fbpx
Tag: Të lënduar

tag: të lënduar

MPB: Kallëzim penale për 15 persona, arrestohen pesë persona për pjesëmarrje në turmë

Lidhur me sulmet e dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, MPB ka ngritur deri tek Prokuroria Themelore Publike 15 kallëzime penale ndaj disa personave për veprën penale- pjesëmarrje në turmë. Siç njofton MPB, pesë nga të identifikuarit tashmë janë nën arrest. “Në bazë të video- materialit të shqyrtuar dhe masat e ndërmarra, është kryer identifikim i personave të...

Hojt Ji megjithatë prej nesër do të ketë takime me Ivanovin, por edhe me Xhaferin dhe liderët e partive

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji nesër pritet të arrijë në Shkup në vizitë dyditore, ku do të takohet me presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, liderët e partive politike dhe siç thonë nga ambasada, “kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi”. “Hojt Brajan Ji, zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë...

Arrestohen tetë persona, Nuhiu ndërron Çavkovin nga kreu i shtabit operativ të MPB-së

Për ngjarjet e mbrëmshme të dhunshme në Kuvend ku u lënduan disa deputetë, në stacionin policor Gazi Babë janë arrestuar tetë persona me të cilët edhe më tej po punohet, ka informuar sot në konferencë shtypi ndihmës ministri për marrëdhënie me opinionin dhe çështje strategjike pranë MPB-së, Jordan Lamanovski, i cili shtoi se është siguruar video- material për identifikimin...

QMK vlerëson se gjendja me motin është stabile, edhe pse ka rrugë të bllokuara

Në seancën e sotme të Këshilli drejtues për kriza, është konkluduar se gjendja me motin i shkaktuar nga kushtet e pavolitshme meteorologjike, në përgjithësi është stabile. “Për momentin, trafiku është ndërprerë në rrugën Shtip- Veles tek vendi Tre Çezmat pasi rrugën e ka bllokuar një mjet transportues si dhe disa akse që çojnë në fshatrat malore në lartësi më të...

Një shtetas i Maqedonisë humb jetën në përplasjen mes autobusit dhe kamionit në Turqi

Një turist i Maqedonisë e humbi jetën, ndërsa 38 janë lënduar mbrëmë vonë në një aksident të rëndë trafiku në afërsi të qytetit turk, Edirne. Personi që humbi jetën është një burrë 45 vjeçar. Pesë nga të lënduarit janë në gjendje të rëndë, përderisa 33 turistë të tjerë janë më pak të lënduar. Ata janë dërguar në spitalet në Keshan...

Oer: Franca në zi, por nuk do lëshoj pe në luftën ndaj dukurive të këtilla

Sot Franca është në zi për shkak të sulmit të mbrëmshëm, deklaroi ambasadorja franceze Lorens Oer në rezidencën presidenciale. “Sot të gjithë ngushëllojnë Francën. Shumë persona hulumtojnë për të afërmit e tyre” tha Oer. Ambasadorja njoftoi se është në kontakt me ambasadrën maqedonase në Paris dhe se tani për tani nuk ka të dhëna për viktima maqedonas. “Ishim në kontakt me ambasadën...

MPJ: Nuk ka informacione për maqedonas të lënduar apo të vrarë në Nica

Nga Ministria e jashtme njoftojnë se deri më tani nuk ka informacione për maqedonas të lënduar apo të vrarë në sulmet në Nica të Francës. Nga MPJ thonë se janë në kontakt të vazhdueshëm me organet kompetente të Francës ndërsa për çdo problem qytetarët maqedonas në Francë duhet të drejtohen në ambasadën e Maqedonisë në Paris. MPJ shpreh ngushëllimet e thella...

Disa persona të arrestuar pas protestave në qendër të qytetit

Disa persona janë arrestuar në orët e vona të ditës pas shpërndarjes së protestuesve të cilët demoluan godinën e zyrës nacionale të presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas të dhënave jozyrtare, ka disa të lënduar ndërsa në qendër të qytetit mund të shihen makina dhe ndihma e shpejtë. Për momentin gjendja është e qetë ndërsa protestuesit nuk kanë qasje deri te zyra nacionale,...

MPB: Nuk kemi hyrë në Greqi, gardhi është pesë metra në territorin tonë

MPB demanton dhe hedh poshtë si të pavërteta pohimet e mediave greke se gjatë intervenimit të djeshëm për pengimin e futjes ilegale të emigrantëve në vend te pika 59, forcat e sigurimit kanë shkelur në territorin grek. Ky është qëndrimi zyrtar i MPB, thonë për “Meta” nga Ministria. “Gardhi është pesë metra në brendinë e territorit të RM-së, kështu që...

Në kufi është qetë, njëri prej policëve të lënduar ndalet në Klinikë

Një prej policëve që mbrëmë mori lëndime të reja në përplasjen me emigrantët në kufirin jugor, është ndalur për kurim të mëtutjeshëm në Qendrën klinike “Nënë Tereza” në Shkup. Mbrëmë gjatë përplasjes me emigrantët të cilët tentonin të futen në territorin e Maqedonisë janë lënduar gjithsej 14 policë. Gjatë përplasjes sipas të dhënave të MPB-së janë dëmtuar tre makina të MPB-së...

