fbpx
Таг: Судски совет

таг: Судски совет

Весна Дамева е новата претседателка на Судскиот совет

За нова претседателка на Судскиот совет е избрана Весна Дамева со 10 гласа „за“ и еден „против“. На денешното гласање не присуствуваше Павлина Црвенковска, додека од гласањето се иззеде Зоран Герасимовски кој пред две недели беше избран за член на управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители. Денешниот избор на Дамева следи откако Црвенковска минатата недела поднесе неотпловиклива...

Претседателката на Судски совет, Павлина Црвенковска, поднесе неотповиклива оставка

Претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, денеска поднесе неотповиклива оставка од функцијата. Тоа го соопшти на почетокот на денешната седница на советот, јави СДК.мк. Потоа таа стана и излезе од салата, а во заминување кон присутните новинари додаде дека за причините јавноста ќе биде дополнително известена. Целиот текст може да се прочита тука.

Во декември истекува мандатот на уште еден судија, работaта на Уставниот суд ќе биде блокирана

Алармантната состојба со неизбрани судии во Уставниот суд продолжува, при што државата ќе се најде во уставна криза што ќе има за последица од декември да нема услови за одржување на седници и Уставниот суд ќе биде оневозможен да врши контрола на законите и прописите и да ги штити правата и слободите на граѓаните. Вакво предупредување денеска испрати претседателката на...

Парадоксално: Земјава има недостиг на судии и покрај тоа што нивниот број е над европските стандарди

Северна Македонија има повеќе судии отколку што се бара со европските стандарди, но сепак судии недостигаат. Ова на прв поглед изгледа парадоксално, сепак причината за овој недостиг е поради вишокот предмети, кои сè уште не се обработени и за кои нема конечен епилог, што може да доведе до застарување на предметите. Министерот за правда Никола Тупанчевски вели дека според...

Порталб: Во Апелација молк по скандалозното ослободување на Мијалков од притвор

Остри реакции уследија откако Апелациониот суд завчера одлучи да го ослободи од притвор поранешниот началник на тајната полиција Сашо Мијалков, кој со првостепена одлука во два предмети е осуден на вкупно 20 години затвор, а осомничен е и во неколку други случаи. Ослободувањето на Мијалков од притвор е скандалозно и поради тоа што во февруари годинава Мијалков избега на три...

Порталб: Врховните судии сѐ уште не донеле одлука за „Диво Насеље“

Поминаа повеќе од два и пол месеци откако во Врховниот суд се одржа јавното рочиште во однос на жалбите поднесени од страна на одбраната во случајот „Диво Насеље“, но судиите на советот на Врховниот суд сѐ уште не донеле одлука за предметот, пишува Порталб.мк. Порталб.мк се обрати до Врховниот суд за да дознае до каде е постапката за одлуката. Од...

Мандатот на Киро Здравев заврши, Павлина Црвенковска е новата претседателка на Судскиот совет

Со 12 гласа „за“, членовите на Судскиот совет денеска ја избраа Павлина Црвенковска за нова претседателка на советот. Таа го наследи досегашниот претседател Киро Здравев, на кого денеска му заврши мандатот. Мандатот на новата претседателка на Судскиот совет на РСМ е две години. Во изјава за медиумите, Павлина Црвенковска рече дека актуелниот состав на Судскиот совет со неа како претседател...

Судскиот совет денеска ја разреши Софија Лаличиќ

Судскиот совет денеска донел одлука за разрешување на судијката Софија Лаличиќ од Кривичниот суд во Скопје. Одлуката е донесена со 11 гласа „за“ и 2 гласа „против“. Образложението за ваквата одлука е дека судијката Лаличиќ нестручно и несовесно си ја вршела својата функција. „Истовремено донесена е Одлука со која времено се оддалечува од вршење на судиската функција до правосилно завршување...

Судијката Беса Адеми во петок ќе положи заклетва за нова претседателка на Врховниот суд

Процедурата е завршена и во петок ќе се одржи церемонијата за заклетва на новата претседателка на Врховниот суд на РСМ, Беса Адеми, изјавија за „Порталб.мк“ од Судскиот совет. Жалбената процедура за избор на претседател на Врховниот суд е завршена. Судскиот совет на 12 февруари, со 12 гласови „за“ и еден „против“ ја избра судијката Беса Адеми за нова претседателка на...

Судскиот совет ја разреши судијката Лидија Неделкова од Врховниот суд

Судскиот совет на денешната седница одлучил да ја разреши судијката во Врховниот суд Лидија Неделкова. Претседателот на Советот, Киро Здравев соопшти дека одлуката била донесена едногласно, со тајно гласање, извести „360 Степени“. Лидија Неделкова добила и забрана за извршување на судиска функција до правосилност на одлуката, односно додека Советот за жалби во Врховниот суд, каде Неделкова има право да се...

