fbpx
Таг: Судски совет

таг: Судски совет

Шилегов: Кривичниот совет да го укине незаконското решение на Поп-Стефанија

Назначувањето на Александра Поп-Стефанија за судија во организиран криминал е спротивно на Законот за судовите, одлуката на Судскиот совет и на правилникот за работа на Судот, соопшти денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Портпаролот на СДСМ рече дека незаконска е и одлуката што ја донела Поп-Стефанија да се прогласи Специјалното јавно обвинителство за ненадлежно околу случајот за уништување на опремата за...

Средба на престедателот на Судскиот совет со претставници на УПОЗ

Зоран Караџовски, претседателот на Судскиот совет, за денеска закажа средба со претставниците од судовите и од Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија (УПОЗ). Претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски, вели дека Караџовски најверојатно ги свикал за да ги слушне нивните барања. Според синдикатот на судската администрација, на вчерашната седница на Судскиот совет се разгледувале...

Судскиот совет ќе ги испитува причините за одложувањето на судењето за „Диво Насеље“

Судскиот совет денеска соопшти дека ќе ги испита причините за вчерашното одложување на рочиштето за случајот „Диво Насеље, кога на новинарите и на адвокатите на обвинетите не им беше дозволен влез во големата сала на Врховниот суд, во која требаше да се одржи судењето. „Во согласност со својата законска надлежност да се грижи за угледот на судиите и да ја...

Зоран Караџовски избран за претседател на Судскиот совет

Судскиот совет денеска едногласно го избра Зоран Караџовски за нов претседател. За Караџовски гласаа сите 12 членови на советот. Тој денеска немаше противкандидат, за разлика од вчера, кога противкандидат му беше судијката Лидија Каначковиќ. Караџоски беше кандидат на предлог на судијата Влатко Самарџиски, додека Каначковиќ беше предлог на претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова. Заменик на Краџовски во Советот ќе му...

Изборот на претседател на Судскиот совет одложен за утре

Ниту еден од предложените кандидати за нов претседател на Судскиот совет не го доби потребното мнозинство од членовите на Советот на денешното гласање, поради што седницата за избор на претседател е одложена за утре во 10.30 часот. Како што пренесува „Академик“, двајцата предложени кандидати, Зоран Караџоски и Лидија Каначковиќ, добиле идентичен број гласови, по шест, а едно ливче било неважечко. Караџоски...

Основниот суд го одобри обвинението за „Диво Насеље“

Основниот суд Скопје 1 го одобри обвинението за терористичка организација и за тероризам за 29 обвинети за случајот „Диво Насеље“. Сè уште не се знае точниот датум кога тие ќе седнат на обвинителна клупа. Денеска судот излезе со соопштение откако пред десет дена се одржа јавната седница за оцена на обвинителниот акт. „Советот за оцена на обвинителен акт донесе одлука...

Љиљана Ивановска-Шопова, нов претседател на Апелацискиот суд Скопје

Судскиот совет на Република Македонија на денешната 208. седница, за претседател на Апелацискиот суд Скопје ја избра Љиљана Ивановска-Шопова, соопштија од Судскиот совет. На денешната седница, исто така, се избрани и нови претседатели на Основните судови во Радовиш и во Берово, а на функциите се назначени судиите Костадин Петров, односно Емилија Буриќ. Од Судскиот совет соопштуваат дека за претседатели на судовите...

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Уште во далечната 2006 година на студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ) им беше ветена најмодерна спортска сала, која дури по 11 години - во 2017, се...