Më shumë se 20 policë të lënduar në përleshjet me emigrantët

Në trazirat e djeshme me emigrantët të cilët me dhunë tentuan të hyjnë në Maqedonia nga Greqia, janë lënduar 23 nëpunës të Maqedonisë prej të cilëve 14 policë dhe nëntë pjesëtarë të ARM-së si dhe janë dëmtuar tre automjete dhe pajisje të tjera. Nuk ka nëpunës të lënduar nga forcat policore ndërkombëtare të cilët janë në kufi për sigurim të...

Të paktën 10 të vdekur dhe 15 të lënduar në Stamboll, nuk ka maqedonas të lënduar

Të paktën 10 të vdekur dhe 15 të lënduar në qendër të Stambollit pasi një kamikaz ka aktivizuar mjetin shpërthyes në afërsi të një grupit turistësh të cilët vizitonin qytetin. Konsulli i përgjithshëm i R. së Maqedonisë në Stamboll, Zerin Abaz për “Meta” deklaroi se sipas informacioneve nuk ka viktima e as të lënduar të qytetarëve nga Maqedonia. Prej atje...

Spasovski lëvdon policët, Çavkov qorton homologët grek

Lëvdatat shkojnë në adresë të policëve maqedonas të cilët sot mirë u ballafaquan me situatën në përgjithësi edhe krahas kolegëve të lënduar- deklaroi ministri i brendshëm Oliver Spasovski i cili mbrëmë së bashku me zëvendësin e tij Mitko Çavkov vizitoi policët e lënduar nga përleshja me emigrantët. Zëvendës-ministri Çavkov tha se për shkak të komplikueshmërisë së gjendjes, policia nuk ka...

MPB: Lëndohen 18 polic në përleshjen me emigrantët në kufirin me Greqinë

Në përleshjen e sotme mes emigrantëve dhe pjesëtarëve të sigurisë në kufirin me Greqinë, janë lënduar 18 nëpunës policor, prej të cilëve dy kanë lëndime më serioze në kokë, njoftoi sot MPB. Incidenti ka ndodhur më orën 13.30 në pikën kufitare te kuota 59 ku pjesëtarët e ARM-së sot filluan të vendosin gardhin me tel. Gjendja sipas MPB-së për momentin është...

Emigrantët kanë gurëzuar policinë dhe ushtrinë për shkak të gardhit në kufirin me Greqinë

Të revoltuar nga vendosja e gardhit me tela në kufirin me Greqinë, një grup emigrantësh të cilëve nuk iu lejohet hyrja në vend kanë filluar të hedhin gurë ndaj armatës që punon në vendosjen e shtyllave të betonit dhe gardhit, shkruan televizioni “Telma”. Sipas “Telma”, menjëherë ka reaguar policia, ku ajo është përleshur me një grup prej rreth 100 emigrantësh. Sipas...

Incident i armatosur në Qendrën klinike në Shkup

Sot në mëngjes në Qendrën klinike në Shkup ka ndodhur një incident me armë. Sipas informacioneve jozyrtare, në incident nuk ka njerëz të lënduar gjegjësisht është lënduar mjek i kirurgjisë abdominale ndërsa ndaj tij, me armë ka shkrepur një pacient i pakënaqur. Policia ka arrestuar dy persona, por nga MPB nuk ka konfirmim të këtillë. Hyrja e spitalit ka qenë e bllokuar...

“Assosiated Press”: Shok- bomba dhe emigrantë të lënduar në kufi

Policia nuk ka kursyer shok bombat, për të zmbrapsur emigrantët në zonën mes Greqisë dhe Maqedonisë. Sipas policisë, arsyeja e përdorimit ka qenë për të ruajtur kufirin në bazë të autorizimeve që kanë, duke mos lejuar valën e mijëra emigrantëve që tentonin hyrjen në territor. Nga pamjet nuk vërehet qartë se si ka nisur përplasja por duket vetëm kulmi kur...

Policia në kërkim të tre sulmuesve nga fshati Lopat i Kumanovës

Dy vëllezër dhe një person i panjohur, mbrëmë në fshatin Lopat të Kumanovës, kanë sulmuar tre persona, të cilët pas incidentit për të marr kurim mjekësor janë quar në Qendrën e spitalit të Kumanovës. Incidenti ka ndodhur rreth orës 19:45, ku paraprakisht ka pasur fjalosje  dhe grindje të vëllezërve të sulmuar. Sipas informacioneve të policisë, vëllezërit F.A (33) dhe...

Dy të arrestuar në incidentin e armatosur në Kumanovë

Një ditë pas vrasjes së Xhemail Rexhepit, i njohur si Komandant Shqiponja në Kumanovë, policia nuk jep informacione të detajuara rreth rastit. Në kumtesën e MPB-së shkruhet vetëm se ka ndodhur një vrasje, të dyshuarit e të cilës i janë dorëzuar policisë, dhe se rasti po procedohet. “Dje rreth orës 15:35, rrugës për në lagjen Bedinje, në bar-kafenë “Shpija jonë”,...

Në Australi tridhjetë zjarrfikës të lënduar

Më së paku 30 zjarrfikës janë lënduar gjatë  vënies në kontroll të zjarrit që përfshiu pyjet në Australinë Jugore. Siç bëjnë të ditur mediat australiane,  për shkak erëra të fuqishme zjarri mund të përhapet edhe në 13.000 hektarë pyje.