fbpx
Таг: Судски совет

таг: Судски совет

Ниту Судскиот совет не бил консултиран околу контроверзните измени во Кривичник законик

Претседателот на Судскиот совет, Сашко Георгиев вели дека ниту Судскиот совет не бил консултиран околу носењето на измените во Кривичниот законик, со кој се предвидуваат поблаги казни за злоупотреба на службената положба, несовесно работење и злосторничко здружување. Истото го потврди и Антонио Јолевски, претседателот на Советот јавни обвинители, кој пак беше малку поумерен во изјавата и не сакаше да...

Гир со сериозни критики: Промените во Кривичниот законик можат да доведат до зголемување на неказнивоста

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир на денешниот настан на кој беше презентиран новиот проект на Европската Унија, излезе со сериозни критики за работата на институциите, особено во делот на владеењето на правото. „Ние сакаме земјата брзо да напредува во сферата на владеењето на правото, граѓаните имаат право да го бараат тоа и ЕК има право да го бара тоа од...

Министерство за правда: Констатирани пропусти во АКМИС системот за управување со судски предмети

Пропусти на Судскиот совет констатирала Комисијата за надзор на функционалноста на АКМИС-от во судовите, информираат од Министерството за правда. Оваа комисија извршила надзор во четири основни судови во државата, и тоа во: Берово, Крушево, Кратово и Куманово, при што констатирала нецелосно почитување на законските одредби за исклучување и вклучување, како и изземање на судии од АКМИС. Воедно, при надзорот било констатиран...

Лога: Oдлучив да не присуствувам на седниците на Судскиот совет, исто како што правеа и моите претходници

Присуството на министерот за правда на седници на Судскиот совет, без право на глас, не влијае на носењето одлуки и законското работење на Судскиот совет, вели министерот за правда Кренар Лога, додавајќи дека во изминатите години, неколку министри за правда не присуствувале на седниците на Судскиот совет поради препораката на ГРЕКО за укинување на членството на министерот за правда...

Тимот од ЕУ на чело со Хрватин втор ден бара решенија за Судскиот совет

Хрватскиот врховен судија Бранко Хрватин веќе втор ден е во земјава, со цел да направи воведни подготовки во пресрет на оценската мисија на ЕУ, што ќе се реализира во септември и која ќе ја испитува институционалната рамка на Судскиот совет и ќе предложи краткорочни и среднорочни мерки. Тој денеска се сретна со вицепремиерката Славица Грковска, која изрази благодарност за поддршката...

ССНМ и ЗНМ најостро го осудуваат попречувањето на работата на ТВ Телма од Судскиот совет

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) најостро го осудуваат некоректното однесување кон медиумите на државните службеници кои на најбескрупулозен начин ја прекинаа работата на ТВ екипата на Телма при нејзиното известување од важен настан, се вели во заедничкото соопштение. „Припадници на МВР по наводна наредба на одговорните во Министерството за правда...

Оценувачки тим од Брисел од утре во Скопје ќе ја „чешла“ работата на Судскиот совет

Тим експерти од земјите-членки на ЕУ доаѓа во земјава - ќе ја испитува работата на Судскиот совет, потврдува Делегацијата на ЕУ во Скопје. Тимот ќе го предводи, Бранко Хрватин, поранешен претседател на Врховниот суд на Хрватска, кој утре и задутре ќе ја посети Северна Македонија и ќе ја мапира состојбата, со цел да се идентификува обемот на работа. Оценувачката мисија на...

Наместо на свечена заклетва во Собрание, новиот член на Судскиот совет Георгиев даде оставка

Наместо денеска да ја даде свечената заклетва во Собранието, новоизбраниот член на Судскиот совет, врховниот судија Наќе Георгиев, чиј избор беше оспоруван од стручната јавност, даде оставка од позицијата. Оставката ја даде за да му отвори пат на синот Кирил Георгиев да биде избран за кривичен судија, откако деновиве дел од колегите во Советот му укажале дека согласно Законот за...

Се пополнија празните столчиња во Судскиот совет, остана недовербата во институцијата

Судиите Наке Георгиев и Антоанета Димова официјално се нови членови на Судски совет, откако комисијата за избор ги потврди резултатите од вчерашното гласање. Врховниот судија Наке Георгиев освои шест гласа од вкупно 16 врховни судии, а беше единствен кандидат од редовите на врховните судии, додека судијката од Граѓанскиот суд во Скопје Антоанета Димовска со 110 освоени гласови го победи конкурентот...

Димовска и Георгиев нови членови на Судскиот совет, повеќето врховни судии го бојкотираа изборот

Судиите Антоанета Димовска и Наке Георгиев се новите членови на Судски Совет, откако двајца членови претходно дадоа оставки по низата контроверзии во оваа судска институција. Повеќето врховни судии кои гласале, според резултатите, ги пречкртале гласачките ливчиња, но сепак Наке Георгиев станува нов член иако тој има само 6 гласа „за“ (заедно со неговиот глас), а седум биле неважечки. Тројца врховни...

