fbpx
Таг: законски измени

таг: законски измени

Пред студентскиот протест, партиите со свои “рецепти” за субвенционираниот оброк

Претставници на универзитетските студентски собранија од повеќе државни и приватни универзитети денеска ќе остварат средба со пратеници и министерот за образование и наука Јетон Шаќири, на која ќе се разговара за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк. Средбата следува по реакциите во јавноста откако предлог-законот се најде на дневен ред на собраниската седница закажана за в среда, поради...

Павиќевиќ пред вицепремиерката Грковска со предлог за измени на Законот за средно образование

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со делегација од Сојузот на средношколци, предводена од претседателот Лука Павиќевиќ, на која разговараа за потребите на средношколците во земјава и за можностите за унапредување на условите за образование, кои ќе обезбедат ефикасен и квалитетен процес на наставата. Грковска истакна дека е многу важно средношколците да бидат обединети...

Ковачевски: Го осудувам формирањето здруженија што ги повредуваат чувствата на македонските граѓани

Јас го осудувам формирањето на здруженија кои ги повредуваат чувствата на македонските граѓани, зашто дел од имињата на личностите со кои се именуваат овие здруженија, се поврзани со најмрачното минато во Европа, а тоа е со фашистичкот режим на Хитлер. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција која денеска се одржа во Владата. „Како што го осудив формирањето на...

Владата предлага фотоволтаичните електрани да се поставуваат без градежна дозвола

На денешната владина седница беа усвоени измените и дополнувањата на Законот за градење за да се поедностави процедурата за поставување на фотонапонски електро-централи од граѓаните и компаниите, информираше министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Законските измени ќе бидат доставени во собраниска процедура и истите значат дека во иднина изведбата на ваквите централи ќе биде без да се бара...

Граѓаните ќе може да инсталираат фотоволтаици на крововите

Во изработка е законско решение согласно кое ќе се олеснат условите и поедностават постапките за инсталирање на фотоволтаици на крововите на граѓаните. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање за законските измени за енергетика. Тој рече дека тоа законско решение ќе се најде пред пратениците во текот на следниот квартал. Ковачевски посочи дека правилата за приклучување кои...

Лојане и Јегуновце како контаминирани подрачја со месеци чекаат на Собранието да се вклучат во закон

Арсенот во Лојане, шестовалентниот хром во Јегуновце и линданот во ОХИС се само дел од 16-те еколошки точки низ земјава, кои со месеци чекаат на формално прогласување и идентификување како контаминирани подрачја во земјава. Предлогот за измени и дополнувања на Законот за животна средина поминал на владина седница на 7 декември 2020 година и е доставен до Собранието, но...

Јавна расправа за измените на Законот за урбанистичко планирање бараат 35 организации

Министерството за транспорт и врски да организира јавна расправа за предложените измени и дополнувања на Законот за урбанистичко планирање, бидејќи дел од предложеното може да предизвика долгорочни штетни последици врз природата и животната средина. Ова е барањето на 35 невладини организации, граѓански иницијативи, академски и научни институции од земјава, кое е испратено во дописот до надлежното министерство. Повикувајќи се на...

Се озаконува градењето во селата во заштитени подрачја, реагираат екологистите

Еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ реагира на најновите измени и дополнувања на Законот за урбанистичко планирање кои се предложени од Министерството за транспорт и врски, а за кои ова министерство не организирало јавна расправа. Пред два дена истече рокот за коментари по Предлог-законот прикачен на ЕНЕР, а од „Фронт 21/42“ имаат неколку забелешки. Меѓу нив, еколозите реагираат дека предложените...

Собраниска расправа за измените во Кривичниот законик за справување со насилството врз жените

Комисијата за еднакви можности на жените и мажите во Собранието на РСМ денеска организираше јавна расправа по предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, која што има за цел меѓу другото и справување со насилството врз жените. На расправата се обрати и министерот за правда Бојан Маричиќ, којшто ја истакна важноста од усогласувањето на домашната правна рамка со...

Талат Џафери ги распиша локалните избори, ќе се одржат на 17 октомври

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери вчера ги распиша локалните избори во земјава, кои е предвидено да се одржат на 17 октомври. Изборната кампања за избор на новите состави на општинските совети и новите градоначалници на општините и Градот Скопје ќе започне три недели пред денот на изборите. Инаку, собранискиот спикер ги распиша локалните избори денеска, бидејќи од распишувањето...

Маричиќ: Направивме законски измени за да не ни се повторат напади врз новинари и случаи како „Јавна соба“

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и жените се издигнува на многу повисоко ниво. Според министерот, овие измени ќе придонесат за намалување на случаите за напади и закани кон новинари. „Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз...

