fbpx
Таг: Бујар Османи

таг: Бујар Османи

Руската амбасада реагира на Османи, немало докази оти сакале конфликт меѓу Македонија и Бугарија

Амбасадата на Руската Федерација во земјава денеска реагираше на изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи што ја даде во неделното интервју за Радио Слободна Европа. Османи изјави дека Руската Федерација е еден од факторите на кои од интерес им е да се одржат живи конфликтите во регионот на Балканот, со цел полесно да може да се манифестира влијание. „Јас...

Тепачот во бегство е со бугарски пасош, тој и тепаниот Пендиков се со бугарски национални чувства

Бугарски државјанин го натепал Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Поради овој инцидент беше повлечен бугарскиот амбасадор во Македонија, а изјави со обвинувања против третирањето на Бугарите во Македонија даде речиси целиот бугарски државен врв. На крајот се испостави дека тој што го претепал Пендиков воопшто не им е достапен на органите, туку е во...

Oсмани: И НАТО и ОБСЕ треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина

Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи денеска пред Северноатлантскиот совет на НАТО ја претстави Програмата на Северна Македонија како Претседавач со ОБСЕ во 2023 година. Тој, во свое обраќање пред Советот со кој претседаваше заменик-генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана, ја истакна важноста на улогата на НАТО и ОБСЕ во европската безбедносна архитектура и ја презентираше визијата на Северна Македонија како...

(Не)видливата „руска рака“ во последниот круг заострување меѓу Софија и Скопје

Иако постојат варијaции на темата каде е поголемо руското влијание при последната ескалација на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, сосема е извесно дека повеќе сериозни извори се согласни дека тоа постои. Несомнено се присутни и голем број информации и дезинформации околу ова прашање и тие се во функција на таа ескалација, со веројатно крајна цел да се држи...

Ќучук од Софија и Османи од Скопје предупредуваат: Надворешни фактори не сакаат добри односи меѓу С.Македонија и Бугарија

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент од партијата ДПС, Илхан Ќучук изјави дека надворешни фактори не дозволуваат Северна Македонија и Бугарија да имаат добри односи. Станува збор за структури кои не сакаат Северна Македонија да влезе во Европската Унија (ЕУ), како и оние кои не сакаат Бугарија да го европеизира Балканот, изјави Ќучук за БТВ. „Сите кои не сакаат нашата земја...

Османи од Софија: Ќе се погрижиме да име нула толеранција за насилството

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со својот бугарски колега, Николај Милков, денес во Софија заеднички го посетија повредениот македонски државјанин Христијан Пендиков, кој во четврток беше физички нападнат во Охрид. Османи на лице место се информираше за повредите на Пендиков, изразувајќи притоа длабоко жалење за инцидентот, и посакувајќи му брзо опоравување и закрепнување. Османи ја искористи посетата и да...

Османи на средба и со претседателот на Врховната Рада на Украина, Зеленски го повика Западот да го забрза снабдувањето со оружје

Шефот на македонската дипломатијата Бујар Османи, во својство на претседавач со ОБСЕ во рамки на својата посета на Украина, освен со украинскиот претседател Володимир Зеленски и шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба се сретна и со претседателот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук. Османи повтори дека Русија, со воената агресија врз Украина, ја крши Повелбата на ОН, основните принципи...

Османи во Украина: Русија да ја прекине оваа војна и да се врати на принципите и вредностите на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, денеска за време на посетата на Украина оствари работни средби со украинскиот претседател Володимир Зеленски и со министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба. Османи ја осуди руската агресија врз Украина и потенцираше дека нападите врз цивилни цели немаат никакво оправдување. Османи го осуди последниот напад што се случи во Днипро,...

Османи во посета на Украина: Мора да запре агресијата врз украинскиот народ

Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи, во рамки на денешната посета на Украина, го посети градот Бородјанка во Кијивската област, кој е силно погоден од воените дејствија. Османи на почетокот од посетата изрази жалење за сите невини жртви и илјадници Украинци кои мораа да ги напуштат своите домови за да ги избегнат разорувачките последици од руската воена агресија, информираат од...

Бројот на загинати од рускиот напад на Днипро се искачи на 35 лица, убиени и две деца

Украинските спасувачки екипи продолжуваат со пребарувањето на урнатините од уништениот станбен блок во градот Днипро, кој во саботата беше погоден во руски ракетен напад. Во чинот на агресија врз цивили досега загинаа 35 лица, од кои две се деца, пренесува Укринформ. Валентин Режниченко, раководител на регионалната воена администрација во Днипропетровскиот регион денеска објави дека спасувачките екипи во текот на ноќта...

