fbpx

На местото на Јовески, избрана е Соња Симовска како в.д. републички јавен обвинител

Симовска ќе ја врши функцијата до изборот на нов републички јавен обвинител, за што процедурата треба да оди преку Владата и Собранието

-

Обвинителката Соња Симовска денеска беше избрана за в.д. републички јавен обвинител и ќе дојде на местото на Љубомир Јовески. Советот на јавни обвинители денеска ја избра Симовска, која доаѓа на местото на Јовески поради истекот на неговиот шестгодишен мандат.

Симовска ќе ја врши функцијата до изборот на нов републички јавен обвинител, за што процедурата треба да оди преку Владата и Собранието. Таа ќе ја презеде функцијата од Јовески во понеделник.

Соња Симовска беше избрана како предлог на претседателката на Советот на јавни обвинители, Душица Димитриеска, а едногласно беше изгласана од сите членови. Таа работела како приправник во скопското обвинителство, а потоа и како обвинителка во ОЈО Скопје. Од 2009 до 2021 била виша обвинителка во Скопје, а од почетокот на 2022 е дел од републичкото обвинителство.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...