fbpx
Таг: избор

таг: избор

Кацарска: Пратениците се неодговорни спрема уставните обврски, затоа сме без една третина од судиите

За Уставниот суд годинава била полна со неизвесност и oтежнато функционирање во вршењето на неговите надлежности, а темата со неизбирањето на судиите сẻ уште е сериозен проблем за Уставниот суд, но и дамка за угледот на државата, само затоа што пратениците се неодговорни спрема уставните обврски. Ова денеска го изјави претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска. „Беа избрани двајца нови...

Контраспин: Без критериуми за „истакнат правник“ секој избор на уставни судии ќе биде спинуван

Целиот проблем во изборот на уставните судии се наоѓа во непрецизната уставна одредба дека судиите ги избира Собранието „од редот на истакнати правници“. Се додека не се донесе посебен закон што ќе го регулира ова прашање, секој избор на уставни судии ќе се проблематизира и ќе се спинува, пред се од политичарите и на власта и на опозицијата, како...

Бектеши: Ќе се крати бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија

Крешник Бектеши
На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница го усвои Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за јавни претпријатија со кој се намалува бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија. Согласно новото законско решение бројот на членови на управните одбори се намалува од сегашните 15, на 7 членови , односно 5 во...

Најновите и најдобрите игри на тема Господар на Прстените од Џ.Р.Р. Толкин

Најновата игра од “светот” на Џон Роналд Руел Толкин што треба да излезе е играта Голум. Исто така, имаше најави и за сосема нова ММОРПГ (Масив Мултиплејер Онлајн Рол Плеинг Гејм), која исто како и најавената серија што треба да се снима ќе беше сместена во второто доба на Средна Земја и ќе беше далеку пред дејството од Господар...

Сања Лукаревска избрана за заменик-претседател на СДСМ, Заев ѝ се заблагодари на Шекеринска

Актуелната директорка на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска е избрана за нов заменик-претседател на СДСМ. Владејачките социјалдемократи денеска одржаа изборен конгрес, на кој Лукаревска со 682 гласа „за“ и 2 „против“ го зазеде местото на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Шекеринска веќе најави дека нема да се кандидира за оваа функција, ниту пак ќе прифати некоја друга партиска...

Мандатот на Киро Здравев заврши, Павлина Црвенковска е новата претседателка на Судскиот совет

Со 12 гласа „за“, членовите на Судскиот совет денеска ја избраа Павлина Црвенковска за нова претседателка на советот. Таа го наследи досегашниот претседател Киро Здравев, на кого денеска му заврши мандатот. Мандатот на новата претседателка на Судскиот совет на РСМ е две години. Во изјава за медиумите, Павлина Црвенковска рече дека актуелниот состав на Судскиот совет со неа како претседател...

Фетаи и Рустеми од поранешно СЈО избрани за обвинители во Вишото јавно обвинителство

Советот на јавни обвинители избра пет нови обвинители за во Обвинителството за организиран криминал и корупција, предводено од Вилма Русковска. Тројца од петте избрани обвинители се од поранешното Специјално јавно обвинителство и тоа Лиле Стефанова, Трајче Пеливанов и Артан Ајро, како и обвинителките Катерина Коларич и Наташа Поп Трајкова. На огласот кој траеше повеќе од седум месеци биле пријавени 14...

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ: Изборот на органите во МРТ и АВМУ со просто мнозинство е ризичен

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) со загриженост го следат процесот за измена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, инициран од група пратеници на владејачкото мнозинство. Во овој предлог се бара изборот на членови на Програмскиот совет во...

Собранието го изгласа новиот состав на ДИК, за претседател е избран Александар Даштевски

Собранието денеска со 95 гласа „за“ и ниту еден „против“ го избра новиот состав на Државната изборна комисија, чиј претседател ќе биде Александар Даштевски кој доаѓа на местото на Оливер Дерковски, а кој е предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Потпретседателка на ДИК останува Дитмире Шеху, на предлог на ДУИ. Во старо-новиот состав на ДИК на предлог на ВМРО-ДПМНЕ е избран и Бобан Стојаноски,...

Собранието ја избра Добрила Кацарска за уставен судија

Со 61 глас „ЗА“, Собранието попладнево ја избра Добрила Кацарска за нов уставен судија. Кацарска е избрана за судија во Уставниот суд по предлог на Судскиот совет. Нејзиниот мандат ќе трае 9 години, а таа доаѓа на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чиј мандат му истече во април годинава. Со изборот на Кацарска, се комплетира составот на...

