fbpx
Таг: САД; црна листа

таг: САД; црна листа

Стевче Јакимовски и Катица Јанева на црната листа на САД

Градоначалникот на Општина Карпош и кандидат за претседател, Стевче Јакимовски и поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева се најдоа на црната листа на САД. Во соопштението на Американскиот Стејт департмент како причина се наведува дека двајцата биле инволвирани во коруптивни активности. „Во неговото службено својство како градоначалник на општина Карпош, Северна Македонија, Јакимовски беше вмешан во коруптивни дела, вклучително и...

Ковачевски ги потврди најавените санкции за лицата од црната листа на САД

Премиерот Димитар Ковачевски денеска потврди дека со носењето на измените на Законот за рестриктивни мерки ќе се создаде основа за имплементација на санкции за лицата кои ќе се најдат на „црната листа“ на САД. Тој вели дека со ваквите законски измени се исполнува еден од стандардите на НАТО. „Законските измени треба да направат практично транспонирање на нешто што го имавме,...

Спасовски и О’Брајан од Вашингтон: Периодот што следи е битен во кој правец ќе се движи земјава

Во американскиот Стејт Департмент министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оствари средба со помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Џејмс О’Брајан, информираат од Министерството за внатрешни работи. На средбата се разговарало на повеќе теми, меѓу кои за поддршката од САД за МВР и за државата генерално, за напредокот во борбата против корупцијата, како и за листата на...

Османи: За лицата од „црната листа“ на САД ќе има рестриктивни мерки и кај нас

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги претстави измените на Законот за рестриктивни мерки, со кои врз лицата кои се најдоа на „црната листа“ на САД ќе се применат рестриктивни мерки и во С.Македонија. Лицата кои ќе се најдат на „црната листа“ на САД за корупција, организиран криминал, злоупотреба на службената должност и хибридни закани ќе се соочат со...

Владата со законски измени – за лицата на „црната листа“ на САД ќе се отвораат постапки

Кочо Анѓушев, Орце Камчев, Рамиз Мерко, Сашо Мијалков, Никола Груевски се само дел од лицата кои во изминатиов период се најдоа на „црната листа“ на САД, а владата денеска најави дека ќе изврши законски измени преку кои ќе овозможи отворање на постапки за субјектите кои се наоѓаат под санкции од САД. Координативното тело за анализа и зајакнување на легислативата во...

Александар Вулин на „црната листа“ на САД поради криминал, нелегални операции со наркотици и злоупотреби

Aмбасадата на Соединетите Американски Држави во Србија соопшти дека американското Министерство за финансии изрекло санкции против директорот на Безбедносно-информативната агенција (БИА) Александар Вулин и нагласи дека оваа акција не е насочена кон ниту една од институциите на Србија. Во соопштението се наведува дека Александар Вулин, висок функционер на Владата на Србија, бил вклучен во транснационален организиран криминал, нелегални операции поврзани...

Од 30 предмети за струшкиот градоначалник Мерко – само една условна пресуда

Комисија на Јавното обвинителство извршила вонреден надзор над работата на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, како и во предметите поврзани со работата на општина Струга во периодот кога тој ја вршел функцијата градоначалник. Разгледувани се вкупно 30 предмети поврзани со струшкиот градоначалник, кој се најде на црната листа на САД како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради неговата...

Судски совет: Не сме го криеле предметот за Рамиз Мерко

Судскиот совет ги оценува како неосновани и неаргументирани тврдењата на Државната комисија за спречување на корупција за наводно непостапување, па дури и прикривање во случајот со струшкиот градоначалник Рамиз Мерко. Инаку, претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска, на прес конференција рече дека против струшкиот градоначалник е отворен предмет уште во мај 2019, но немало никаква...

Рамиз Мерко се обрати до јавноста, вели дека ќе соработува со правосудните органи

По неодамнешниот развој на настаните во врска со одлуката на Стејт департментот на САД, не сакав да комуницирам во корист на процесите, ќе бидам отворен како и секогаш во корист на правдата и секој процес во правосудните органи од страна на институцијата на Општина Струга и мојот дел ќе биде доставен навремено бидејќи секогаш сум бил транспарентен до судските...

ДКСК и Грковска со меѓусебни реакции поради случајот со Рамиз Мерко

Кабинетот на вицепремиерката за задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска и Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) со меѓусебни реакции во однос на непостапувањето во случајот со струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, кој неделава се најде на црната листа на САД. Во демантот од кабинетот на вицепремиерката Грковска, се оценуваат како паушални и неосновани обвинувањата од страна на...

Ивановска: Судскиот совет го загубил предметот за Рамиз Мерко

Против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, кој од средата се најде на „црната листа“ на САД, е отворен предмет уште во мај 2019 година, но немало никаква реакција од Обвинителството, потсети Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната прес-конференција. „Ние сакаме да потсетиме дека ДКСК по сопствена иницијатива, а врз основа на наоди во медиумите, отвори предмет за Рамиз...

Османи: ДУИ го замрзнува членството на Рамиз Мерко во партијата

Партијата Демократска унија за интеграција донела три одлуки во врска со информацијата дека САД го ставиле струшкиот градоначалник Рамиз Мерко на црната листа поради сомневања за значителна корупција, соопшти портпаролот на партијата, Бујар Османи. Тој кажа дека ДУИ бара институциите веднаш да започнат сеопфатна истрага за Рамиз Мерко за сите тврдења и информации кои произлегуваат од извештајот на Стејт...

Ричард Нефју: Американскиот државен секретар има докази за вмешаност на Мерко во корупција

Американскиот државен секретар имал веродостојни информации кои сугерираат дека Рамиз Мерко бил вмешан во голема корупција. Според законите, ако секретарот има веродостојни информации што укажуваат на вмешаност во значителна корупција, секретарот треба да наметне ограничувања за виза. Од нас се бара да дејствуваме кога тие информации се достапни. Ова го изјави координаторот за антикорупција на Стејт департментот Ричард Нефју,...

Рамиз Мерко на црната листа на САД, во јавноста бројни реакции за потегот

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко се најде на црната листа на САД поради негова вмешаност во значителна корупција, а откако Стејт департментот му забрани влез во САД на Мерко, со реакција се јави и амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер. Агелер потенцира дека САД ќе продолжи да се бори против секој оној кој го поткопува владеењето на правото и...

Американскиот антикорупционер Нефју во Скопје, но нема да открие имиња од „црната листа“

Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска информираше дека координаторот за антикорупција во Стејт департментот Ричард Нефју денеска не е дојден за да ги соопшти новите имиња на лица од земјава кои ќе се најдат на листата на санкции на САД. Амбасадорката објасни дека дополнетата „црна листа“ ќе биде објавена од Вашингтон, додека Нефју е дојден во земјава за да се...

Русија им забрани влез на пет Американци

Русија возврати на американските санкции против пет руски државјани, забранувајќи влез на исто толку поранешни американски претставници. САД во понеделникот воведоа санкции против уште пет Руси поради кршење на човековите права и тоа врз основа на американскиот закон од 2012 година. Досега 39 лица се наоѓаат на црната листа на САД, со која покрај забрана за патување, воведено е и...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...