fbpx
Таг: Влада на РСМ

таг: Влада на РСМ

Владата предлага поблаги казни за злоупотреба на службената должност и злосторничко здружување

Владата до Собранието го достави предлог-законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, со кои се предвидува намалување на затворските казни за злоупотребата на службената должност и овластувања. Предложените законски измени се доставени до парламентот за да се разгледуваат по скратена постапка, а Комисијата за европски прашања на денешната седница од 13 часот ќе го разгледува доставениот предлог како...

Мета факт: ТЕЦ „Неготино“ не проработе на природен гас, од Владата прстот го вперуваат во енергетската криза

Владиното ветување за трансформација и прилагодување на термоелектрана „Неготино“ за производство на електрична енергија од природен гас не е исполнето до денешен ден. Овој енергетски капацитет и понатаму го користи нееколошкиот мазут за да произведува струја, за што реагираа и екологистите од CEE Bankwatch Network. Од Владата признаваат дека роковите се пробиени, но додаваат дека виновник за тоа е...

Увозот на автомобили со голем раст, само четвртина од колите се нови [инфографик]

Расте интересот за купување на возила од македонските граѓани, иако најголемиот дел од превозните средства се половни. Податоците на Царинската управа на РСМ покажуваат огромен раст на бројот на увезени возила од странство во првите шест месеци од 2023 година. Во периодот јануари-јуни годинава се увезени вкупно 21.307 возила, од кои 19.552 се автомобили, 1.634 се камиони и 121 автобус....

Се стави потпис на Општиот колективен договор – ќе растат платите на администрацијата

Десет отсто повисока плата и регрес за годишен одмор или К-15 во висина од 10 илјади денари за над 130 илјади вработени во јавниот сектор. По повеќе од три години преговори Сојузот на Синдикати на Македонија (ССМ), како репрезентативен синдикат, и Владата вчера доцна попладнето ставија потпис на дологочекуваниот договор за нов Општ колективен договор за јавниот сектор. Зголемувањето на...

Мета факт: Фондот за енергетска ефикасност допрва ќе се формира, иако одамна се ветува

Формирање на Фонд за енергетска ефикасност веќе неколку години наназад се ветува од страна на Владата, но активностите за неговото основање до денешен ден не се завршени. Во Програмата на Владата за периодот 2022-2024 година е ветено дека овој фонд ќе се формира со грант средства на Светска банка, но активностите за исполнување на ова ветување сè уште се...

И малкуте пари што ги одвоила за почист воздух, Владата на крај ги потрошила за други намени

И оние малку средства што централната власт ги издвојува за справување со аерозагадувањето во земјава, не можат да се потрошат поради незаинтересираност на општините, за на крајот Владата да ги пренамени за други активности. Алармантни податоци нуди Конечниот извештај на Државниот завод за ревизија за извршена ревизија на финансиски извештаи и ревизија на усогласеност за 2021 година на Владата...

ДЗР: Енергетската криза ја дочекавме неподготвени, немало големи инвестиции во производство на струја

Мерките и активностите кои се преземаат од надлежните институции во секторот енергетика не се доволно ефикасни за да обезбедат сигурност и одржливост во обезбедувањето на електрична енергија на долг рок во Република Северна Македонија, се вели во конечниот извештај за извршена ревизија на успешност „Подготвеноста на енергетскиот систем да се справи со енергетската криза“ на Државниот завод за ревизија. Ревизорите...

Ковачевски би отстапил од премиер, ако има некој од ВМРО што ќе сака да ги потпише уставните измени за во Собрание

Премиерот Димитар Ковачевски би го отстапил премиерското место, доколку некој од ВМРО-ДПМНЕ сака да ја има таа чест да ја потпише како премиер иницијативата за предложените уставни измени што треба да се достават до Собранието. Од владата брифираат дека Ковачевски со големо задоволство би му ја отстапил на ВМРО-ДПМНЕ таа чест. Исто така, штом ДУИ се согласни и првиот...

Зоран Трифуновски доаѓа на местото в.д. директор на ЈП за железничка инфраструктура

Зоран Трифуновски е нов в. д. директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура „Железници на РСМ – Скопје“, одлучи Владата на вчерашната седница. Трифуновски доаѓа на местото на досегашниот директор Хари Локвенец, кој вчера изјави дека поднел оставка од функцијата. Причините за оставката, како што изјавил Локвенец за МИА, ја поднел од лични причини. „Владата заклучи да му препорача на Управниот...

Предложената иницијатива за уставните измени стигна до Владата

Министерството за правда ја испрати до Владата на РСМ предлог-иницијативата за уставните измени. Откако беа усвоени од страна на работната група за уставни измени, предлог-иницијативата за промена на Уставот потоа се проверуваше од страна на Министерството за правда, по што беше преведена и на албански јазик. Владата на седница ќе треба да ја разгледа предлог-иницијативата за уставни измени, по што...

