fbpx
Таг: избор

таг: избор

Српскиот парламент треба да гласа за Ивица Дачиќ за нов парламентарен спикер

Српскиот парламент денеска треба да го одржи продолжението на конститутивната седница, на која што ќе се расправа за втората точка од дневниот ред - избор на претседател на законодавниот дом. Како што најави Александар Вучиќ, претседателот на Србија и на Српската напредна партија, која има апсолутно мнозинство во овој состав, лидерот на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ, ќе биде...

ВМРО-ДПМНЕ бара можност да избере јавен обвинител

На синоќешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против „неправдите, реваншизамот и политичкото насилство“ претседателот Христијан Мицкоски упати четири барања од партијата. Поради тоа што, како што рече:„судството и обвинителството се инструменти на мафијата и се клекнати на колена“, се бара да биде исполнето претходно даденото ветување до ВМРО-ДПМНЕ и да и се даде можност на опозицијата да предложи независен и...

Собранието ги избра замениците-министри предложени од Владата

Собранието синоќа во рамки на 13. седница, со 62  гласа за, 44 против и без ниту еден воздржан ги избра замениците министри во Владата. За заменици-министри се избрани: – Башким Хасани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за одбрана; – Назим Буши, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за внатрешни работи; – Агим Нухиу, за заменик на министерот кој...

Мрежата за заштита од дискриминација бара транспарентен избор на членови на КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација остро ја осудува одлуката на Владата со која се одбива предлогот на граѓанските организации за транспарентна и инклузивна постапка за избор на членовите на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), информираат од таму. „Со оваа одлука, од една страна, Владата покажува дека има намера да назначува партиски кандидати во тело кое според закон...

И покрај најавите за избор на реис на ИВЗ по Курбан Бајрам, процесот уште не е започнат

Исламската верска заедница на Р.С. Македонија (ИВЗ) сè уште не ги започна подготовките за избор на нов реис, и покрај тоа што најавуваше дека по Курбан Бајрам треба да започнат со изборниот процес. ИВЗ, сега повторно најавува дека очекуваат да започнат активностите за избор на нов реис кон крајот на септември, пишува „Порталб.мк“. Селвер Џемаили, шеф на Кабинетот на реисот...

Втор ден собраниска расправа, најдоцна до полноќ ќе добиеме нова влада

Десетина минути по 12 часот, денеска продолжи собраниската расправа на која се расправа за избор на новата македонска влада. Денешната расправа започна со излагањето на пратеникот од владејачката коалиција „Можеме“, Павле Трајанов. Покрај излагањето на пратениците, во моментов бројни се и меѓусебните реплики на пратеници, како од двете водечки коалиции од македонскиот блок, така и помеѓу албанските пратеници. Пратеникот Павле...

Собраниската седница на која треба да се избере новата Влада ќе продолжи в недела во 12 часот

Собраниската седница на која се расправаше за избор на новата Влада, заврши вечерва и ќе продолжи в недела во 12 часот. Мандатарот Зоран Заев изјави дека „ќе имаме мала, ефикасна влада од одговорни и отчетни кадри, целосно посветени на трансформација на подобро.“ Тој во неговото експозе се осврна на македонската економија при што вети забрзан економски раст. „По завршувањето на кризата, Владата...

Почна собраниската седница на која треба да се избере новата Влада

По речиси еден час задоцнување, во Собранието почна седницата на која треба да се избере новата Влада. Од СДСМ веруваат дека преку квалитетна дебата, предлозите за новиот владин состав ќе го добијат потребното мнозинство. „Новиот владин состав одговорно, отчетно и посветено ќе работи и гарантира континуитет во спроведувањето на нашите заеднички стратешки приоритети: членство во НАТО и Европската унија, добри меѓусоседски...

Конституирано Собранието – потврдени мандатите на новите 120 пратеници

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се верификуваа мандатите на сите 120 пратеници, со што се избра новиот парламентарен состав. Во салата Голема купола на Собранието, со пеење на македонската химна, на пладне започна првата седница на новиот парламентарен состав, на која од вкупно 120, присутни беа 117 пратеници. Претседаваше спикерот во заминување,...

ЕУ ќе избере 60 млади од Западен Балкан кои ќе станат лидери за инспиративни промени во регионот

Европската унија ќе избере 60 млади луѓе од различни земји од Западен Балкан, кои ќе станат лидери за инспиративни промени во регионот каде што живеат, пренесува „Порталб.мк.“ Кандидатите за амбасадори мора да покажат уникатна перспектива и да бидат подготвени да учат и инвестираат време и талент на разни обуки. Нивната возраст е од 18 до 29 години. Овие амбасадори ќе...