И покрај реакциите, утре се бираат двајца нови членови на Судскиот совет

Вкупно 236 судии утре ќе гласаат за избор на двајца нови членови на Судскиот совет, информира Судскиот совет. Од нив, 16 судии ќе гласаат во изборната единица во Врховниот суд, а 220 судии на 12 избирачки места од  апелационото подрачје на Скопје и управните судови. Единствен кандидат за член на Судскиот совет од Врховниот суд е врховниот судија Наќе Георгиев,...

Нема повисоки плати за судските службеници, одлучи Министерството за финансии

Нема фискален простор за исплата на додатоци на плата за месец јуни, бидејќи согласно прописите од буџетското работење не треба да се преземаат обврски над лимитот од одобрените средства со буџетот. Вакво образложение добил Судскиот совет од Министерството за финансии, а по барањата на судските службеници за повисоки плати, кои подолг период протестираат и бараат покачување на платите. Сепак, Судскиот...

Министерство за правда: Судскиот совет не презема мерки за претседателката на кумановскиот суд за злоупотребите на АКМИС-от

И покрај укажувањата и писмените дописи за констатирани неправилности во работата на Основниот суд Куманово, Судскиот совет одолговлекува и не постапува по Извештајот кој е изготвен од нивна страна и јавно објавен на веб-страницата на Советот, информираа денеска од Министерството за правда. Од таму појаснуваат дека Судскиот совет на 1 февруари годинава бил во работна посета на Основниот суд Куманово...

Контраспин: Судскиот совет спинува околу оценската мисија на ЕУ

Многу е голема перцепцијата дека членовите на Судскиот совет (или тој што го пишувал соопштението) мислат поинаку, ама не смее тоа да се каже и дека, всушност, во СС не се нималку задоволни со странска мисија што ќе го оценува, па ќе предлага решенија. Можеби затоа јавноста вчера беше известена со став во форма на соопштение во кое многу...

Судскиот совет ја прифаќа идејата на евроамбасадорот Гир за оценска мисија на институцијата

Судскиот совет преку соопштение ја поздрави и ја прифати идејата на амбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир, кој за емисијата „Топ Тема“ на Телма рече дека веќе е доставен предлог до Владата да се испрати оценска мисија за работата на ова тело. „Судскиот совет високо ги цени напорите на ЕУ, но и личниот ангажман на Амбасадорот во изнаоѓање...

Итно да се прекине постапката за избор на нови членови во Судскиот совет, бара Блупринт групата

Блупринт групата за реформи во правосудство бара итно да се прекине со постапката за избор на нови членови во Судскиот совет. Во спротивно, како што велат од Блупринт групата, како крајно средство, ги повикуваат судиите кои треба да гласаат на изборите за членови на Судскиот совет, од судовите во Апелациското подрачје Скопје и Врховниот суд да го бојкотираат процесот за...

Тројца пријавени за две испразнети места во Судскиот совет, ќе се гласа на 13 јули

Судскиот совет ја утврди кандидатската листа за избор на двајца нови членови на Судскиот совет, откако врховната судијка Мирјана Радевска-Стефкова и апелацискиот судија Зоран Герасимовски поднесоа оставки од функциите. https://meta.mk/dvajca-chlenovi-na-sudskiot-sovet-podnesoa-ostavki/ Формирана е и комисија која треба да го спроведе изборот на 13 јули. Судијата Наќе Георгиев од Врховниот суд е единствен кандидат од редовите на врховните судии за член на Судскиот совет....

Дебата: Штом се менуваат владејачките структури, и судиите се вртат како марионетки

Отсуствува темелност, дисциплина и постојаност во примена на решенијата и механизмите за реформи во правосудството. Врз одлуките на судиите влијаат нивните колеги, надредените, како и членовите на Судскиот совет, политичарите и бизнис елитите. Ова е заклучокот од настанот „Како до независно судство?“, којшто Институт за демократија денеска го организираше и на кој се дискутираше за работата на Судскиот совет и...

Судскиот совет ќе ги испитува обвинувањата на австрискиот амбасадор кој обвинува за корупција во судски случај

Судскиот совет на работна средба донел заклучок да ги провери наводите на австрискиот амбасадор во земјава, Георг Вуцас, кој вчера преку австриската амбасада побара смена на судии и обвинители кои постапувале во спор меѓу австриска и валандовска компанија и обвини дека Австријците не можат да наплатат долг од 4,5 милиони евра, иако за тоа постои пресуда на Меѓународниот арбитражен...

Судски совет: Не сме го криеле предметот за Рамиз Мерко

Судскиот совет ги оценува како неосновани и неаргументирани тврдењата на Државната комисија за спречување на корупција за наводно непостапување, па дури и прикривање во случајот со струшкиот градоначалник Рамиз Мерко. Инаку, претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска, на прес конференција рече дека против струшкиот градоначалник е отворен предмет уште во мај 2019, но немало никаква...

Мицкоски денеска до Собранието ќе го достави предлогот за новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на новата влада, Христијан Мицкоски, попладнево во 13:30 часот во Собранието ќе го достави предлог составот за новата влада. „Денеска 18.06.2024 година во 13:30 часот...