fbpx
Таг: законски измени

таг: законски измени

Поранешниот судија Теофиловски прв ги осети измените во КЗ – застаре делото за злоупотреба тешка 860.000 евра

Последиците од измените во Кривичниот законик (КЗ), со кои се предвидуваат пониски казни, но и побрзо застарување на делата злоупотреба на службата, несовесно работење и злосторничко здружување, денеска за првпат се видоа во судница. Наместо во 2051 година, сега застаре делото за поранешниот член на Судскиот совет - судијата од Тетово Зоран Теофиловски, на кој му се судеше за...

Грковска: Ќе има широка јавна расправа за Законот за конфискација на имот

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска изјави дека работната верзија на текстот на предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, која изминатиов месец ја подготвуваше работната група, ќе биде доставена до Европската Унија и до Венецијанската комисија. По добиените мислења, предлог законското решение ќе биде разгледувано на јавна расправа пред пошироката јавност, со цел...

Гир со сериозни критики: Промените во Кривичниот законик можат да доведат до зголемување на неказнивоста

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир на денешниот настан на кој беше презентиран новиот проект на Европската Унија, излезе со сериозни критики за работата на институциите, особено во делот на владеењето на правото. „Ние сакаме земјата брзо да напредува во сферата на владеењето на правото, граѓаните имаат право да го бараат тоа и ЕК има право да го бара тоа од...

Кривичниот законик ги сруши делата за „Скопје 2014“, Тодоровиќ пуштен од куќен притвор

На 30 јуни годинава, по поминати години и години во предистрага, Јавното обвинителство објави дека е почната истрага за случајот со кодно име „Феникс“, а кој се однесува на градењето на 11 споменици од проектот „Скопје 2014“. Воинот на коњ, двата пара лавови, Гоце Делчев, Даме Груев, Никола Карев, Методија Андонов Ченто, Цар Самоил, Јустинијан Први, АСНОМ, Основачите на ВМРО...

Собранието ги изгласа законските измени: Ќе поевтинат производите за менструална хигиена

По 10 месеци Собранието конечно ги изгласа измените на Законот за данокот на додадена вредност кој предвидува намалување на стапката од 18% на 5% за прометот со производи за менструална хигиена, со што ќе се намали продажната цена. Овие даночни измени лани, на 1 декември ги најави Димитар Ковачевски, а Владата на предлог на Министерството за финансии, во јули оваа...

И народниот правобранител Зибери ги проблематизира измените во Кривичниот законик

Народниот правобранител Насер Зибери пронајде проблематични сегменти во измените на Кривичниот законик, кои минатата недела во период од само неколку часа беа усвоени во Собранието на РСМ по скратена постапка и со европско знаменце. „Тие измени во Кривичниот законик се проблематични од аспект на процедурата во која се донесени, многу кратка, без можности за сериозна расправа, а се менуваат одредби...

Ниту Врховниот суд не бил консултиран за измените во Кривичниот законик

Врховниот суд воопшто не бил побаран за мислење во однос на измените во Кривичниот законик што власта ги донесе по скратена постапка, а со кои се намалуваат или бришат казните за службените лица, за злоупотреба на службената положба, несовесно работење во службата и злосторничко здружување. „Од страна на Министерството за правда не беа доставени на мислење предметните измени на Кривичниот...

Утре е денот „Д“ за функционерите – почнуваат да се применуваат пониските казни од Кривичниот законик [инфографик]

Од утре почнуваат со примена измените во Кривичниот законик (КЗ), кои беа изгласани во Собранието за експресно време, по скратена постапка и со европско знаменце, без јавна дебата. Со измените, меѓу другото, се предвидуваат пониски казни за дела поврзани со злоупотреба на службената положба, несовесно работење во службата и злосторничко здружување. Обвинителите, судиите, адвокатите, сè уште се обидуваат да протолкуваат...

Вицепремиерката Грковска со резерва за усвоените измени на Кривичниот законик

Вицепремиерката за добро владеење Славица Грковска на маргините на јавната расправа за Нацрт-стратегијата за транспарентност на Владата на РСМ (2023-2026 година) денеска изјави дека уште на владината седница на која се одлучувало за предложените измени на Кривичниот законик, таа изразила резерва, затоа што, како била свесна дека ќе има реакции во јавноста за начинот на којшто тие законски членови...

Кацарска: Над 2 години чекаме избор на уставни судии, фрапирана сум од измените на Кривичниот законик

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска е изненадена и фрапирана од носењето на измените од Кривичниот законик, особено што истите се донесоа без никаква опструкција дури ни од опозицијата, а во услови кога повеќе од две години не може да се комплетира Уставниот суд и да се изберат уставни судии. „Би сакала да кажам дека сум навистина изненадена со носењето...

