fbpx
Tag: ѓорге иванов

tag: ѓорге иванов

DOSJE: të bëmat e presidentit Ivanov gjatë mandatit të dytë

  Gjatë kohës së mandatit të dytë, presidenti Gjorge Ivanov u vlerësua vegël e partisë VMRO-DPMNE. Si kreu i shtetit nuk pati marrëdhënie të mira me bashkësinë ndërkombëtare, zbatoi politika antishqiptare dhe mori vendime kundër rendit juridik dhe kushtetues. Ivanov s’i pati “punët mirë” as me sektorin civil, të cilët shpesh ishin në shënjestër të kritikave të tij, por edhe...

По што ќе биде запаметен Ѓорге Иванов: Како татко на нацијата или на ВМРО-ДПМНЕ?

Милитант на ВМРО-ДПМНЕ, кловн и слуга на поранешниот премиер Никола Груевски. Ова се некои од оценките на познавачите на политичките и правните прилики, претставниците на граѓанскиот сектор, медиумите, како и академската и публицистичката фела, за тоа како Северна Македонија ќе го запамети, Ѓорге Иванов. претседател во два мандати, односно од 2009 до 2019 година, пишува Порталб.мк. Соговорниците на Порталб.мк. оценуваат дека...

Putin: Me vëmendje ndjekim çdo gjë që ndodh në Maqedoni

Me vëmendje të posaçme ndjekim çdo gjë që ndodh në vendin tuaj, i ka thënë presidenti rus Vladimir Putin presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov në takimin e tyre në Moskë. “Dëshirojmë situata brenda- politike në Maqedoni të zhvillohet sipas Kushtetutës dhe parimeve demokratike. Jam i bindur se përvoja juaj, ndikimi juaj dhe autoriteti do të kontribuojnë për këtë”, ka deklaruar...

Ivanov me Hojt Ji: Pengesat për qeveri janë të kalueshme, por duke ruajtur unitetin

Presidenti maqedonas në takimin e sotëm me zëvendës ndihmës sekretarin shtetëror për Evropë dhe Euro Azi të SHBA-së, ka porositur se janë tejkaluar pengesat për ndarjen e mandatit për qeveri, por vetëm nëse ekziston përcaktim të vërtetë të liderëve të partive politike parlamentare. Njëkohësisht, Ivanov ka kërkuar asistim nga SHBA-të që të ndihmohet shumica parlamentare ta merr mandatin. Megjithatë,...

Hojt Ji megjithatë prej nesër do të ketë takime me Ivanovin, por edhe me Xhaferin dhe liderët e partive

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji nesër pritet të arrijë në Shkup në vizitë dyditore, ku do të takohet me presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, liderët e partive politike dhe siç thonë nga ambasada, “kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi”. “Hojt Brajan Ji, zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit shtetëror në Evropë...

Rusia do t’i ndaj Ivanovit çmim për kontribut në ortodoksizëm

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorge Ivanov është dekoruar me çmimin “Patriarku i Moskës dhe Rusisë, Aleksej Vtori” për vitin 2016-të, që në muajin maj në ceremoni solemne në Moskë, do t’i dorëzohet patriarkut të kishës ortodokse ruse, z. Kiril, njoftojnë nga kabineti i presidentit Ivanov. Çmimin e ndaj Fondacioni Ndërkombëtarë Shoqëror për bashkim të popujve ortodoks, për veprimtari të...

Kocijançiq: Urgjentisht të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe të merr fund pasiguria

Komisioni Evropian sot sërish bëri thirrje që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve dhe presidenti Gjorge Ivanov të shqyrtojë vendimin e tij. “Siç BE ka njoftuar edhe më herët, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet respektuar, t’i vihet fund pasigurisë aktuale dhe qeveria të formohet pa anulim të mëtutjeshëm në bazë të shumicës parlamentare që është formuar”, deklaroi për...

LSDM: Gruevski nuk ka të drejtë të ofroj 51 deputetë të zgjedhur sikur të jenë pronë e tij personale

“Gruevski nuk ka të drejtë të ofroj 51 deputetë të zgjedhur sikur të jenë pronë e tij personale. E para, shumica parlamentare tashmë ekziston dhe këtë askush nuk e kërkon prej tij. Ndërsa a do të gjejnë arsye të shëndoshë disa nga deputetët opozitar të VMRO DPMNE dhe do t’i mbështesin reformat pas formimit të qeverisë së re reformuese,...

Nesër vazhdon seanca konstituive, nuk ka largim nga pozicionet

Pas pesë ditëve pauzë, seanca konstituive e Kuvendit pritet të vazhdojë nesër në ora 11. Sipas njoftimeve të rregullta ditore të dërguara nga VMRO DPMNE dhe LSDM dhe para vazhdimit të seancës së nesërme konstituive, nuk ka largim nga pozicionet e mëhershme të partive. Në njoftimin e LSDM-së thuhet se “Gruevski nuk ka të drejtë të ofroj 51 deputetë të...

Ivanov: Edhe po të emërohet kryetari i Kuvendit, nuk do ta jap mandatin

Formimi i qeverisë pa mandat të arsyetuar nuk është i qëndrueshëm juridikisht- thotë presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov në intervistë për gazetën austriake “Viner Cajtung”. “Qeveria e tillë do të ishte pa legjitimitet nga presidenti gjegjësisht pa bazë kushtetuese. Kjo është vetëm dëshirë. Kjo është e paqëndrueshme juridikisht. Qeveria e këtillë nuk do të kishte legjitimitet. Kjo qartë përmendet në...