Антикорупциска ја запре постапката за избор на ректор на УКИМ

На денешната 35 седница Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) го запре предметот оформен по сопствена иницијатива за постоење на сомневање за прекршување на член 8 од Изборниот законик, во постапката за избор на ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ – Скопје. Комисијата утврдила дека поради состојбата со корона вирусот, нема основни услови за доставување на уредбата до...

Подготовките за избор на новиот поглавар на ИВЗ ќе започнат после Курбан Бајрам

Исламската верска заедница на Северна Македонија (ИВЗ) се очекува да ги започне подготовките за одржување на изборите за нов претседател на ИВЗ после Курбан Бајрам, односно на 31 јули. Ова за „Порталб.мк“ го изјави Селвер Џемаили, шеф на кабинетот на в.д. поглаварот реис ул улема, Шаќир ефенди Фетаху, известува „Порталб.мк“. В.Д. реисот на ИВЗ, Шаќир Фетаху може да остане на...

Владата го стави во мирување изборот на нов ректор на УКИМ поради корона вирусот

Владата на вчерашната седница одлучи да го стави во мирување изборот на нов ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје по реакциите што беа упатени од дел од кандидатите за избор на оваа функција и од Независниот академски синдикат (НАКС). Владата го допрецизираше членот 5 од Уредбата за законот за високо образование, со кој се предвидува на органите...

Косово доби нова влада, Авдулах Хоти изгласан за премиер

Собранието на Косово со 61 глас „за“ , 24 „против“ и 1 „воздржан“ денеска ја изгласа новата влада што ќе ја предводи Авдулах Хоти од Демократската лига на Косово. Новата косовска влада ја поддржаа и пратениците од Српската листа, кои ќе добијат две министерски места. Покрај Демократската лига на Косово и Српската листа, владејачката коалиција ја сочинуваат и партиите...

Избрани дигитални алатки за справување со последиците од Ковид-19, една е за лажни вести

На јавниот повик КРЕАТОН наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од Ковид-19 избрани се 16 решенија. Повикот е спроведен во соработка со партнерите - Амбасадата на Швајцарија во земјава, УСАИД, УНДП, УНИЦЕФ, МАСИТ и ФИТР чии претставници беа членови на Комисијата за евалуација и избор, информираат од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). -...

Програмскиот совет на МРТ со истечен мандат ќе си бира нови членови на Надзорниот одбор

Досегашните членови на Програмскиот совет на Македонската радио - телевизија (МРТ) распишаа јавен конкурс за избор членови на Надзорниот одбор на јавниот радиодифузен сервис. Органот на МРТ што треба да врши надзор над материјално - финансиското работење треба да биде избран од Програмскиот совет, којшто во моментов е со истечен мандат. Конкурсот за изборот на членови на Надзорниот одбор е...

Вклучувањето на политичките партии ја отвора можноста за менување на Законот за информации од јавен карактер

Одложувањето на изборот на директор на Агенцијата за информации од јавен карактер, според новинарите и експертите за транспарентност, ја отвора можноста за менување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер. Ова се случува поради тоа што со стапување во сила на овој закон, политичките партии ќе бидат исто така обврзани да објавуваат информации во случај граѓаните,...

Политиката го кочи спроведувањето на новиот Закон за пристап до информации

Заедно со државниот ревизор, заложник на политичките договарања е и изборот на директор на Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер. Новиот закон ќе стапи на сила на 30 ноември, со што ќе престане да функционира Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер, пишува „Порталб.мк“. Важноста на изборот на директор и функционирањето...

Судски совет: Нема законски услови за избор на нов претседател на Врховниот суд

Судскиот совет на Северна Македонија, речиси два месеци по разрешувањето на Јово Вангеловски, сè уште не објавил конкурс за нов претседател на Врховниот суд, пренесува „Порталб.мк“. Од 10 септември, функцијата в.д. претседател на највисокиот суд во земјата, и понатаму ја врши Фаик Арслани. Судскиот совет смета дека сè уште нема законски услови за објавување оглас за нов претседател. „Кога ќе се...

Ацо Колевски е новиот претседател на Советот на јавни обвинители

Ацо Колевски е избран за нов претседател на Советот на јавни обвинители. На денешното тајно гласање, Колевски едногласно ја доби довербата од 10-те членови на Советот. Тој ја наследува функцијата од досегашниот претседател на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев, чиј мандат веќе заврши. Мандатот на новиот претседател на Советот на јавни обвинители трае две години, без право на повторен избор. Ацо...

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Уште во далечната 2006 година на студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ) им беше ветена најмодерна спортска сала, која дури по 11 години - во 2017, се...