fbpx

Османи: За лицата од „црната листа“ на САД ќе има рестриктивни мерки и кај нас

Лицата кои ќе се најдат на „црната листа“ на САД за корупција, злоупотреба на службената должност и хибридни закани ќе се соочат со времено престанување на функцијата која ја извршуваат, ќе им се забрани да учествуваат на тендери до правосилноста на пресудата, а останува во игра и конфискацијата на нелегално стекнат имот

-

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги претстави измените на Законот за рестриктивни мерки, со кои врз лицата кои се најдоа на „црната листа“ на САД ќе се применат рестриктивни мерки и во С.Македонија.

Лицата кои ќе се најдат на „црната листа“ на САД за корупција, организиран криминал, злоупотреба на службената должност и хибридни закани ќе се соочат со времено престанување на функцијата која ја извршуваат, ќе им се забрани да учествуваат на тендери до правосилноста на пресудата, а останува во игра и конфискацијата на нелегално стекнат имот.

Владата за законските измени ќе расправа на следната седница во вторник, а ќе треба да се најдат пред пратениците во Собранието на РСМ една недела подоцна.

„Предлагаме со овие измени на законот да се додадат како основ за воведување на рестриктивни мерки од страна на државата и правните акти на САД и правните акти на Обединетото Кралство. Со тоа, покрај Совет за безбедност и Европска Унија, сега и правните акти на САД и Обединетото Кралство се валидна основа за воведување рестриктивни мерки“, изјави денеска Бујар Османи.

Со законските измени, обвинителството ќе мора да покрене постапка за лице кое се наоѓа на „црната листа“ на САД, доколку тоа од него го побара владата. Со започнувањето на постапката од обвинителството предвидено е да започне и постапка за конфискација на имотот на граѓаните кои се наоѓаат под санкции од САД.

Османи се надева дека ваквите законски измени ќе бидат усвоени брзо во Собранието од страна на пратениците, но и дека никој нема да си дозволи да го блокира законот, без разлика на тоа дали ќе има европско знаменце или не.

Ваквата изјава на Османи доаѓа по две недели откако владата пред Нова година информираше дека Координативното тело за анализа и зајакнување на легислативата во борбата против корупцијата и организираниот криминал одржало состанок, на кој се разгледувала можноста за зајакнување на рестриктивните мерки во однос на листата на санкции на САД.

„Предлогот за измени на Законот за рестриктивни мерки е на иницијатива на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, со цел да се овозможи санкциите изречени од САД, кои се однесуваат на корупцијата, организираниот криминал, тероризмот и хибридните закани, да можат да се применат и во нашата држава и опфатените субјекти да подлежат на санкции согласно домашното законодавство“, информираа од Владата на крајот од декември.

Инаку, Кочо Анѓушев, Орце Камчев, Рамиз Мерко, Сашо Мијалков, Никола Груевски се само дел од лицата кои во изминатиов период се најдоа на „црната листа“ на САД. Последен на „црната листа“ на САД се најде бизнисменот и поранешен вицепремиер Кочо Анѓушев, поради неговата вмешаност во значителна корупција, како што соопштија во известувањето од Стејт департментот. На него во декември 2023 година му беше забранет влез во САД.

Владата со законски измени – за лицата на „црната листа“ на САД ќе се отвораат постапки

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...