fbpx
Таг: избор

таг: избор

На местото на Јовески, избрана е Соња Симовска како в.д. републички јавен обвинител

Обвинителката Соња Симовска денеска беше избрана за в.д. републички јавен обвинител и ќе дојде на местото на Љубомир Јовески. Советот на јавни обвинители денеска ја избра Симовска, која доаѓа на местото на Јовески поради истекот на неговиот шестгодишен мандат. Симовска ќе ја врши функцијата до изборот на нов републички јавен обвинител, за што процедурата треба да оди преку Владата и...

Албанската опозиција може да остане без член во Државната изборна комисија

Владејачкото мнозинство во Комисијата за избори и именувања денеска го отфрли предлогот Абдуш Демири од партијата БЕСА да биде член на Државната изборна комисија. СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците се согласија околу оваа точка, по што претседателката на Комисијата, Марија Георгиевска прочита дека се отфрла кандидатурата на Демири. „Зошто играте вакви игри, што ви требаат ваквите игри нема да...

Професорката Јадранка Дабовиќ-Анастасовска стана уставна судијка

Професорката од Правниот факултет „Јустинијан Први“, Јадранка Дабовиќ-Анастасовска е избрана за судијка во Уставниот суд. Таа е избрана на предлог на СДСМ и го наследува Јован Јосифовски, пензионираниот судија. Дабовиќ-Анастасовска го поминала филтерот во собраниската комисија за прашањата на изборите и именувањата. Таа беше поддржана на пленарната седница во Собранието со 64 гласа. Новата уставна судијка јa потпиша свечената изјава со...

Марија Јаничевска избрана за директор на Оперативно-техничката агенција

Со 93 гласа „ЗА“, пратениците од Собранието на РСМ денеска ја избраа Марија Јаничевска за нов директор на Оперативно-техничката агенција (ОТА), која доаѓа на местото на досегашниот директор Зоран Ангеловски. Марија Јаничевска е дипломиран правник и досегашен стручен соработник за општи и заеднички работи во Оперативно-техничката агенција. Предлогот беше утврден едногласно, а денеска го доби и неопходното дво-третинско мнозинство и...

Најдобрите и најнови трејлери за игри од Gamescom 2023

На настанот Gamescom 2023 преку неколкучасовен стрим во живо беа претставени најновите и најдобрите трејлери за видео игри. Самите трејлери се добри и ги прикажуваат новите карактеристики што фигурираат во игрите, меѓутоа и за многу од игрите новитетите се непроменети од вестите што веќе беа објавени. Токму поради тоа, во овој текст ќе ви презентираме голем број трејлери со датумите...

Димовска и Георгиев нови членови на Судскиот совет, повеќето врховни судии го бојкотираа изборот

Судиите Антоанета Димовска и Наке Георгиев се новите членови на Судски Совет, откако двајца членови претходно дадоа оставки по низата контроверзии во оваа судска институција. Повеќето врховни судии кои гласале, според резултатите, ги пречкртале гласачките ливчиња, но сепак Наке Георгиев станува нов член иако тој има само 6 гласа „за“ (заедно со неговиот глас), а седум биле неважечки. Тројца врховни...

Собранието ја избра Елизабета Дуковска за уставна судијка

Собранието на РСМ со 64 гласа „Зa“ денеска ја избра Елизабета Дуковска за судија во Уставниот суд. Дуковска ќе ја замени Валентина Маркудова, чиј мандат истече во декември 2022 година. Таа за нов судија во Уставниот суд беше предложена од Судскиот совет. Инаку, Уставниот суд досега функционираше со шест од вкупно девет судии. Во Собранието од страна на опозицијата е...

Анита Бошковска и Катерина Георгиевска избрани за судијки во Врховниот суд

Ниту еден од петте кандидати за избор на врховни судии во кривичниот оддел на Врховниот суд не беше избран од Судскиот совет. Од граѓанска област, за судии на Врховниот суд исто така беа пријавени пет кандидати, но Судскиот совет избра само две судијки што ги исполнија условите од законот, односно добија најмалку осум гласа „за“. Судскиот совет ги избра единствено...

Кацарска: Пратениците се неодговорни спрема уставните обврски, затоа сме без една третина од судиите

За Уставниот суд годинава била полна со неизвесност и oтежнато функционирање во вршењето на неговите надлежности, а темата со неизбирањето на судиите сẻ уште е сериозен проблем за Уставниот суд, но и дамка за угледот на државата, само затоа што пратениците се неодговорни спрема уставните обврски. Ова денеска го изјави претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска. „Беа избрани двајца нови...