Kocijançiq: Pasiguria të përfundoj, të formohet Qeveria pa anulim

Rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet të respektohen, pasiguria momentale të merr fund dhe të formohet qeveria pa anulime shtesë, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq për “Radio Evropa e Lirë”. “Siç BE ka përmendur disa herë, përshirë edhe Parlamenti Evropian, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare duhet të respektohen, të merr fund pasiguria ndërsa Qeveria...

LSDM: Evropa e sheh se Ivanov nuk sillet në mënyrë demokratike dhe arsye të shëndoshë

Evropa dhe bota e sheh se sjellja e Gjorge Ivanov nuk bazohet në parimet demokratike dhe arsyen e shëndoshë dhe për këtë i këtillë është mesazhi i liderëve të BE, që në Maqedoni e solli kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, thuhet në reagimin e LSDM pas konferencës së përbashkët të Ivanov dhe Tusk. “Gjorge Ivanov nuk guxon të mbroj...

Ivanov dhe Tusk nesër në fokus do ta kenë krizën politike dhe emigrantët

“Në fokusin e bisedës mes presidentit të vendit, Ivanov dhe kryetarit të Këshillit Evropian, Donald Tusk do të jenë kërcënimi nga emigracioni ilegal me të cilën ballafaqohet Evropa dhe kriza politike në Maqedoni, pas zgjedhjeve të dhjetorit vitin e kaluar”, njoftojnë nga kabineti i presidentit i cili nesër do ta pret numrin një të KE-së, Donald Tusk i cili...

LSDM: Programi i Qeverisë së re është garanci për unitet

Nikola Gruevski dhe VMRO DPMNE janë të vetmit që punojnë kundër interesave shtetërore dhe nacional të Republikës së Maqedonisë, përmes konflikteve, dhunës dhe incidenteve që i shkaktojnë me opinionin vendor dhe atë të huaj, në tentim që të ikin nga përgjegjësia për krimin e bërë- u prononcua LSDM sot si përgjigje ndaj njoftimit të VMRO DPMNE-së. “Programi i qeverisë së...

DAP dhe MPB me urdhër nga Prokuroria Publike kontrollojnë OJQ-të për paratë e USAID-it

Në më shumë se 20 organizata civile ende prezent janë inspektorët e Drejtorisë së të Ardhurave Publike, ndërsa shqetëson fakti që në javën e fundit, 13 organizata janë financiar nga policia financiare dhe pjesëtarët e MPB-së me kërkesë nga Prokuroria Publike, deklaroi sot drejtorja ekzekutive e Fondacionit “Shoqëri e Hapur”, Fani Karanfilova- Panovska, pas promovimit të projektit “Aleanca qytetarëve...

Misioni i SHBA-së në OSBE: Jemi të zhgënjyer nga Ivanovi, kërkojmë ta shqyrtoj vendimin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të zhgënjyer që presidenti Ivanov refuzoi t’u ofroj mundësi për të formuar qeverinë e re përfaqësuesit që kanë shumicë të qartë parlamentare dhe kërkon prej tij të shqyrtoj vendimin, thuhet në kumtesën nga fjalimi i shefes së Misionit të SHBA-së në OSBE, Kejt Bërns lidhur me situatën politike në Maqedoni. “Bashkë me aleatët tanë...

Arifi: Do të gjendet zgjidhje ligjore për shpalljen e zgjedhjeve lokale

Shqiptarët nuk janë problem në vend dhe Platforma e shqiptarëve është në suaza e kushtetutës dhe ligjeve. Kjo është përgjigja e nënkryetares së BDI-së, Teuta Arifi në pyetjen e gazetarëve rreth situatës së rënduar politike në Maqedoni pasi presidenti refuzoi t’ia jep mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaev për formimin e Qeverisë. Ajo shtoi se BDI si parti qëndron në...

Gruevski për “HRT”: Me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në intervistë për televizionin shtetëror kroat “HRT” ka deklaruar se “me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni”. “Në njëfarë mënyre është grushtet kur pas zgjedhjeve do të sillet Platformë në një shtet tjetër e që ka të bëjë me shtetin tuaj, në rastin konkret shtetin tonë, Republikën e Maqedonisë. Kur kjo Platformë nuk...

Zaev për HRT: Nuk pres dhunë dhe përplasje

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistë për televizionin shtetëror kroat (HRT) thotë se nuk pret që të ketë përplasje dhe gjakderdhje në vend dhe se nëse kjo duhej të ndodh, do të ndodhte më herët. “Kjo si frikë ekziston dhe të gjithë kemi frikë nga kjo, por jam i bindur se nuk do të arrijë deri aty. Nëse duhej...

Osmani: BDI do të shkoj në Qeveri me LSDM-në

Bashkimi Demokratik për Integrim në seancën e Kryesisë qendrore ka vendosur që të merr pjesë në Qeverinë e re e udhëhequr nga LSDM, shpjegoi mbrëmë zëdhënësi Bujar Osmani. "BDI ka vendosur të respektoj vullnetin e qytetarëve dhe të merr pjesë në Qeveri. Kërkojmë Ivanovi të ndaj mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaevit", tha ai gjatë mbledhjet së Kryesisë qendrore në...