fbpx
Tags Zgjedhje

Tag: zgjedhje

Xhaferi dhe Zaevi hapin premierën e sezonit të ri politik në Kuvend

Në Kuvendin e R. së Maqedonisë, sot në orën 11, fillon procedura për emërimin e Qeverisë së re, që sipas nenit 112 nga Rregullorja, mund të zgjat maksimum dy ditë. Kjo është seanca e parë me të cilën do të udhëheq Talat Xhaferi dhe e para ku Zoran Zaev do të ketë fjalim në cilësinë e mandatarit. Pas krizës më të...

Nesër në ora 11 seancë parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë

Kryetari i Kuvendit tĂ« RM-sĂ«, Talat Xhaferi dje nga mandatari pĂ«r formimin e QeverisĂ«, Zoran Zaev ka pranuar propozimin pĂ«r pĂ«rbĂ«rjen e QeverisĂ« dhe programin pĂ«r mandatin e saj. Xhaferi menjĂ«herĂ« tĂ« dy dokumentet i ka dorĂ«zuar deri tek deputetĂ«t ndĂ«rsa seancĂ«n pĂ«r zgjedhjen e QeverisĂ« e ka thirrur pĂ«r nesĂ«r nĂ« ora 11, thuhet nĂ« kumtesĂ«n nga kabineti i tij.  

Stoltenberg: Formimi i shpejtë i Qeverisë është i rëndësishëm që të fillojnë reformat urgjente

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka pĂ«rshĂ«ndetur veprimin e kryetarit tĂ« MaqedonisĂ«, Gjorge Ivanov qĂ« t’ia dorĂ«zojĂ« mandatin liderit tĂ« Lidhjes Social Demokrate e MaqedonisĂ« (LSDM), Zoran Zaev pĂ«r formim tĂ« QeverisĂ« sĂ« MaqedonisĂ«. “Ky Ă«shtĂ« njĂ« hap i drejtĂ« dhe diçka qĂ« Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ«n e duhur. Nxis qĂ« sa mĂ« shpejtĂ« tĂ« formohet Qeveria e re,...

Vetëm Zaevi kandidohet për kryetar i LSDM-së, mbështetje nga të gjitha komiteteve komunale?

Tani pĂ«r tani s’mund tĂ« dalim me informacione sepse duhet tĂ« verifikojmĂ« çfarĂ« paraqitje kanĂ« arritur nĂ« konkurs. Prej nesĂ«r do tĂ« mund tĂ« japin informata pĂ«rkatĂ«se, deklaroi para pak kohe zĂ«dhĂ«nĂ«si i LSDM-sĂ«, Petre Shilegov nĂ« pyetjen sa kandidatura pĂ«r kryetar partie dhe anĂ«tarĂ« tĂ« KĂ«shillit Qendror dhe MbikĂ«qyrĂ«s tĂ« LSDM-sĂ« kanĂ« arritur prejdje, kur edhe skadoi afati...

LSDM: Diktatura merr fund me Gruevskin

LSDM sot pasdite ka reaguar ndaj postimit në Facebook të kreut të VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski, duke porositur se diktatura për të cilën flet Gruevski ka marrë fund më 11 dhjetor. "Ka ardhur koha që Gruevski dhe kryesia e VMRO DPMNE-së të pajtohen me realitetin. Diktatura për të cilën flet Nikola Gruevski mbaroi me zgjedhjet e 11 dhjetorit, kur shumica...

Ahmeti me Hojt Ji: Xhaferi është zgjedhur në mënyrë legjitime dhe ka mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së

Mbështetja e SHBA-së dhe BE-së për kryetarin e ri të Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili u zgjodh në mënyrë legjitime, do të thotë se Trajko Veljanovski nuk është më kryesues i Kuvendit, ka thënë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në deklaratën për mediat pas takimit me zv- ndihmës sekretarin shtetëror për Evropë dhe Euro Azi në departamentin e shtetit,...

Partitë filluan me licitimin: Takim liderësh, qeveria kalimtare e më pas zgjedhje të reja?

Vazhdimin i sĂ©ances sĂ« sotme konstituive nĂ« Kuvendit, pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« kishte thirrje nga njĂ« deputet i VMRO DPMNE-sĂ« qĂ« tĂ« organizohet takim i liderĂ«ve qĂ« tĂ« tejkalohen tĂ« gjitha çështjet dhe tĂ« arrihet kompromis e mĂ« pas tĂ« ketĂ« edhe zgjedhje tĂ« reja. “KolegĂ« tĂ« nderuar, po shkelen rekorde pĂ«r numrin e pakĂ«naqĂ«sive tĂ« shprehura nga Platforma me...

