fbpx
Tag: Бујар Османи

tag: Бујар Османи

Me shuarjen e Prokurorisë Speciale, në Maqedoni do të shuhet edhe shpresa për shtet ligjor

Gjykata Supreme e Maqedonisë, si instanca më e lartë gjyqësore në vend, me mendimin e fundit juridik kontrovers me sa duket i ka shuar të gjitha shkënditë e shpresës se udhëheqësit e regjimit të ish-kryeministrit të arratisur Nikolla Gruevski do të përballen me drejtësinë. Pas këtij vendimi mijëra njerëz të cilët brohorisnin “s’ka drejtësi – s’ka paqe” duke marshuar në “Revolucionin e Larmishëm”...

Bujar Osmani: Talat Xhaferi do të jetë kandidat për kryetar parlamenti

Talat Xhaferi do të jetë kryetari i ri i Parlamentit të R. së Maqedonisë, deklaroi për “Portalb”, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani. Sipas Osmanit, Xhaferi është kandidati i vetëm i BDI-së dhe shumicës parlamentare. Nëse Xhaferi e kalon votimin për emërimin e kryetarit të Kuvendit, javën e ardhshme, ai do të jetë kryetari i parë shqiptar i këtij institucionit ligjvënës. Kryetari...

Osmani: Bankënotat dhe uniformat dygjuhësore nuk janë jokushtetues

Edhe bankënotat dygjuhësore edhe uniformat do të jenë kushtetuese, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani në deklaratë për Radio Evropa e Lirë pas konferencës së sotme të Zoran Zaevit. Lideri i LSDM-së, tha se ato do të ishin në kundërshtim me dispozitat kushtetuese gjegjësisht se kështu kanë sugjeruar ekspertët që i ka konsultuar partia e tij. "Ne konsiderojmë se janë...

Osmani: BDI do të shkoj në Qeveri me LSDM-në

Bashkimi Demokratik për Integrim në seancën e Kryesisë qendrore ka vendosur që të merr pjesë në Qeverinë e re e udhëhequr nga LSDM, shpjegoi mbrëmë zëdhënësi Bujar Osmani. "BDI ka vendosur të respektoj vullnetin e qytetarëve dhe të merr pjesë në Qeveri. Kërkojmë Ivanovi të ndaj mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaevit", tha ai gjatë mbledhjet së Kryesisë qendrore në...

Këshilli Qendrorë i LSDM-së përfundoi, partia vendosi mandatar të jetë Zaevi

Takimi i Këshillit Qendrorë i LSDM-së ka përfunduar dhe pas dy orë diskutim, kryesia ka vendosur që mandatar për formimin e qeverisë së re të jetë kreu i partisë, Zoran Zaev. Askush nga LSDM nuk u prononcua pas mbarimit të takimit, por se shkurt deklaruan se do të ketë kumtesë nga takimi. Mbrëmë, zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani njoftoi se partia e...

BDI ia jep nënshkrimet LSDM-së, për koalicion do të mendojë

BDI do t’ia jep nënshkrimet LSDM-së për formimin e qeverisë së re, por këto nënshkrime nuk nënkuptojnë se BDI do të bëjë koalicion me LSDM-në. Këtë sonte e deklaroi zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani gjatë kryesisë qendrore të BDI-së, që ende po mbahet. Osmani tha se kryesia qendrore vazhdon debatin, por nënshkrimet janë dhënë që të zhbllokohen disa procese...

Të hënën BDI do të vendos nëse do të hyj në Qeveri apo do të mbështes qeverinë e pakicës

Kryesia qendrore e BDI-së sot po debaton mbi dy opsionet, njëri është për pjesëmarrje në Qeverinë e re ndërsa tjetri për mbështetjen e qeverisë së pakicës, deklaroi zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani. Ai shtoi se pengesa më e madhe, ligji për përdorimin e gjuhës shqipe, është tejkaluar dhe se është qëndrim që është harmonizuar mes BDI-së dhe LSDM-së. Në pyetjen e...

Osmani: S’ka argumente që të merret vendim, ngelin të hapura të gjitha opsionet

Nuk ka argumente të mjaftueshme që të vendosim për një nga pesë opsioneve që ishin lëndën debati në parti dhe për këtë kemi nevojë për më shumë kohë që të marrim vendimin, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani nga selia e partisë në Reçicë të Vogël ku sonte takim mbajti Kryesia qendrore e partisë për koalicion të mundshëm me...

Osmani: Demantoj spekulimet për marrëveshje për koalicion me cilëndo parti

Demantoj të gjitha spekulimet që dolën nëpër media për marrëveshje eventuale mes BDI-së dhe ndonjë partie për përbërje të re qeveritare, këto janë spekulime të kulluara, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, i cili për kohë të shkurtë doli nga takimi i kryesisë partiake në Reçicë të Vogël për t’i demantuar informacionet që dolën nëpër media e që kanë...

Kryesia qendrore e BDI-së sot do të merr vendim

Kryesia qendrore e BDI-së në përbërje më të gjerë është takuar në selinë e partisë në Reçicë të Vogël dhe po diskuton lidhur me propozimet konkrete për koalicion të mundshëm me VMRO DPMNE-në për themelimin e qeverisë. Takimi ka filluar më ora 14 dhe para fillimit askush nuk u prononcua për rrjedhën e bisedimeve. Por, burime të larta të partisë...

Ahmeti: Nuk kam marrëveshje me kë do të jemi në koalicion, do t’i analizojmë opsionet

Nuk kam marrëveshje me kë do të jemi në koalicion, do t’i analizojmë opsionet që të marrin vendimin më të mirë në dobi të shqiptarëve dhe të gjithë qytetarët e Maqedonisë pa marrë parasysh a janë shqiptarë, maqedonas, serbë apo romë- deklaroi kreu i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit në selinë në Reçicë të Vogël. Vendim final për koalicion me...

Osmani: Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e jo fati i VMRO DPMNE ose LSDM

Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e shqiptarëve dhe është e rëndësishme mënyra se si kjo marrëveshje do të realizohet. Gjatë ditës, nga debati do të kalojmë në propozime konkrete, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, para selisë në Reçicë të Vogël ku kryesia qendrore në përbërje të gjerë vendos për koalicionin e mundshëm me VMRO DPMNE-në. “Në seancën e...

Osmani: Patjetër duhet të marrim vendim të duhur

Po shqyrtohen të gjithat argumentet për dhe kundër, por ende nuk tubuar kryesia qendrore e BDI-së, ndërsa bisedimet do të zgjasin edhe nesër, deklaroi zëdhënësi i kësaj partie, Bujar Osmani, para pak para gazetarëve në selinë e partisë në Reçicë të Vogël. “Ahmeti po vazhdon konsultimet. S’kemi vendime konkrete, i analizojmë të gjitha opsionet për dhe kundër sepse e dimë...

A e kanë incizuar kamerat e sigurisë sulmin me armë në Qendrën Klinike?

Tre ditë pas sulmit të armatosur ku u plagos kirurgu i Qendrës klinike për kirurgji digjestive, kompetentët nuk tregojnë se tërbimi i të dyshuarve është regjistruar nga kamerat dhe nëse ato fare punojnë. Në vitin 2008 Ministria e shëndetësisë mori dhe instaloi rreth 1200 kamera në Qendrën klinike dhe objektet tjera shëndetësore për çka u shpenzuan rreth 1 milion euro. Dje...