Ковачевски: Измените на Кривичниот законик се за побрзо казнување за кривичните дела и конфискација на имот

Измените на Кривичниот законик коишто беа изгласани во Собранието, а предложени од Владата се усогласување со ЕУ Директивата 42/2014, во која што се предвидува проширена конфискација во дела коишто се казниви согласно со Кривичниот законик, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски на новинарско прашање. Тој додаде дека има измени во еден општ член, 353(н.з. „Злоупотреба на службена положба и овластување“) кој...

Ќор-фишек за измените во Кривичен законик: „Службен весник“ ги објави, реакциите божем не стивнуваат

Ќор-фишек, термин во Дигиталниот речник на македонски јазик кој е опишан како „куршум за вежбање чие зрно не содржи смртоносно полнење“. Вака накратко може да се опишат реакциите по усвоените измени во Кривичниот законик, со кои значително се намалија затворските казни за кривичните дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, „злосторничко здружување“ и „несовесно работење во службата“. Измените на Кривичниот...

Пендаровски го потпиша указот, се отвори вратата за застарување на голем број предмети за криминал и корупција

Претседателот Стево Пендаровски денеска, и покрај големиот број реакции, сепак го потпишa Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик. Во соопштението на кабинетот се вели дека со измените во Кривичниот законик, усвоени од Собранието, не е предвидена амнестија за кривичните дела сторени во вршење на службата. „Напротив, казни и понатаму се предвидени за сторителите на тие...

Пендаровски да го искористи правото на вето, бара Платформата за борба против корупција

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата денеска побара од Претседателот на државата Стево Пендаровски да го искористи уставно загарантираното право на вето и да не го потпише указот за прогласување на измените на Кривичниот законик кои вчера ги усвои Собранието. Претставниците на граѓанските организации - членки на Платформата доставиле и официјално писмено барање до Пендаровски. Од Платформата велат дека...

Експресно усвоени законските измени за пониски казни за корумпираните функционери

Со 48 гласа „за“, 36 „против“, и еден воздржан, Собранието вчера доцна попладнето ги изгласа измените на Кривичниот законик, по скратена постапка, со европско знаменце, со кои се намалуваат затворските казни за кривичното дело злоупотреба на службената положба и овластувања. Вчера овие измени поминаа и во двете собраниски комисии, без амандмани од опозицијата, а кусо траеше и собраниската расправа. Жестоки реакции...

Реакции за измените во Кривичниот законик: Тивка амнестија на осудените за криминал и корупција

Многу обвиненија и истраги за висок коруптивен – финансиски криминал сторен на штета на државата ќе се соочат со застареност, со предложените измени во Кривичниот законик (КЗ), со кои се предвидува за неколку години да се намалат затворските казни за дела поврзани со злоупотреба на службена должност и овластувања на функционери, службени и одговорни лица во јавни претпријатија и установи. Со...

Изгласани новите законски измени: каматите нема да можат да бидат повисоки од долгот

Пратениците од параламентарното мнозинство денеска ги усвоија законските измени со кои каматата нема да може да биде поголема од долгот. Станува збор за измени во Законот за облигациони односи и Законот за извршување со кои дополнително, се скратува и рокот за застареност од 10 на 5 години од правосилноста на одлуката. На овој начин драстично се намалуват вкупните трошоци за брзи...

Лога вели дека за распуштањето на Судскиот совет ќе разговараат партиите во Собранието

Најавените законски измени ќе треба да се донесат со консензус меѓу сите политички партии во Собранието, најави денеска министерот за правда Кренар Лога во однос на можноста со законските преодни одредби да се овозможи распуштање на Судскиот совет и престанок на мандатот на сегашните членови на Судскиот совет. Министерот Лога рече дека ги осудува случувањата во Судскиот совет, додавајќи дека...

Лицата без државјанство конечно станаа видливи за системот: Кои се новите законски измени?

Неусогласениот систем на размена на податоци на институциите, големиот број бирократски процедури и лошо креираните закони доведоа до тоа над 700 лица во земјава да немаат државјанство. Во јавноста често нарекувани како лица „фантоми“, овие луѓе немаа пристап до основните човекови права - здравствено осигурување, поседување лична карта и користење социјална помош до отворање трансакциска сметка. Чашата ја прели...

Се менува законот, претседателот нема да може да помилува лица кои не се правосилно осудени

Претседателот нема да може да помилува осомничени лица, додека трае истрагата или судењето, туку тие лица ќе можат да побараат помилување само откако судот ќе изрече пресуда и кога таа ќе стане правосилна. Со оваа одредба се согласија членовите на работната група која денеска водеше јавна расправа за новиот нацрт-закон за помилување што го подготвува Министерството за правда. Од Министерството...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...