fbpx
Tag: избор

tag: избор

Vetëm Zaevi kandidohet për kryetar i LSDM-së, mbështetje nga të gjitha komiteteve komunale?

Tani për tani s’mund të dalim me informacione sepse duhet të verifikojmë çfarë paraqitje kanë arritur në konkurs. Prej nesër do të mund të japin informata përkatëse, deklaroi para pak kohe zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov në pyetjen sa kandidatura për kryetar partie dhe anëtarë të Këshillit Qendror dhe Mbikëqyrës të LSDM-së kanë arritur prejdje, kur edhe skadoi afati...

Ahmeti me Hojt Ji: Xhaferi është zgjedhur në mënyrë legjitime dhe ka mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së

Mbështetja e SHBA-së dhe BE-së për kryetarin e ri të Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili u zgjodh në mënyrë legjitime, do të thotë se Trajko Veljanovski nuk është më kryesues i Kuvendit, ka thënë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në deklaratën për mediat pas takimit me zv- ndihmës sekretarin shtetëror për Evropë dhe Euro Azi në departamentin e shtetit,...

Kocijançiq: Pasiguria të përfundoj, të formohet Qeveria pa anulim

Rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet të respektohen, pasiguria momentale të merr fund dhe të formohet qeveria pa anulime shtesë, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq për “Radio Evropa e Lirë”. “Siç BE ka përmendur disa herë, përshirë edhe Parlamenti Evropian, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare duhet të respektohen, të merr fund pasiguria ndërsa Qeveria...

Nesër pritet koordinim i ri për emërimin e kryetarit të Komisionit për mandat dhe emërime

As pas pauzës, partitë politike parlamentare sot nuk arritën marrëveshje për kryetarin e Komisionit parlamentar për mandat dhe emërim dhe anuluan koordinimin për nesër në ora 12. Emërimi i kryetarit të Komisionit është bazë për caktimin e vazhdimit të seancës konstituive të Kuvendit, ku duhet të emërohet kryetari i institucionit ligjvënës. Dje partitë u morën vesh vetëm rreth numrit të anëtarëve...

Mançevski: Hanit nuk kemi çfarë t’i themi e që ai nuk e di

Konsultimet mes LSDM-së dhe partive që i dhanë nënshkrimet e tyre që për mandatar të jetë Zoran Zaevi ende janë në zhvillim e sipër dhe nesër, më së voni deri të martën, pritet të zbardhet propozimi për kryetarin e ri të Kuvendit, deklaroi zv- kryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski për "Televizionin 24". "Besoj se deri në fillim të seancës konsultative...

Partitë u morën vesh për ekipin e Janevës, vazhdojnë bisedimet e grupeve të punës

Sot në mesditë, vazhdojnë bisedimet e  grupeve të punës të partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos për Kodin Zgjedhor, pasi që sot në mëngjes ata u morën vesh të debllokojnë kontestin për Prokurorinë Speciale. Ndërkaq, siç mëson "Meta", në orën 1 pas mesnate, katër partitë politike firmosën letër të cilën duhet t'ia dërgojnë ministrit të drejtësisë, Adnan Jashari, i...

Këshilli i prokurorëve do të zgjedh ekipin e Janevës javën e ardhshme

Seanca e Këshillit të prokurorëve publik, për emërimin e ekipit të prokurores publike, Katica Janeva edhe krahas paralajmërimeve jo- zyrtare se do të mbahet nesër apo të mërkurën, megjithatë është anuluar për javën e ardhshme. Këtë për gazetën “Utrinski” e konfirmoi kryetari i Këshillit të prokurorëve publik, Petar Anevski i cili i theksoi edhe arsyet për anulimin e seancës. “Kërkuam nga...

Emërohet myftiu i ri i Shkupit, të shkarkuarit paralajmërojnë protesta

BFI për myfti të ri të Shkupit e emëroi Rexhep Jusufin. Anëtarët e shkarkuar të Myftinisë së Shkupit akuzojnë kryetarin e Bashkësisë Islame, Sulejman Rexhepi se këtë e ka bërë në mënyrë joligjore. “Nuk është zgjedhur, ai është emëruar nga Sulejman Rexhepi, pa vullnetin e tij. Në komunikim e sipër me Rexhep Jusufin, vet më tha se është detyruar ta pranoj...

Sot seanca e parë e Qeverisë pas dorëheqjeve të Jankulloskës, Janakieskit dhe Mijalkovit

Sot do të mbahet seancë qeveritare, e para pas dhjetë ditëve (12 maj, e martë) kur edhe u verifikuan dorëheqjet e ministres së brendshme, Gordana Jankulloska, për transportit dhe lidhje, Mile Janakieski dhe drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov. Informacionin për “Meta” e konfirmoi zëdhënësi i Qeverisë, Aleksandar Gjorgjiev. Sipas informacioneve tona, në seancën e sotme ka mundësi të emërohen edhe drejtorët...