fbpx

Денеска прва седница на Владата по оставките на Јанкулоска, Јанакиески и на Мијалков

-

Денеска ќе се одржи седница на Владата, прва по седницата пред десет дена (12 мај, вторник), кога беа верификувани оставките на министрите за внатрешни работи и за транспрот и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, и на директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков.

Информацијата за „Мета“ ја потврди портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев.

Според наши информации, на денешната седница можно е да бидат именувани и новите директори на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Бирото за јавна безбедност, кои по оставката на Мијалков и по именувањето на досегашниот директор на БЈБ, Митко Чавков, за министер за внатрешни работи, останаа празни.

Сепак, дали тоа ќе се случи е неизвесно бидејќи нема законски рок до кога треба да се пополнат овие високи позиции во МВР.

Владините седници обично се одржуваат секој вторник, но оваа недела таа е поместена поради средбата на премиерот Никола Груевски, со опозициониот лидер, Зоран Заев, во Стразбур.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy course
download redmi firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download