Владата прво ќе анализира, а потоа ќе забрани увоз на половни возила со под ЕУРО 5 стандард

Долгонајавуваната забрана за увоз на половни возила со под ЕУРО 5 стандард на емисија на издувни гасови во земјава ќе почека на исполнување уште некое време. Од Владата информираат дека најпрво ќе се изврши анализа, по што би се донела одлуката за забрана за увоз, која што беше ветена од министерот за економија Крешник Бектеши уште на почетокот од...

Грковска: Етичкиот кодекс го прекршиле Груби, Османи, Тупанчевски, Џемаили и Димовски

Артан Груби, Методија Димовски, Никола Тупанчевски, Хисни Џемаили и Бујар Османи, добиле опомени за непочитување на Kодексот за етичко однесување за членовите на Владата и носители на јавни функции именувани од Владата. Ова го кажа на денешниот брифинг со новинарите вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. „Без оглед на сè и без оглед на тоа за кого...

Поголеми плати за 3.000, 2.500 и за 2.000 денари добиваат вработените во јавните здравствени установи

Покачувањата од 3.000 денари, 2.500 денари и 2.000 денари ќе добијат сите вработени во јавните здравствени установи, одлучи Владата на последната седница. Оттаму информираат дека министерот за здравство Фатмир Меџити ќе го потпише Анексот со репрезентативниот Самостоен синдикат за здравство, фармација и социјална заштита, со што се овозможува зголемување на платите на вработените во јавните установи во здравството. „Владата на...

Мета факт: Владата ветила, па се пишманила за воведување систем за рана најава на загадување на воздухот

Систем во четири нивоа на опасност за рана најава на поволна временска прогноза за појава на зголемено загадување на воздухот кој ќе биде дел од постоечкиот систем за рана најава во УХМР, беше едно од ветувањата што беше дел од Програмата за работа на актуелната Влада. Најавувањето дека ќе се работи на ваков проект за алармирање од опасност од...

Владата до Собранието достави пет предлог закони со европско знаменце за Коридорите 8 и 10д

Владата на денешната седница усвои пет предлог закони со европско знаменце кои ќе ги достави до пратениците во Собранието, а кои се однесуваат на изградбата на инфраструктурни проекти од национален и јавен стратешки интерес, вклучувајќи ги и автопатите од Коридорите 8 и 10д. За ова денеска информираше вицепремиерот Артан Груби на прес-конференција, на која потенцираше дека со промените на...

Грковска-Дрекслер: Правосудниот систем мора да претрпи промени

Правосудниот систем во С. Македонија мора претрпи промени за да има ефективна борба со корупцијата и за земјата да напредува во исполнувањето на стратешките цели. За ова разговарале заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, и новоназначената амбасадорка на Сојузна Република Германија во земјава, Петра Дрекслер. „Грковска ја информираше амбасадорката за активностите поврзани со...

Договорот за изградба на коридорите 8 и 10-д ќе биде презентиран пред пратениците

Македонската влада информира дека претставници од Владата и членови на Комитетот за изградба на Коридорот 8 и Коридорот 10д, вклучени во изградбата на автопатите, ќе ја презентираат документацијата и деталите од Договорот за изградба на овие два коридора, во соодветна собраниска процедура. „Целта е, пратениците да се запознаат со содржината и сите детали од Договорот за изградба на двата коридора,...

Мета факт: Сè уште нема поврат на персонален данок за сите нововработени млади до 29 години

Поврат на персонален данок за сите нововработени до 29 години во првите две години од работењето – ова ветување стои во предизборната програма на владејачката СДСМ за парламентарните избори во 2020 година. СДСМ на чело со Зоран Заев тогаш ја формираше новата владина коалиција, но и по неговото заминување од премиерската позиција, ветувањето за поврат на персоналниот данок за...

Ковачевски: За прв пат како држава се поврзуваме кон запад и исток, а не само на оската север-југ

Премиерот Димитар Ковачевски, но и речиси сите министри присуствуваа на денешното поставување камен-темелник, со кој се означи почетокот на изградбата на автопатите Тетово - Гостивар, Гостивар - Букојчани и Требениште - Струга - Ќафасан. Бината од каде што се обраќаа владините претставници беше претставена во форма на автопат, а на говорницата беше поставен бројот 8. Со црна маица на која...

Мета факт: Граѓаните сè уште чекаат воведување на комунална полиција

Комуналната полиција, чија задача треба да биде обезбедувањето чистота во општините и намалување на загадувањето, сè уште постои само на хартија. Во програмата на Владата која се однесува на животната средина и проектите кои ќе се реализираат од 2020 до 2024 година, стои дека во овој период ќе треба да се изработи и донесе Закон за комунална полиција, а...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...