fbpx

Nesër pritet koordinim i ri për emërimin e kryetarit të Komisionit për mandat dhe emërime

-

As pas pauzës, partitë politike parlamentare sot nuk arritën marrëveshje për kryetarin e Komisionit parlamentar për mandat dhe emërim dhe anuluan koordinimin për nesër në ora 12.

Emërimi i kryetarit të Komisionit është bazë për caktimin e vazhdimit të seancës konstituive të Kuvendit, ku duhet të emërohet kryetari i institucionit ligjvënës.

Dje partitë u morën vesh vetëm rreth numrit të anëtarëve të Komisionit gjegjësisht VMRO DPMNE të ketë gjashtë anëtarë, LSDM pesë ndërsa nga një BDI dhe BESA.

Sipas VMRO DPMNE-së, kryetari i Komisionit për mandat dhe emërim duhet të zgjidhet nga grupi më i madh i deputetëve në Kuvend pa përjashtim, me çka nuk pajtohet LSDM, e cila konsideron se kryetari duhet ta jep shumicën në Kuvend.

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han dhe treshja evropiane Ivo Uajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn, pas takimeve të djeshme me liderët e partive politike parlamentare deklaruan se në ditët e ardhshme kërkojnë të shohin shtetësi serioze dhe përgjegjëse dhe formim të shpejtë të qeverisë së re.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.