fbpx

Судскиот совет ќе ги испитува причините за одложувањето на судењето за „Диво Насеље“

-

Судскиот совет денеска соопшти дека ќе ги испита причините за вчерашното одложување на рочиштето за случајот „Диво Насеље, кога на новинарите и на адвокатите на обвинетите не им беше дозволен влез во големата сала на Врховниот суд, во која требаше да се одржи судењето.

„Во согласност со својата законска надлежност да се грижи за угледот на судиите и да ја зајакнува довербата на граѓаните кон судството, Судскиот совет на Република Македонија ќе ги собере сите потребни информации преку усна и писмена комуникација со претседателите на Врховниот суд, Апелациониот суд Скопје, Основниот суд Скопје 1 Скопје и Основниот суд Скопје 2 Скопје, како и со други лица, ако е тоа потребно, со цел да ги утврди вистинските причини поради кои беше одложено судското рочиште“, стои во соопштението на Судскиот совет.

Оттаму велат дека се запознаени за тоа дека имало недоразбирање меѓу припадниците на судската полиција од Врховниот суд и Кривичниот суд.

„Потсетуваме дека доколку кое било лице вработено во овие судови постапило спротивно на законските обврски, спротивно на препораките од оперативниот план за физичко обезбедување на судскиот процес или на кој било друг начин неосновано придонело за одлагањето на рочиштето, ќе мора за тоа соодветно да одговара“, се додава во соопштението.

По одложувањето на рочиштето, од Кривичниот суд вчера соопштија дека Врховниот суд не ја испочитувал одлуката на Владата и планот за користење на големата сала во овој суд за протребите на судскиот процес за „Диво Насеље“.

Од Врховниот суд, пак преку соопштение одговорија дека тие немаат никаква надлежност во организацијата на судењата за овој случај.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download coolpad firmware
Free Download WordPress Themes
udemy course download free