fbpx
Таг: ОЈО

таг: ОЈО

Порталб: Не се знае кога ќе се отстрани модуларната болница во Тетово, иако помина една година од трагедијата

Наскоро навршува една година од трагедијата со пожарот во модуларната болница во Тетово каде животот го загубија 14 лица, а опожарениот објект сѐ уште не е отстранет. Здравствените власти за Порталб.мк велат дека во тек е постапка за собирање понуди за отстранување на тоа што останало, пишува Портал.мк. За многу граѓани овој објект се претвори во ноќна мора и буди...

Вистиномер: Како Мијалков од имот од 1,5 милиони, за седум години стигна до имот од 36 милиони евра?

Под владение на државата ќе стане имот кој Мијалков го немал или не го пријавил пред седум години. Останува прашањето, како е можно кое било физичко лице од имот од 1,5 милиони евра, во рок од седум години, да стигне до имот од над 30 милиони евра? Или најпрецизно, колку, дали и како, во државава се санкционира евентуално незаконски...

Кривична пријава за три лица, родители си ја продале 13-годишната ќерка на Белгиец за сексуални услуги

Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривична пријава, а Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истражна постапка против три лица поради основано сомнение дека обвинетите сториле кривично дело – „Трговија со дете“ по чл. 418-г од Кривичниот законик. Со намера да користи сексуални услуги од дете, во втората половина во 2021...

ОЈО Скопје поднесе обвинение за бесправно градење кај „Беко“

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против едно физичко и едно правно лице, кои се товарат дека сториле кривично дело – Бесправно градење од член 244 – а од Кривичниот законик. Според ОЈО, обвинетиот како одговорно лице – управител во правното лице, почнувајќи од 2018 година, без правосилно одобрение за градење издадено од надлежен орган, во име и...

Двајца осомничени за опожарувањето на автомобилот на сопругата на Шилегов добија притвор

Петре Шилегов
Основно јавно обвинителство Скопје соопшти оти е почната истражна постапка против две лица, на возраст од 24 и 22 години, кои ги сомничи дека го опожариле џипот Ауди Q5 на сопругата на претходниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов. Во кривичната пријава биле наведени три осомничени лица, но Обвинителството заклучило да ја отфрли пријавата за третото лице, бидејќи не се утврдени...

Обвинителството сè уште ги анализира доказите за тетовската модуларна болница, Јовески очекува епилог наскоро

Поминаа повеќе од 7 месеци од трагичниот ден кога избувна пожар во Модуларната ковид болница во Тетово и како резултат на тоа животот го загубија 14 пациенти кои се лекуваа од ковид-19. Обвинителството во овој период сè уште не успеало да ја заврши анализата на доказите. Обвинителот Љубомир Јовески вели дека тетовското обвинителство наскоро треба да донесе решение, информира...

Лице од Мешеишта доби кривична пријава за загрозување на сигурноста на британската амбасадорка

Основното јавно обвинителство - Скопје поведе постапка против 55-годишен жител на селото Мешеишта, општина Дебрца, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, информираат од Основното јавно обвинителство (ОЈО). „Осомничениот, на 14 април, се јавил на официјалниот телефонски број на Амбасадата на...

Првоосомничениот за убиството на ракометарот Тот се предаде на полицијата, спроведен е во притвор

Анџело Ѓорѓиевски (28), првоосомничен за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот пред дискотеката „Привилиџ“, синоќа околу 1:20 часот ѝ се предал на полицијата на подрачјето на скопската населба Аеродром, информираат од МВР. Од таму велат дека презеле интензивни мерки и активности за негово пронаоѓање и приведување, по што следело неговото предавање. „Ноќеска (13.04.2022) околу 02 часот е спроведен во КПУ...

Смртта на хрватскиот ракометар Денис Тот е насилна, двајца од осомничените уапсени, третиот во бегство

Хрватскиот ракометар Денис Тот којшто вчера почина на Клиниката за реанимација, анестезија и интензивно лекување КАРИЛ во Скопје бил претходно нападнат во близина на дискотеката „Привилиџ“. Основното јавно обвинителство (ОЈО) соопшти дека на Институтот за судска медицина и геонтологија била извршена обдукција врз починатото лице и според првичните наоди, иако нема видливи повреди, смртта е насилна и настапила како...

Обвинителството ќе казнува оправдувања за воените злосторства во Украина објавени на социјалните мрежи

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија информира дека било какво одобрување или оправдување на геноцид, злосторства против човечноста или воени злосторства поврзани со случувањата во Украина што ќе биде промовирано на социјалните медиуми е кривично дело, за што ќе биде преземен кривичен прогон против сите сторители кои со своите објави и јавно изнесени ставови ќе го сторат наведеното кривично...