Njëra palë për qeveri të shpejtë, tjetra për zgjedhje të shpejta: Vazhdon maratona në Parlament

Sot do të ketë vazhdim të ri të seancës konstituive në Kuvend, ku deputetët duhet të debatojnë për emërimin e anëtarëve dhe kryetarit të Komisionit për zgjedhje dhe  emërime si dhe për emërimin e kryetarit të këtij institucioni ligjvënës. Gjatë fundjavës, partitë këmbyen akuza dhe kundër- akuza për temën e ngricave dhe dëmet në bujqësi, ndërtimin e Qendrës së re...

Deputetët e VMRO DPMNE-së debatojnë vet, LSDM nuk diskuton

Deputetët e VMRO DPMNE-së sot në vazhdimin e 15-të të seancës konstituive të Kuvendit, sërish debatonin me vetveten. Në vend të debatit për pikën e rendit të ditës gjegjësisht emërimin e kryetarit dhe anëtarëve të Komisionit për zgjedhje dhe emërime, deputetët e VMRO DPMNE-së përmes replikave dhe kundër- replikave, shpesh të shkruara, diskutojnë për Platformën e partive shqiptare. Ilija Dimovski...

LSDM: Institucionet të mos bëhen viktimë e skenarëve të dhunshëm të Gruevskit

Nikola Gruevski nuk guxon tĂ« kĂ«rcĂ«nohet me dhunĂ«, kjo Ă«shtĂ« kundĂ«r- kushtetuese dhe vepĂ«r e dĂ«nueshme me ligj, porositin nga LSDM nĂ« njoftimin e sotĂ«m. Nga kjo parti mĂ« tej thonĂ« se sĂ« shpejti do tĂ« emĂ«rohet kryetari i ri i Kuvendit e mĂ« pas edhe “qeveria e re reformuese e MaqedonisĂ« unitare, sipas Rregullores, KushtetutĂ«s dhe ligjeve nĂ«...

Uajgël: Askush në BE nuk konsideron se duhet të ketë zgjedhje të reja në Maqedoni

Ende nuk kam dĂ«gjuar asnjĂ«ri nga Parlamenti Evropian i cili vlerĂ«son se duhet tĂ« ketĂ« zgjedhje tĂ« reja. Sipas kĂ«saj, qĂ«ndrimi i PE-sĂ« Ă«shtĂ« i njĂ«jtĂ« me atĂ« tĂ« Komisionit Evropiane si dhe qĂ«ndrimin qĂ« e tha z. Tusk gjatĂ« vizitĂ«s nĂ« Shkup, porositi raportuesi i MaqedonisĂ« nĂ« PE, Ivo UajgĂ«l nĂ« intervistĂ« pĂ«r emisionin “360 gradĂ«â€. Lidhur me sulmet...

Kocijançiq: Pasiguria të përfundoj, të formohet Qeveria pa anulim

Rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetĂ«r duhet tĂ« respektohen, pasiguria momentale tĂ« merr fund dhe tĂ« formohet qeveria pa anulime shtesĂ«, ka deklaruar zĂ«dhĂ«nĂ«sja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq pĂ«r “Radio Evropa e LirĂ«â€. “Siç BE ka pĂ«rmendur disa herĂ«, pĂ«rshirĂ« edhe Parlamenti Evropian, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare duhet tĂ« respektohen, tĂ« merr fund pasiguria ndĂ«rsa Qeveria...

LSDM kërkon mbështetjen e 10 deputetëve për emërimin e kryetarit të Kuvendit

Deputeti i LSDM-së, Oliver Spasovski në vazhdimin e sotëm të nëntë të seancës konstituive kërkoi mbështetjen nga 10 deputetë që të votohet për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit. Sipas Spasovskit, është e qartë se ky debat do të përdoret për zvarritjen dhe bllokimin e Kuvendit. Ilija Dimovs nga VMRO DPMNE tha se diskutimi për këtë pikë duhet të vazhdoj derisa të...

Gruevski nĂ« Facebook: “LSDM me PlatformĂ«n e TiranĂ«s bĂ«n mashtrim zgjedhor

Qeveri e cila do ta zbatoj PlatformĂ«n e TiranĂ«s, e cila Ă«shtĂ« krijuar dhe formuar nĂ« njĂ« shtet tjetĂ«r, s’mund tĂ« jetĂ« reformuese, por anti- shtetĂ«rore ndĂ«rsa sjellja e LSDM-sĂ« Ă«shtĂ« sikur nuk ka popull nĂ« kĂ«tĂ« shtet apo sikur ky popull nuk Ă«shtĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m, ka shkruar kreu i VMRO DPMNE-sĂ«, nĂ« profilin e tij nĂ« Facebook. “PĂ«rkundĂ«r kĂ«saj,...