Судијката Беса Адеми избрана за претседателка на Врховниот суд

Судскиот совет на денешната седница со 12 гласови „ЗА“ и еден „ПРОТИВ“ ја избра судијката Беса Адеми за нова претседателка на Врховниот суд. Противкандидати на Беса Адеми за претседател на Врховниот суд беа Лидија Неделкова и Џемали Саити. Судијката Адеми доаѓа на местото на досегашниот в.д. претседател на Врховниот суд Фаик Аслани, кој беше назначен на оваа позиција на...

Судскиот совет поради нестручно работење ја разреши судијката Татјана Михајлова

Судскиот совет на денешната седница ја разреши поранешната в.д. претседателка на Основниот кривичен суд и актуелна судијка Татјана Михајлова поради нестручно и несовесно работење. Поради тајноста на постапката, претседателот на Судскиот совет Киро Здравев, изјави дека е разрешена поради кршење на Судскиот деловник во врска со системот за автоматска распределба на судските предмети (АКМИС). Постапката траела година и пол, зашто таа...

Порталб: Двајца кандидати за претседател на Врховниот суд не направиле психолошки тест и тест за интегритет

Двајца од тројцата кандидати за претседател на Врховниот суд сè уште направиле психолошки тест и тест за интегритет и затоа интервјуата со кандидатите сè уште не се започнати, пренесува „Порталб.мк“. Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев, потврди дека двајца од тројцата кандидати за претседател на Врховниот суд сè уште не направиле психолошки тест и тест за интегрите и рече оти...

Премиерот Заев најави дека прочистувањето на правосудството ќе биде прв приоритет во 2021 година

Длабоките и суштински реформи во правосудството се во своето финале, а наредната година приоритет број 1 во земјава ќе биде прочистувањето на правосудството, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција на која ги претстави 10-те приоритети на кои ќе работи Владата на РСМ догодина во рамките на „Акција 21 - за европски стандарди дома!“ „Ќе се ревидираат цели досиеја. Секој...

Корнелија Давчева избрана за претседател на Апелациониот суд – Штип

На една година пред пензија, судијката Корнелија Давчева беше избрана за претседател на Апелациониот суд во Штип, на седница на Судскиот совет. Давчева доаѓа на местото на струмичанецот Наќе Ѓеоргиев, кој од штипска Апелација во февруари годинава напредуваше во Врховниот суд. Новоизбраната претседателка има триесетгодишен стаж во судовите во Штип. Кариерата ја почнала во Основниот суд за здружен труд, потоа...

Собранието ја избра Добрила Кацарска за уставен судија

Со 61 глас „ЗА“, Собранието попладнево ја избра Добрила Кацарска за нов уставен судија. Кацарска е избрана за судија во Уставниот суд по предлог на Судскиот совет. Нејзиниот мандат ќе трае 9 години, а таа доаѓа на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чиј мандат му истече во април годинава. Со изборот на Кацарска, се комплетира составот на...

Порталб: Одложувањето на изборот на нов претседател на Врховен суд може да влијае врз работата на судот

И покрај фактот што законскиот рок од една година за функцијата вршител на должноста (в.д.) претседател на Врховниот суд помина, Судскиот совет сè уште нема објавено оглас за нов претседател на највисокиот суд во земјата, кој сега веќе една година го води Фаик Арслани, откако Јово Вангеловски беше разрешен од должноста поради непрофесионално и неодговорно работење во службата, пишува...

Порталб: Ковид-19 ја откажа конференцијата на Судскиот совет со претседателите на судовите за застарените предмети

Зголемувањето на бројот на заразени со ковид-19 во Северна Македонија ја откажа најавената конференција на Судскиот совет со претседателите на судовите во врска со нивната акција за чистење на старите предмети, се разгледува можноста истата да се одржи онлајн, пишува „Порталб.мк“. Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев, во разговор со новинарот на „Порталб.мк“, вели дека пандемијата ги спречила да ја...

ГРЕКО: Слаб напредок во спречувањето корупција на пратениците, судиите и обвинителите

Најголемиот дел од 13-те препораките на Групата земји против корупцијата при Советот на Еропа (ГРЕКО) за пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, како и за судиите и обвинителите, се или делумно спроведени или се неспроведени, додека само неколку се целосно спроведени, од што произлегува дека Северна Македонија генерално не си ги исполнила обврските дадени на 22 јуни 2018...

Судскиот совет предложи Добрила Кацарска да биде избрана за уставен судија

Судскиот совет на РСМ на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за избор на нов судија во Уставниот суд. Судскиот совет може да предложи двајца од вкупно девет судии колку што брои Уставниот суд. Судијката Кацарска е предложена на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чијшто мандат веќе е истечен. Предлогот на Судскиот совет за избор на...

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...