fbpx
Таг: Добрила Кацарска

таг: Добрила Кацарска

Уставен суд: Кацарска има право да остане на функцијата

Како реакција на тоа што Судскиот совет испратил известување до претседателот на Собранието, дека уставната судија Добрила Кацарска ги исполнила условите за остварување на старосна пензија во јуни 2022 година, со што наводно би требало да го изгуби статусот на активен судија, Уставниот суд излезе во нејзина одбрана. Оттаму велат дека Кацарска го задржува правото да остане на функција. „Судот...

Ана Павловска Данева ја повлече кандидатурата, не помина ниту Осман Кадриу за претседател на Уставен

Пропадна и седмиот обид, па и осмиот обид да се избере претседател на Уставниот суд. Уставната судијка Ана Павловска Данева се повлече од трката за челното место на Уставниот суд, со цел да не предизвика уставна криза. Со нејзиното повлекување, таа остави простор да се избере Татјана Васиќ Бозаџиева, но таа, и на седмото гласање, повторно доби 5 гласови,...

Седми обид за избор на нов претседател на Уставен суд

Денеска повторно ќе се гласа за нов претседател на Уставниот суд, по шесте неуспешни обиди на седницата во четврток и на нејзиното продолжение во петок. Судиите на Уставниот суд гласаа меѓу кандидатките Татјана Васиќ Бозаџиева и Ана Павловска Данева, но ниедна од нив не го доби потребното двотретинско мнозинство. Тригодишниот мандат на досегашната претседателка Добрила Кацарска ѝ истече вчера. Покрај неа...

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички нападната. На денешната прес-конференција, каде таа даде и осврт на активностите за време на нејзиниот мандат, Кацарска вели дека некои од првичните закани не ги пријавувала за да не ги вознемирува...

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: „Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска се сретна со амбасадорката на Германија Н.Е. Петра Дрекслер, по повод завршувањето на мандатот како и неколкугодишната успешна соработка. На средбата, како што велат од Уставниот суд, било истакнато заедничкото задоволство од спроведените проекти и активности во Уставниот суд со поддршка на Сојузна Република Германија. Амбасадорката Петра Дрекслер изразила искрена лична благодарност до претседателката...

Закани кон претседателката на Уставен: Импровизиран кревет и кујнски нож во гаражата на Кацарска

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, вчера во полиција пријавила дека добила закани по својот живот, откако во нејзиното гаражно место пронашла импровизиран кревет и кујнски нож. Ножот бил забоден на прекинувачот за светло. „На 14.05.2024 во СВР Скопје од страна на Д.К. било пријавено дека на подрачјето на Центар во подземни гаражи, во нејзино гаражно место, биле пронајдени импровизиран...

Пет иницијативи доставени до Уставниот суд за личните документи

Пет иницијативи се доставени до Уставниот суд во врска со личните карти, возачките дозволи и пасошите. Иницијативите се однесуваат за периодот на издавањето на овие лични документи, односно на нивното времетраење бидејќи некои сѐ уште се со важност, како и на правото на слобода на движење, рече претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска. Сепак, таа потенцираше дека слободата на...

Кацарска: Предизвик за 2024 година е да се воведе уставна жалба за граѓаните

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, на својата годишна прес-конференција на која ги изнесе заклучоците низ призма на работењето на Судот во текот на 2023 година, рече дека основниот заклучок од изминатата година е дека итно е потребно да се воведе уставна жалба за граѓаните. Таа упати порака до политичарите, до сите политички партии и пратеници, да им овозможат на...

Протест на вработените во финансии поради намалените 30 отсто на додатоците на плата

Вработени во Министерството за финансии денеска протестираа пред зградата на Уставниот суд, по одлуката со која се замрзна исплатата на надополнувањето на основната плата за 30 отсто на вработените во Министерството и во другите органи на управата, кои се опфатени со автентичното толкување. Претседателот на УПОЗ, Трпе Деаноски, побара од претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, да им одговори како...

Дрекслер: Преку уставна жалба, на граѓаните треба да им се овозможи да тужат за своите права пред Уставниот суд

Амбасадорката на Сојузна Република Германија Петра Дрекслер изрази поддршка за иницијативата за воведување на уставна жалба во земјава, со што ќе се овозможи граѓаните да тужат за сите права од Уставот пред Уставниот суд на РСМ. Во текот на нејзиното излагање на Регионалната конференција на која е промовирана студија за уставна жалба во Република Северна Македонија, амбасадорката Дрекслер порача: „Северна...