Изгласани законските измени за намалување на ДДВ за струја, од 18 на 5 отсто

По речиси две неделна неизвесност, парламентарното мозинство вчера попладне ги усвои измените во Законот за додадена вредност. Со нив, ДДВ за струјата, од 18, се намалува на 5 отсто, со што сметките на граѓаните нема да бидат зголемени, и покрај покачувањето на цената на струјата од 1 јули, за 12,3 отсто. Намалената стапка ќе важи од денот на влегување...

Со нови законски измени, уште 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од 9.242 денари

Според новиот Предлог-Закон за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, кој беше денеска усвоен на Влада, се зголемува опфатот на дополнителни 1.100 стечајци. Тие ќе добијат можност за месечен надомест од 9.242 денари, односно 34 проценти од просечната месечна нето плата исплатена во претходната година. Со последната измена речиси 13.000 лица...

Владата предлага од 1 октомври неделата да биде неработен ден

Од 1 октомври годинава, неделата да биде неработен ден, предлага Владата. Измените на Законот за работни односи и на Законот за трговски друштва, што Владата ги усвои на денешната седница, се донесени во договор со работодавачите и синдикатите, објасни на денешната прес конференција премиерот Зоран Заев. Останува тие да бидат изгласани во Собранието. „Неделата станува неработен ден, ден на одмор....

Канабисот да може да се одгледува дома, а препарати да препишуваат и приватни лекари, препорачува новата работна група

Лекарите од јавното и од приватното здравство да можат да препишуваат препарати од канабис, но и да се дозволи можност пациентот кој добил препорака за лекување сам да одгледува и да користи канабис во форма која според неговата здравствена состојба најмногу му одговара. Ова било утврдено на синоќешниот прв состанок на владината Работна група за подготовка на измени и...

Порталб: Наскоро се очекува да бидат усвоени измените на Кривичниот законик за нападите врз новинари

Министерството за правда очекува наскоро да бидат одобрени законските измени на Кривичниот законик, кои се веќе доставени до Владата. Портпаролот на Министерството за правда Александар Видиновски за Порталб.мк изјави дека предлогот за законски измени, во кој е предложено нападот врз новинари да се третира како напад врз службено лице, е ставен во регистарот на регулативи и е само прашање...

Породилното да трае 12 месеци, татковците да имаат 10 дена отсуство, предвидува новиот Закон за работни односи

Породилното отсуство на мајките можно е да изнесува 12 месеци, наместо сегашните 9 месеци, а татковците ќе имаат можност да користат 10 денови отсуство за раѓање на детето. Ова, меѓу другото, се новините во новиот текст на Закон за работни односи (ЗРО), кој е во фаза на подготовка и се очекува почетната верзија да биде готова во јуни годинава....

Со новите законски измени, наставниот кадар ќе се вработува директно на неопределено време

Од Министерството за образование и наука (МОН) информираат дека измените на Законот за наставници и стручни соработници се веќе во собраниска процедура и истите предвидуваат, отсега сите нови вработувања во училиштата да бидат директно на неопределено време, наместо како досегашната практика да се чекаат две години за отпочнување на процес на трансформација. „Воедно и сите наставници и стручни соработници кои...

Граѓанскиот инспекциски совет ќе работи на регулативата за потребите на животната средина

Граѓанскиот инспекциски совет (ГИС), денеска, на Денот на планетата Земја, по еден месец од јавната промоција на Денот на водите, 22 март, одржа состанок за приоритетните потреби во животната средина и експертизата на граѓанските организации, за што веќе се формирани пет работни групи, соопшти „Зелен институт“. Кирил Ристовски од „Флорозон“, од групата за закон за инспекција, реферираше за состојбата со...

Од полноќ бензините поскапуваат за половина денар, дизелот и екстра-лесното масло со изедначени цени

Откако пратениците во Собранието на РСМ ги усвоија измените на Законот за акцизи, Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги изврши измена на Одлуката од 5.04.2021 година со која се утврдени највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт. „Одлуката доаѓа откако Собранието на РСМ ги изгласа измените на Законот за акцизите. РКЕ практично изврши усогласување на одлуката...

Русија држи околу 20.000 воени заробеници од Украина, над пет загинати во вчерашните ракетирања

Петмина цивили загинаа вчера во руските напади врз населени места во Донецкиот регион, изјави Павло Кириленко, гувернер на овој украински регион, пренесува Укринформ. Тројца биле убиени во опколениот град...