Kuvendi së shpejti do ta zgjedh qeverinë e re reformuese, porositin nga LSDM

Kuvendi sĂ« shpejti do ta zgjedh qeverinĂ« e re reformuese tĂ« MaqedonisĂ« sepse qytetarĂ«t votuan pĂ«r ndryshime dhe vendosĂ«n qĂ« t’i udhĂ«heqin politikanĂ« serioz, qĂ« kujdesen pĂ«r interesat e tyre dhe tĂ« shtetit, pĂ«rkundĂ«r politikanĂ«ve tĂ« kriminalitetit nga kryesia e VMRO DPMNE-sĂ«, qĂ« tentojnĂ« ta fusin vendin nĂ« krizĂ« mĂ« tĂ« thellĂ« politike dhe izolim, thuhet nĂ« njoftimin e...

Nesër pritet koordinim i ri për emërimin e kryetarit të Komisionit për mandat dhe emërime

As pas pauzës, partitë politike parlamentare sot nuk arritën marrëveshje për kryetarin e Komisionit parlamentar për mandat dhe emërim dhe anuluan koordinimin për nesër në ora 12. Emërimi i kryetarit të Komisionit është bazë për caktimin e vazhdimit të seancës konstituive të Kuvendit, ku duhet të emërohet kryetari i institucionit ligjvënës. Dje partitë u morën vesh vetëm rreth numrit të anëtarëve...

Mançevski: Hanit nuk kemi çfarĂ« t’i themi e qĂ« ai nuk e di

Konsultimet mes LSDM-së dhe partive që i dhanë nënshkrimet e tyre që për mandatar të jetë Zoran Zaevi ende janë në zhvillim e sipër dhe nesër, më së voni deri të martën, pritet të zbardhet propozimi për kryetarin e ri të Kuvendit, deklaroi zv- kryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski për "Televizionin 24". "Besoj se deri në fillim të seancës konsultative...

Jovo Vangelovski, kryetari i ri i Gjykatës Supreme, Stojançe Ribarev, u.d kryetar i Penales

KĂ«shilli GjyqĂ«sor nĂ« seancĂ«n e sotme emĂ«roi gjykatĂ«sin Jovo Vangelovski pĂ«r kryetar tĂ« GjykatĂ«s Supreme dhe gjykatĂ«sin suprem, Stojançe Ribarev e zgjodhi pĂ«r u.d kryetar tĂ« GjykatĂ«s Themelore Shkupi 1. PĂ«r Vangelovskin votuan 12 anĂ«tarĂ«t tĂ« KĂ«shillit, 1 kundĂ«r ndĂ«rsa sipas rregullit tĂ« Badenterit, qĂ« Ă«shtĂ« i domosdoshĂ«m gjatĂ« emĂ«rimit tĂ« kryetarit tĂ« gjykatĂ«s, pesĂ« ishin “pĂ«r” ndĂ«rsa njĂ«...

Dimitriev: Zgjedhjet e reja janë zgjidhja e vetme për dalje nga kriza

Kryeministri teknik Emil Dimitriev, gjatĂ« vizitĂ«s sĂ« sotme nĂ« DelçevĂ«, pĂ«rsĂ«riti qĂ«ndrimin partiak tĂ« VMRO DPMNE-sĂ« se zgjedhjet e parakohshme parlamentare bashkĂ« me lokalet, Ă«shtĂ« rrugĂ«dalja e vetme nga kriza politike. “Konsideroj se temat e kĂ«tilla s’janĂ« privilegj i elitave politike, sado qĂ« ata tĂ« konsiderohen si tĂ« aftĂ« qĂ« tĂ« menaxhohen kĂ«to procese. PĂ«r tema tĂ« kĂ«tilla, faktori i...

KQ i VMRO DPMNE-sĂ«: Partia t’i mbrojĂ« interesat shtetĂ«rore me çdo kusht

VMRO DPMNE patjetĂ«r tĂ« qĂ«ndroj me popullin dhe tĂ« vazhdoj t’i mbroj interesat shtetĂ«rore dhe nacionale me çdo kusht- ky Ă«shtĂ« epilogu nga seanca e djeshme e Komitetit Qendror tĂ« partisĂ«. KQ i VMRO DPMNE-sĂ« ka marrĂ« vendim sipas tĂ« cilit Komiteti Qendror dhe partia duhet tĂ« vazhdojnĂ« tĂ« kundĂ«rshtojnĂ« pĂ«rpjekjet pĂ«r ridefinim tĂ« MaqedonisĂ« nga shtet multietnik nĂ« binacional. “Fituesi...