ОЈО: Воспитувачка од скопска градинка со супена лажица му расцепила глава на дете

Воспитувачка во детска градинка во скопската населба Автокоманда доби обвинение за насилство врз дете. Основното јавно обвинителство Скопје денеска, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Насилство врз дете од член 201-а од Кривичниот законик. Според информациите кои ги објави ОЈО, на 01.09.2021 година 48-годишна воспитувачка со метална супена лажица го удрила детето...

Битолчанецот кој се закани дека ќе ги убие Јовески и Рускоска е уапсен

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека е уапсен 56-годишниот С.З. од Битола, којшто ги испратил заканите по живот кон обвинителите Љубомир Јовески и Вилма Русковска. Веднаш му е поднесена и кривична пријава, од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР. Според полициското соопштение, пријавениот С.З. на 11 декември лани преку подружницата во Прилеп на...

Анонимна терористичка организација со закани по живот за обвинителот Јовески: Подготвени сме да гинеме

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија извести дека обвинителот, Љубомир Јовески, во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година во 10:26 часот, доби закана по неговиот живот. Анонимната препорачаната пратка со заканата е напишана на македонски и на англиски јазик. Според писмата кои обвинителот Јовески ги објави, заканата се однесува на конкретен кривичен...

ОЈО на увид по тешката сообраќајна несреќа на мостот „Гоце Делчев“ во која БМВ џип прегази пешак

Во центарот на Скопје денеска се случи уште една тешка сообраќајна несреќа. Нешто по 11 часот пешак почина на мостот „Гоце Делчев“ откако беше прегазен од БМВ џип. Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека јавен обвинител изврши увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа. „Првичните сознанија упатуваат дека до несреќата дошло кога автомобил марка БМВ...

Сашо Мијалков излегува од притвор – Апелација ја усвои жалбата за „Плацевите на Водно“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков излегува од притвор, бидејќи Апелациониот суд му ја усвоил жалбата на мерката притвор што беше поднесена од ОЈО за случајот „Плацевите на Водно“. Од Апелациониот суд во Скопје за „А1 он“ потврдиле дека е укината мерката притвор за Мијалков, а со ова тој ќе може да биде пуштен дома од затворот „Шутка“ уште...

Јовески: Нееднаквоста на граѓаните пред законот е плодно тло за корупцијата

„Ние, обвинителите и судиите, во работата и одлуките кои ги носиме, мора да ја обезбедиме еднаквоста на граѓаните пред законот. Сè додека не се постигне тоа, граѓаните нема да имаат доверба во нашата работа. Тоа ја поткопува правната сигурност во општеството и е плодно тло за корупцијата која не познава граници и подеднакво ги напаѓа развиените и неразвиените држави“,...

Тројца завршија зад решетки за родосквернавење и трговија со дете

Во полициска акција по наредба на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција приведени се тројца осомничени за кои постои основано сомнение дека првоосомничениот сторил две продолжени кривични дела и тоа кривично дело – Родосквернавење и кривично дело Трговија со дете, додека останатите двајца осомничени сториле продолжено кривично дело Трговија со дете. Обвинителството соопшти дека првоосомничениот, кој...

Протест на ЛГБТИ активистите: Обвинителството постапува дискриминаторски и со предрасуди

Одговорот на Основното јавното обвинителство кој по седум години го доби Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) во врска со нападот од 2014 предизвика остра реакција од ЛГБТИ активистите. „Повод за денешниот протест пред ОЈО е нивниот одговор во врска со насилничкиот напад врз кафулето Дамар во октомври 2014 година, за време на прославата на годишнината од основањето на...

Порталб: Два месеци од пожарот во тетовската болница, Обвинителството сѐ уште ги чека вештачењата

Поминува и вториот месец од трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, а од истрагата сѐ уште нема никаков резултат. Јавноста е понатаму заложник на прашањата на кои властите никако да дадат одговор, пишува Порталб.мк. Без оглед што поминаа речиси два месеца, обвинителите сѐ уште уште чекаат на вештачењата за кои издале наредби, меѓу кои е и вештачењето на германските вештаци. „Јавните...

Обвинителството води постапки за пукања, кинење ливчиња, подмитување гласачи…

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство, денеска ги презентираше случаите на изборни нерегуларности во текот на вчерашните локални избори, како и од претходно. Нерегуларностите се движат од агитација и поткуп на гласачи, преку кинења на ливчиња и оставање празни ливчиња на гласачки пулт, до закани и пукање. Комисијата на Јавното обвинителство соопшти дека пристигнале голем број известувања, поднесоци...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...