Контраспин: Без критериуми за „истакнат правник“ секој избор на уставни судии ќе биде спинуван

Целиот проблем во изборот на уставните судии се наоѓа во непрецизната уставна одредба дека судиите ги избира Собранието „од редот на истакнати правници“. Се додека не се донесе посебен закон што ќе го регулира ова прашање, секој избор на уставни судии ќе се проблематизира и ќе се спинува, пред се од политичарите и на власта и на опозицијата, како...

Бектеши: Ќе се крати бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија

Крешник Бектеши
На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница го усвои Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за јавни претпријатија со кој се намалува бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија. Согласно новото законско решение бројот на членови на управните одбори се намалува од сегашните 15, на 7 членови , односно 5 во...

Најновите и најдобрите игри на тема Господар на Прстените од Џ.Р.Р. Толкин

Најновата игра од “светот” на Џон Роналд Руел Толкин што треба да излезе е играта Голум. Исто така, имаше најави и за сосема нова ММОРПГ (Масив Мултиплејер Онлајн Рол Плеинг Гејм), која исто како и најавената серија што треба да се снима ќе беше сместена во второто доба на Средна Земја и ќе беше далеку пред дејството од Господар...

Сања Лукаревска избрана за заменик-претседател на СДСМ, Заев ѝ се заблагодари на Шекеринска

Актуелната директорка на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска е избрана за нов заменик-претседател на СДСМ. Владејачките социјалдемократи денеска одржаа изборен конгрес, на кој Лукаревска со 682 гласа „за“ и 2 „против“ го зазеде местото на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Шекеринска веќе најави дека нема да се кандидира за оваа функција, ниту пак ќе прифати некоја друга партиска...

Мандатот на Киро Здравев заврши, Павлина Црвенковска е новата претседателка на Судскиот совет

Со 12 гласа „за“, членовите на Судскиот совет денеска ја избраа Павлина Црвенковска за нова претседателка на советот. Таа го наследи досегашниот претседател Киро Здравев, на кого денеска му заврши мандатот. Мандатот на новата претседателка на Судскиот совет на РСМ е две години. Во изјава за медиумите, Павлина Црвенковска рече дека актуелниот состав на Судскиот совет со неа како претседател...

Фетаи и Рустеми од поранешно СЈО избрани за обвинители во Вишото јавно обвинителство

Советот на јавни обвинители избра пет нови обвинители за во Обвинителството за организиран криминал и корупција, предводено од Вилма Русковска. Тројца од петте избрани обвинители се од поранешното Специјално јавно обвинителство и тоа Лиле Стефанова, Трајче Пеливанов и Артан Ајро, како и обвинителките Катерина Коларич и Наташа Поп Трајкова. На огласот кој траеше повеќе од седум месеци биле пријавени 14...

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ: Изборот на органите во МРТ и АВМУ со просто мнозинство е ризичен

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) со загриженост го следат процесот за измена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, инициран од група пратеници на владејачкото мнозинство. Во овој предлог се бара изборот на членови на Програмскиот совет во...

Собранието го изгласа новиот состав на ДИК, за претседател е избран Александар Даштевски

Собранието денеска со 95 гласа „за“ и ниту еден „против“ го избра новиот состав на Државната изборна комисија, чиј претседател ќе биде Александар Даштевски кој доаѓа на местото на Оливер Дерковски, а кој е предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Потпретседателка на ДИК останува Дитмире Шеху, на предлог на ДУИ. Во старо-новиот состав на ДИК на предлог на ВМРО-ДПМНЕ е избран и Бобан Стојаноски,...

Собранието ја избра Добрила Кацарска за уставен судија

Со 61 глас „ЗА“, Собранието попладнево ја избра Добрила Кацарска за нов уставен судија. Кацарска е избрана за судија во Уставниот суд по предлог на Судскиот совет. Нејзиниот мандат ќе трае 9 години, а таа доаѓа на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чиј мандат му истече во април годинава. Со изборот на Кацарска, се комплетира составот на...

Џемаили: Се очекува постапката за нов реис на ИВЗ да заврши за две до три недели

Исламската верска заедница (ИВЗ) на Северна Македонија на вчерашниот состанок на Ријасетот го објави изборот за Реис ул Улема на ИВЗ, формираше правилник и ја назначи Изборната комисија која ќе се занимава со условите и датумот на изборите, пренесува Порталб.мк. Селвер Џемаили, шеф на кабинетот на сегашниот В.Д. реис Шаќир Ефенди Фетаху, вели дека Комисијата ќе се состане денес за...

Порталб: Одложувањето на изборот на нов претседател на Врховен суд може да влијае врз работата на судот

И покрај фактот што законскиот рок од една година за функцијата вршител на должноста (в.д.) претседател на Врховниот суд помина, Судскиот совет сè уште нема објавено оглас за нов претседател на највисокиот суд во земјата, кој сега веќе една година го води Фаик Арслани, откако Јово Вангеловски беше разрешен од должноста поради непрофесионално и неодговорно работење во службата, пишува...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...