fbpx

Собранието ја избра Добрила Кацарска за уставен судија

-

Со 61 глас „ЗА“, Собранието попладнево ја избра Добрила Кацарска за нов уставен судија. Кацарска е избрана за судија во Уставниот суд по предлог на Судскиот совет. Нејзиниот мандат ќе трае 9 години, а таа доаѓа на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чиј мандат му истече во април годинава. Со изборот на Кацарска, се комплетира составот на Уставниот суд.

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ жестоко се спротивстави на изборот на Добрила Кацарска за уставен суд и на денешната собраниска седница не присуствуваше на гласањето. Расправата пред изборот на новата уставна судијка помина во мошне бучна атмосфера, поради противењата на опозицијата за нејзин избор.

Добрила Кацарска е судијка со 30-годишно искуство, која што судела предмети како од кривичната област, така и предмети од граѓанската област. На позицијата уставен судија доаѓа од Основниот кривичен суд во Скопје, каде досега беше судијка за организиран криминал.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download lava firmware
Download WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=