Од државите во регионот, само во Македонија го нема инструментот уставна жалба

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска повика на поддршка од сите политички чинители за воведување на уставна жалба во С. Македонија. Таа денеска се обрати на Регионалната конференција, која се одржа со цел промоција на потребата од воведување на уставна жалба. Без уставна жалба, граѓаните не можат да се жалат пред Уставниот суд за прекршување на многу права и...

Кацарска: Над 2 години чекаме избор на уставни судии, фрапирана сум од измените на Кривичниот законик

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска е изненадена и фрапирана од носењето на измените од Кривичниот законик, особено што истите се донесоа без никаква опструкција дури ни од опозицијата, а во услови кога повеќе од две години не може да се комплетира Уставниот суд и да се изберат уставни судии. „Би сакала да кажам дека сум навистина изненадена со носењето...

Кацарска: Во септември ќе бидат ставени на седница Преспанскиот договор и Законот за јазиците

Законот за јазиците и Преспанскиот договор ќе бидат ставени на седница во септември, односно најдоцна во октомври, кажа денеска на брифинг со новинарите претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска. Таа рече дека одложувањето на решавањето по овие предмети е поради недоволниот број на судии во Уставниот суд. „Пратениците и понатаму не избираат уставни судии. Од 2 јуни е веќе трета...

Кацарска: Пратениците се неодговорни спрема уставните обврски, затоа сме без една третина од судиите

За Уставниот суд годинава била полна со неизвесност и oтежнато функционирање во вршењето на неговите надлежности, а темата со неизбирањето на судиите сẻ уште е сериозен проблем за Уставниот суд, но и дамка за угледот на државата, само затоа што пратениците се неодговорни спрема уставните обврски. Ова денеска го изјави претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска. „Беа избрани двајца нови...

Во декември истекува мандатот на уште еден судија, работaта на Уставниот суд ќе биде блокирана

Алармантната состојба со неизбрани судии во Уставниот суд продолжува, при што државата ќе се најде во уставна криза што ќе има за последица од декември да нема услови за одржување на седници и Уставниот суд ќе биде оневозможен да врши контрола на законите и прописите и да ги штити правата и слободите на граѓаните. Вакво предупредување денеска испрати претседателката на...

Кацарска: Да се воведе уставна тужба, правото за здрава животна средина е ограничено пред Уставен

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска денеска ја отвори темата за проширување на надлежностите на Судот преку воведување на уставна тужба, со која ќе се овозможи граѓаните да бараат заштита на слободите и правата, вклучувајќи го правото на заштита на животната средина, и да се надминат ограничувањата со кои може да се поднесе барање единствено за правата и слободите...

Добрила Кацарска е избрана за нов претседател на Уставниот суд

Судијката Добрила Кацарска денеска е избрана за нов претседател на Уставниот суд со мнозинство гласови, на затворена седница. Таа доаѓа на местото на досегашниот претседател, Сали Мурати, кој ја напушта претседателската и судската функција во Уставен, поради завршување на мандатот и немање на право на реизбор. Тој оваа функција ја извршуваше од 30 октомври 2019 година. Кацарска е избрана со...

Собранието ја избра Добрила Кацарска за уставен судија

Со 61 глас „ЗА“, Собранието попладнево ја избра Добрила Кацарска за нов уставен судија. Кацарска е избрана за судија во Уставниот суд по предлог на Судскиот совет. Нејзиниот мандат ќе трае 9 години, а таа доаѓа на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чиј мандат му истече во април годинава. Со изборот на Кацарска, се комплетира составот на...

Судскиот совет предложи Добрила Кацарска да биде избрана за уставен судија

Судскиот совет на РСМ на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за избор на нов судија во Уставниот суд. Судскиот совет може да предложи двајца од вкупно девет судии колку што брои Уставниот суд. Судијката Кацарска е предложена на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чијшто мандат веќе е истечен. Предлогот на Судскиот совет за избор на...

Во „Триста“ досудени девет години затвор за Ѓоко Поповски

Во завршницата на повтореното судење за случајот „Триста“ на СЈО, поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, повторно доби 9 години затвор. Според пресудата, Поповски направил злоупотреба на службената положба бидејќи спротивно на Законот за јавни набавки го прифатил предлогот на Комисијата во министерството и во периодот од 2008 до 2012 година не ги избрал најповолните понуди на тендерот за набавка...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...