Џемаили: Се очекува постапката за нов реис на ИВЗ да заврши за две до три недели

Исламската верска заедница (ИВЗ) на Северна Македонија на вчерашниот состанок на Ријасетот го објави изборот за Реис ул Улема на ИВЗ, формираше правилник и ја назначи Изборната комисија која ќе се занимава со условите и датумот на изборите, пренесува Порталб.мк. Селвер Џемаили, шеф на кабинетот на сегашниот В.Д. реис Шаќир Ефенди Фетаху, вели дека Комисијата ќе се состане денес за...

Порталб: Одложувањето на изборот на нов претседател на Врховен суд може да влијае врз работата на судот

И покрај фактот што законскиот рок од една година за функцијата вршител на должноста (в.д.) претседател на Врховниот суд помина, Судскиот совет сè уште нема објавено оглас за нов претседател на највисокиот суд во земјата, кој сега веќе една година го води Фаик Арслани, откако Јово Вангеловски беше разрешен од должноста поради непрофесионално и неодговорно работење во службата, пишува...

Српскиот парламент треба да гласа за Ивица Дачиќ за нов парламентарен спикер

Српскиот парламент денеска треба да го одржи продолжението на конститутивната седница, на која што ќе се расправа за втората точка од дневниот ред - избор на претседател на законодавниот дом. Како што најави Александар Вучиќ, претседателот на Србија и на Српската напредна партија, која има апсолутно мнозинство во овој состав, лидерот на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ, ќе биде...

ВМРО-ДПМНЕ бара можност да избере јавен обвинител

На синоќешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против „неправдите, реваншизамот и политичкото насилство“ претседателот Христијан Мицкоски упати четири барања од партијата. Поради тоа што, како што рече:„судството и обвинителството се инструменти на мафијата и се клекнати на колена“, се бара да биде исполнето претходно даденото ветување до ВМРО-ДПМНЕ и да и се даде можност на опозицијата да предложи независен и...

Собранието ги избра замениците-министри предложени од Владата

Собранието синоќа во рамки на 13. седница, со 62  гласа за, 44 против и без ниту еден воздржан ги избра замениците министри во Владата. За заменици-министри се избрани: – Башким Хасани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за одбрана; – Назим Буши, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за внатрешни работи; – Агим Нухиу, за заменик на министерот кој...

Мрежата за заштита од дискриминација бара транспарентен избор на членови на КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација остро ја осудува одлуката на Владата со која се одбива предлогот на граѓанските организации за транспарентна и инклузивна постапка за избор на членовите на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), информираат од таму. „Со оваа одлука, од една страна, Владата покажува дека има намера да назначува партиски кандидати во тело кое според закон...

И покрај најавите за избор на реис на ИВЗ по Курбан Бајрам, процесот уште не е започнат

Исламската верска заедница на Р.С. Македонија (ИВЗ) сè уште не ги започна подготовките за избор на нов реис, и покрај тоа што најавуваше дека по Курбан Бајрам треба да започнат со изборниот процес. ИВЗ, сега повторно најавува дека очекуваат да започнат активностите за избор на нов реис кон крајот на септември, пишува „Порталб.мк“. Селвер Џемаили, шеф на Кабинетот на реисот...

Втор ден собраниска расправа, најдоцна до полноќ ќе добиеме нова влада

Десетина минути по 12 часот, денеска продолжи собраниската расправа на која се расправа за избор на новата македонска влада. Денешната расправа започна со излагањето на пратеникот од владејачката коалиција „Можеме“, Павле Трајанов. Покрај излагањето на пратениците, во моментов бројни се и меѓусебните реплики на пратеници, како од двете водечки коалиции од македонскиот блок, така и помеѓу албанските пратеници. Пратеникот Павле...

Собраниската седница на која треба да се избере новата Влада ќе продолжи в недела во 12 часот

Собраниската седница на која се расправаше за избор на новата Влада, заврши вечерва и ќе продолжи в недела во 12 часот. Мандатарот Зоран Заев изјави дека „ќе имаме мала, ефикасна влада од одговорни и отчетни кадри, целосно посветени на трансформација на подобро.“ Тој во неговото експозе се осврна на македонската економија при што вети забрзан економски раст. „По завршувањето на кризата, Владата...

Почна собраниската седница на која треба да се избере новата Влада

По речиси еден час задоцнување, во Собранието почна седницата на која треба да се избере новата Влада. Од СДСМ веруваат дека преку квалитетна дебата, предлозите за новиот владин состав ќе го добијат потребното мнозинство. „Новиот владин состав одговорно, отчетно и посветено ќе работи и гарантира континуитет во спроведувањето на нашите заеднички стратешки приоритети: членство во НАТО и Европската унија, добри меѓусоседски...

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...