fbpx

Kocijançiq: Pasiguria të përfundoj, të formohet Qeveria pa anulim

-

Rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet të respektohen, pasiguria momentale të merr fund dhe të formohet qeveria pa anulime shtesë, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq për “Radio Evropa e Lirë”.

“Siç BE ka përmendur disa herë, përshirë edhe Parlamenti Evropian, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare duhet të respektohen, të merr fund pasiguria ndërsa Qeveria të formohet pa anulim shtesë, në bazë të shumicës në Parlament”, thotë Kocijançiq duke u përgjigjur në pyetjen e REL, si BE e komenton situatën e re në Kuvendin e Maqedonisë për zgjedhjen e Komisionit për emërime dhe mandat.

Ajo, duke u thirrur në deklaratat paraprake të përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini, komisarit Johanes Han dhe KE-së, vuri në dukje se inkurajojnë presidentin Gjorge Ivanov që menjëherë të shqyrtojë pozitën e tij.

“Tani presim të gjithë liderët politik të mundësojnë proceset demokratike të zhvillohen në mënyrë normale, kjo përfshin zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit pa anulim plotësues”, thotë Kocijançiq.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.