë se Pirs dhe Xhaferi kanë këmbyer mendime për gjendjet në rajon ndërsa Xhaferi ka vë në dukje se problemi me emrin i imponuar nga fqinji jugor është pengesë e madhe në proceset integruese të Maqedonisë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.