fbpx
Таг: избор

таг: избор

Со 528 гласови, Груевски реизбран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го доби четвртиот мандат и во наредните четири години ќе биде на чело на партијата, по денешното гласање на делегатите на 15. Конгрес, кој се одржува во Куманово. Како што информира претседателот на Комисијата за спроведување на избор за претседател на партијата, Илија Димовски, од вкупно 560 делегати, гласале 529, од кои 528 гласале „за“, а...

Избрани 14 претседатели на судови

Судскиот совет на Република Македонија денеска избра 14 претседатели на судови. Како што се наведува во соопштението, издадено по денешната седница, за претседател на Основен суд Берово е избрана Голубинка Козовска, за Основен суд Битола - Дејан Крстанов, за Основен суд Велес - Александар Шопов, за Основен суд Виница - Благој Цикарски, за Основен суд Гевгелија - Драги Дилберов, за...

„Непредвидливиот“ Груевски ќе реши за нов партиски лидер во Штип

Пред неколку дена ВМРО-ДПМНЕ распиша оглас за избор на координатор на партиската младина - Унија на млади сили во Штип, што ги подгреа гласините дека во случајот би можел да се реши и изборот на координатор на општинскиот комитет на партијата. Актуелниот координатор на општинскиот комитет, кој е и пратеник во Собранието, Никола Мицевски, вели дека изборот наскоро ќе биде...

Почна постапката за смена на ректорот Жоглев

Битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ избира нов ректор. Вчера официјално почна постапката за избор на наследник на актуелниот ректор Златко Жоглев. - Ректорската управа и Универзитетскиот сенат одржаа редовни седници. Една од точките на дневниот ред беше отворање постапка за избор на ректор на УКЛО. Според актите и усвоениот роковник за активности за избор на ректор, постапката треба да заврши до крајот...

По Велигден, битолскиот универзитет со нов ректор

По велигденските празници, почнува постапка за избор на нов ректор на битолскиот Универзитет „Св Климент Охридски“, потврдуваат од Ректоратот во Битола. Актуелниот ректор, Златко Жоглев, по два одработени мандата, веќе не може да биде на чело на овој универзитет, па изборот на прв човек на оваа високообразовна институција ја раздвижи академската јавност во Битола и регионот каде се сместени факултетите...

СДСМ: Судскиот совет е доказ за партизацијата на институциите

Никола Груевски продолжи со инструментализација на судството за тесно-партиски цели, обвини СДСМ. Во соопштението на опозицијата стои дека изборот на претседател на Судскиот совет е уште еден доказ за класична партизација и за приватизација на институциите од Никола Груевски и од тесната група на власт. „За претседател на Судскиот совет, кој веќе подолго време не фунционира, на предлог на ВМРО-ДПМНЕ, е поставен поранешен...

Ролин Страус од Јужна Африка е „мис на светот 2014“

За најубава жена на светот за 2014 година е прогласена 22-годишната студентка по медицина Ролин Страус од Јужна Африка. За прва придружничка на изборот кој се одржуваше во Лондон е избрана Едина Кулчар од Унгарија, додека Елизабет Сафрит од САД е втора придружничка. Меѓу петте финалистки се најдоа и најубавата Австралијка и најубавата Британка кои беа избрани од вкупно 121 убавица на...

Меркел повторно избрана за лидер на ХДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска, по осми пат, е избрана за претседателка на конзервативната Христијанско-демократка унија, која ја предводи од 2000 година. Меркел го доби новиот двегодишен мандат со 96,72 отсто од гласовите. Се очекуваше 60-годишната Меркел, која по потекло е од поранешната комунистичка Источна Германија, да забележи нов триумф на партискиот конгрес во Келн, бидејќи ужива огромна популарност во рамки...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...