Украина ќе биде приоритет за време на македонското претседавање со ОБСЕ

Агресијата мора да престане. Убивањата и опустошувањата на цивилното население се неприфатливи, оцени министерот за надворешни работи Бујар Османи на првата прес-конференција на македонското едногодишно претседавање со ОБСЕ, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Под слоганот „За луѓето се работи“, Македонија на 12 јануари 2023 година и официјално, на првата прес-конференција ги презентираше приоритетите за едногодишното претседавање со ОБСЕ....

Османи од Виена: Нашиот фокус ќе бидат луѓето, ОБСЕ мора да даде резултати во овие тешки времиња

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Виена пред Постојаниот совет на ОБСЕ ја презентираше програмата на претседавањето на Македонија со најголемата светска регионална безбедносна организација. Под слоганот „За луѓето се работи“ претседателството на Македонија со ОБСЕ во 2023 година ќе биде фокусирано на луѓето, „кои ќе бидат силата што ќе нè води во годината...

Пред Постојаниот совет на ОБСЕ, Османи ќе ја презентира програмата на претседавањето на Република Северна Македонија

Делегација на Република Северна Македонија, предводена од министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ја започнува официјалната посета на Виена во својство на претседавач со ОБСЕ во 2023 година, соопшти Министерството за надворешни рабори. Според планираното, Османи ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на земјата-домаќин на ОБСЕ, Александар Шаленберг, по што ќе одржи брифинг за претставниците на медиумите...

Агелер: Борбата против корупцијата е приоритет за САД

Aмериканската амбасадорка во Северна Македонија, Анџела П. Агелер истакна дека САД имаат план да ги реафирмираат заедничките приоритети како што е борбата против корупцијата. Тоа ќе остане приоритет за Вашингтон и ќе покрене неколку прашања за време на посетата на советникот на Стејт департментот Дерек Шоле, која ќе се оствари следната недела. Агелер, одговарајќи на новинарско прашање во врска со...

Османи ги претстави приоритетите на Северна Македонија како земја-претседавач со ОБСЕ

На 12 јануари во Виена, Австрија ќе биде првото формално соочување на Северна Македонија со претставниците на сите 57 земји-членки на ОБСЕ во улога на Претседавач со организацијата, најави на денешниот брифинг посветен на претседавањето на земјава со ОБСЕ министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи рече дека како претседавач со организацијата, земјата ќе испрати порака преку мотото „Се работи...

Од денеска Северна Македонија претседава со ОБСЕ под слоганот „За луѓето се работи“

Министерството за надворешни работи (МНР) официјално соопшти дека почнувајќи од денеска, 01.01.2023 година па сè до крајот на годината, земјата е на чело на ОБСЕ – најголемата светска регионална безбедносна организација во која учествуваат 57 држави од Северна Америка, Европа и Азија. „Преку својот уникатен пристап ОБСЕ придонесува кон регионалниот мир, соработка и севкупен развој“, соопшти МНР. Како што велат оттаму,...

Османи: Алијансата ја анализира ситуацијата со сајбер заканите, државата е стабилна

По добиената официјална информација од македонските власти Алијансата почна со анализа на заканите за поставени бомби во Македонија но и во државите членки од регинот кои се соочуваат со сајбер напади за кои надлежните се уверени дека се хибридна војна, соопшти денес министерот за надворешни реботи Бујар Османи денешниот брифинг со новинарите. Шефот на дипломатијата, рече дека сепак НАТО нема...

Османи и Милков за прв пат заеднички го чествуваа Свети Климент Охридски во Скопје

Еден ден пред официјалниот празник, денеска за прв пат, претставници на македонската и бугарската влада, заеднички го чествуваа Свети Климент Охридски во Скопје. Министрите за надворешни работи на двете држави Бујар Османи и Николај Милков положија цвеќе на споменикот на Свети Климент Охридски пред Националната универзитетска библиотека и ја посетија изложбата на дела од еминентни ликовни уметници на кои е...

Османи: Итна потреба за преговори, со цел враќање на мирот

Итен прекин на сите воени активности и акти на насилство и продолжување на преговорите без предуслови со цел да се врати мирот и уставниот поредок на засегнатите земји, побара министерот за надворешни работи Бујар Османи во неговиот говор на Министерската конференција на франкофонијата која се одржува во Тунис. „Неоснованата и неоправдана агресија на Руската Федерација против Украина ги предизвика најлошите...

Отпорноста од хибридни напади ќе ја подобриме со членство во НАТО сајбер центарот за одбрана

Во рамки на официјалната посета на Естонија, министерот за надворешни работи, Бујар Османи го посети НАТО Центарот за кооперативна сајбер одбрана (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence - NATO CCDCOE) со седиште во Талин, Естонија, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). На средбата со директорот на Центарот, Март Норма Османи потенцираше дека сајбер безбедноста е високо на агендата...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...